EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Göz sağlığı için 9 etkili önlem

Yaşam alışkanlıklarımızda radikal değişikliklere neden olan Covid-19 pandemi sürecinde birçok hastalık gibi göz hastalıkları da yaygınlaştı. Bu süreçte hiç olmadığı kadar ekran karşısında geçirilen uzun saatler ve Covid-19 endişesiyle hastaneye gitmeye çekinip göz şikayetlerinin ertelenmesi, göz sağlığını olumsuz etkiledi. Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Sinim Kahraman, göz sağlığı için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı

Göz sağlığı için 9 etkili önlem
  1. Ekran karşısında uzun süre kalmayın. 20 dakikada bir mola vererek mutlaka gözlerinizi dinlendirin.
  2. Ekrana çok yakın bakmayın ve mutlaka gözlerinizi sık sık kırparak kurumasını engelleyin.
  3. Bu süreçte mümkünse lens kullanımına ara vererek gözlük kullanın. Böylece gözlüğün koruyucu bir bariyer oluşturması ve ellerin göze temasının azaltılması sağlanabilir.
  4. Maskenin gözlükte buharlanmaya yol açmaması için gözlüğünüzü maskenin üzerine gelecek şekilde takın. Buna karşın maske takmak buhar oluşmasına yol açarak gözlük kullanmayı zorlaştırdığı da bir gerçek.
  5. Gözlüğe sık dokunmak, çok sık çıkarıp takmak, enfekte olabilecek kirli yüzeylere bırakmak da risk oluşturduğundan bu konularda dikkatli olun.
  6. Ellerinizi gün içerisinde gözlerinize ve yüzünüze götürmeyin. Ellerinizi sık sık yıkamanız, olası riskleri azaltacaktır.
  7. Kontakt lenslerin temizliğine her zamankinden fazla dikkat edin. Lenslerinizi takıp çıkarmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın.
  8. Kronik göz hastalığınız (glokom, diyabetik retinopati, yaşa bağlı makula dejenerasyonu vb.) varsa mutlaka tedavinize devam edin, tedavinizi aksatmayın.
  9. Olası bir göz sorununuzda ‘geçer’ diye beklemeyip daha büyük sıkıntılara yol açmaması için mutlaka bir hekime başvurun. Özellikle ani gelişen görme azalması durumunda zaman kaybetmeyin.
Önceki ve Sonraki
Haberler