EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Doğayla iç içe rüya gibi bir ev

Şehir telaşından uzakta mis gibi bir doğa, tertemiz hava, country stilin modern dokunuşlarla harmanlandığı mükemmel bir mimari yapı ve geniş bir bahçe... Çoğunuzun hayallerindeki emeklilik planını ve evini tanımladık değil mi? İşte bu yazımızda İngiltere’ye gidiyoruz ve bu özellikleri bünyesinde barındıran harika bir kırsal ev projesinin kapılarını çalıyoruz.

profil
BT Ekip
04.06.2017
Doğayla iç içe rüya gibi bir ev

Film karesi gibi bir manzara değil mi? Geniş bahçe, nostaljik bir doku yaratan ahşap çitler ve tüm ihtişamıyla çevredeki doğal güzellikler bu evi çekici ve cazip kılan yegane nedenler değil elbette. Evin mimari yapısı da oldukça öne çıkan özelliklere sahip. Dış cephede taş, ahşap, cam ve tuğla gibi doğal materyallerin bir arada kullanılması ilk dikkat çeken detaylardan biri. Farklı malzemelerin harmanlanarak oluşturulduğu mimari tasarım her şeyden önce benzersiz ve kendine has bir karakter yaratıyor. Bunun dışında evin oldukça geniş bir alana sahip olduğunu ve bu alanın da olabilecek en verimli ve konforlu şekilde kullanıldığını açıkça görebiliyoruz. Asimetrik bir tasarıma sahip olan dış cephede iç yaşam alanlarının doğal ışıktan maksimum düzeyde faydalanabilmesi için de pencereler oldukça geniş tutulmuş. Ayrıca evin L şeklindeki yapısından yararlanılarak kesişme alanında oldukça büyük bir teras oluşturulmuş. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Doğayla iç içe rüya gibi bir ev

Eğimli çatının ortaya çıkardığı hareketi avantaja dönüştüren giriş koridorunda son derece yalın ve modern bir dizayn söz konusu. Giriş kapısının cam olması koridor alanının gün ışığı ile apaydınlık ve ferah bir alana dönüşmesini sağlamış. Ahşap ve gri renklerinin tonlamaları ile şık ve yumuşak bir geçiş oluşturulan koridorda mobilya kalabalığından kaçınıldığını da gözlemleyebiliyoruz. 

Doğayla iç içe rüya gibi bir ev

Evin mimari yapısının benzersizliği ve karakteristik özellikleri iç yaşam alanlarının da oldukça katmanlı ve kullanışlı olmasına neden olmuş. Giriş koridorundan sağ tarafa açılan kapı ile sosyal yaşam alanlarına çıkılırken, koridorun ilerisinde ise hem aşağıya inen, hem de yukarıya çıkan merdivenlerle karşılaşıyoruz. Aşağıya inen merdivenler evin o muhteşem ve keyifli teras alanına açılırken, üst katta ise yatak odaları yer alıyor. 

Doğayla iç içe rüya gibi bir ev

Giriş koridorundan salona doğru geçtiğimizde ise bizi yine apaydınlık, ferah ve olabildiğine çarpıcı bir dekorasyon karşılıyor. Evin dış cephesinden de gözlemlediğimiz gibi, içerideki odalarda mümkün olan her cephede geniş pencereler kullanılmış ve bu da evin karakterini baştan aşağı belirleyen en önemli iç mimari seçimlerinden birini oluşturuyor. Oturma odasında ilk dikkat çeken özelliklerden biri pek tabii ki kusursuz ahşap zemin döşemeleri. Doğanın içindeki bir eve modern ve natürel bir dokunuş eklemek için harika bir tercih. Modern soba, konforlu bir tasarıma sahip olan siyah deri koltuklar ve duvarları süsleyen sanat eserleri de dekorasyonun bütünlüğünü sağlayan diğer detaylar. 

Doğayla iç içe rüya gibi bir ev

Uzunlamasına ilerleyen bir koridor ile oturma odasına bağlanan açık planlı mutfakta ise kullanım kolaylığı sağlayan fonksiyonel ama estetik özellikleriyle de bir o kadar öne çıkan bir tasarımla karşılaşıyoruz. Beyaz mutfak zarafetinin aydınlık ve ferah bir biçimde yansıtıldığı mutfak dekorasyonunda geniş depolama alanları ve modern mutfak adası ön planda. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Doğayla iç içe rüya gibi bir ev

Evin giriş katındaki bahçe ile bütünleşen teras dışında bir de çatıda bulunan şık balkon var. Doğayı çok daha keyifle ve daha ayrıntılı gözlemleyebildiğimiz bu balkon da modern sandalye ve şemsiyeli bir masa ile mobilya kalabalığına gerek duyulmadan sade bir tarzda dizayn edilmiş. Orman manzarası ise bu şahane dokuyu tamamlayan en çarpıcı özellik elbette. 

Doğayla iç içe rüya gibi bir ev
Önceki ve Sonraki
Haberler