EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Bu yazın bahçe ve balkon trendleri

Hepimiz heyecanla artık havaların ısınmasını, iç mekanlardan dışarıya taşınmayı bekliyoruz. Pandemiyle birlikte bahçeler ve balkonlar eskisinden çok daha gözde hale geldi. Böyle olunca da bu dış mekanlar için de trendler doğmaya başladı. Bu yazın bahçe ve balkon trendleri arasında ise açık hava mutfakları, renkli aydınlatmalar, biyolojik gölet ve havuzlarla cam önü bitkileri yer alıyor

Bu yazın bahçe ve balkon trendleri

Bu yaz yine mevsimin tüm sıcak renklerini, iç açıcı bitkilendirme alternatiflerini bahçelerimizde ve balkonlarımızda görmek mümkün olacak. Sosyalleşme saatlerimiz sokaklardan evlere taşındığı için, evlerin açık hava mekanları küçük ya da büyük fark etmeksizin gözde hale gelecek. Artık birer yaşam alanı haline gelen bahçelerde rahat mobilyalar, bilhassa ayak uzatmalı bambu kanepeler, şezlonglar çok revaçta. . Cem Botanik’ten Zeynep Şener, bahçe ve balkonlardaki yaz trendleri hakkında ipuçları verdi…

 • Balkonlarda rahat puflar, kabarık minderlerle, sınırlı alanlar en konforlu şekilde değerlendiriliyor.
 • Ferforje fenerler, artık bir açık hava klasiği olarak yine cazibesini koruyor. Bu yazın özelliği ise aydınlatma seçimlerinde pembe, yeşil, hatta kırmızı gibi daha iddialı renklere gidilmesi. Bu da kasvetli bir kışın ardından hepimizin kendini daha iyi hissetmesini sağlayacak.
 • Hasır saksı altlıkları, irili ufaklı sepetler, akseauarlar vazgeçilmezler arasında... 

 

CAM ÖNÜ SERALARINDA BİTKİ YETİŞTİRMEK REVAÇTA

 

 • Cam önü baharatlı otlar, daha da yaygınlaştı. Özellikle mutfak camlarının önü, kendi ellerimizle yetiştirdiğimiz taptaze fesleğenleri, naneleri, biberiyeleri kullanmak için muazzam bir kolaylık sağlıyor.
 • Aynı şekilde küçük sebze bahçeleri sadece bahçelerde değil, balkonlarda da kendine yer edindi. Herkes kendi evinin bahçıvanı olup saksıda domates, biber yetiştirmenin keyfine vardı. Bu hobi farklı sebzelerle daha da yaygınlaşacak.
 • Önceki yıllarda hayatımıza giren dikey bitkilendirme, organik tarımın dikey duvarlarda uygulanmasıyla dar alanların dahi tam kapasite kullanılmasına olanak sağlıyor.
 • Bahçelerde mutfaklar iyiden iyiye dışarıya taştı. Açık hava mutfakları, yanına konulan bir pizza fırını ile bahçeleri 24 saat yaşanan mekanlar haline dönüştürüyor. Amaç; ailemizle ve dostlarımızla geçirdiğimiz özel ve anlamlı saatleri çok daha konforlu hale getirmek.

 

RENKLİ SAKSILAR HER YERİ SARACAK

 

 • Saksılarda da yine morlar, maviler, yeşiller, sarılar dört bir yanı saracak. Saksılarda uyum, yerini kontrast renklere bırakacak. Bir alanda birçok farklı renkte saksıyı görebilmek mümkün olacak.
 • En ilgi çekici bahçe trendlerinden biri de yemeklerde kullandığımız otları masaya son derece şık saksılar içinde koymak. Böylece kim ne kadar isterse taze otlardan koparıp yemeğine, salatasına ekleyebiliyor.
 • Suya dair tüm aksesuarlar; küçük süs havuzları, çeşmeleri, su dolu cam fanuslar açık hava mekanlarıNın olmazsa olmaz huzur simgeleri olacak. Elbette yazın en sevimli ziyaretçileri kuşlar için portatif yemlikler de yine çok tercih edilecek.

 

BİYOLOJİK GÖLET VE HAVUZLAR TERCİH EDİLİYOR

 

 • Klorla temizlenen havuzlar artık geçmişte kaldı. Tamamen doğal olarak üretilen, bulunduğu yerde ekosisiteme katkıda bulunan ve bitkiler yoluyla temizlenen, sürdürülebilir biyolojik gölet ve havuz sistemleri hayatın her alanına yayıldı. Çevreyle dost çözümler daha da hayatımıza dahil olacak.
 • Yaseminler, sarmaşık gülleri, sarmaşık çeşitleri; yayılarak tüm bahçeyi ya da balkonu saran bitkilendirmeler ile masalsı bir ortam yaratılmaya çalışılacak. Aynı zamanda da bu tarz bir bitkilendirme, dış dünyadan uzak bir ortama yardımcı olacak.
 • Ve de elbette yazın olmazsa olması sardunyalar, begonyalar, petunyalar, hercai menekşeler, yıldız çiçekleri, ortancalar, kadife çiçekleri; sıcak mevsim boyunca kalbimizi çalmaya devam edecek.
Önceki ve Sonraki
Haberler