EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Akdeniz’in kalbinde bir villa

İspanya'nın başkenti Madrid'in muhteşem doğasıyla ünlü Guadarrama kasabasında yer alan hem görkemli, hem zarif, hem de hayalleri süsleyecek kadar büyüleyici ve çarpıcı bir eve konuk oluyoruz bugün.

profil
BT Ekip
18.09.2016
Akdeniz’in kalbinde bir villa

Aslında bu evden bir villa olarak söz etmek, büyüklüğüne ve ihtişamına bakılırsa, diğer villaları zor durumda bırakacak bir şey olabilir. Burada manzarasıyla, bahçesiyle, mimarisiyle, dekorasyonuyla ve aklınıza gelebilecek her detayıyla muazzam bir tasarımın ürünü, ince bir işçiliğin elinden çıkmış bir yapıdan söz ediyoruz. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Akdeniz’in kalbinde bir villa

Akdeniz’in en gözde bölgelerinden birinde bulunan villanın dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi de, yapının gerek konstrüksiyonu gerekse de dekorasyonunda çok yoğun bir ahşap kullanımı olmasına rağmen bunu hiç hissettirmemesi. Elbette evin pek çok noktasında bu ahşap kullanımını rahatlıkla gözleyebiliyoruz. Ancak herhangi bir aşırılık, gereksiz yoğunluk hissi kesinlikle yaratmıyor. Bu da esas olarak farklı tonlarda ve farklı renklerde bir ahşap kullanımı tercih edilmesinden ileri geliyor. 

Akdeniz’in kalbinde bir villa

Böylesi görkemli yapılarla karşılaşınca insan gerçekten ne söyleyeceğini şaşırıyor. Dahası, anlatmaya nereden başlayacağını da. Villanın hiç şüphesiz en önemli özelliklerinden biri de akıllara zarar manzarası. Ve bu manzaranın en küçük bir parçasını bile ziyan etmemek için akordeon cam perdelerden yararlanılmış. Son derece akılcı bir uygulama. 

Akdeniz’in kalbinde bir villa

Villanın gerek konumu gerekse de mimarisi itibariyle sergilediği heybetli duruş, iç dekorasyonunda kullanılan unsurlar ve tercih edilen renklerle gösterdiği tevazu ile bir kat daha kıymet kazanıyor. Böyle bir evde bir tür şato benzeri bir dekorasyon görmek şaşırtıcı olmazdı. Oysa burada kendi halinde, şık ve rafine bir zevkin ürünü olan bir aile eviyle karşı karşıyayız. 

Akdeniz’in kalbinde bir villa

Piknik için evden fazla uzaklaşmaya gerek yok. Daha doğrusu terasa bir adım atsanız piknik karşınıza çıkıyor da denebilir. İç mekândaki mütevazi şıklığı sürdüren terasta, her yerde görmeye alışkın olduğumuz türden bir piknik masası bizi karşılıyor. Ancak bu, ne terasın, ne de bu piknik ortamının güzelliğinde en küçük bir eksilme yaratmadığı gibi bilakis sadeliğiyle daha da ön plana çıkarıyor. 

Akdeniz’in kalbinde bir villa

Bu nitelikte bir evden beklenebileceği üzere, dekorasyonda tesadüfen ya da üzerine düşünülmeden kullanılmış tek bir parçaya bile rastlamak mümkün değil. En küçük aksesuara varana kadar her şey büyük bir özenle seçilmiş ve bir o kadar titiz bir çalışmayla kombine edilerek yerlerine yerleştirilmiş. Sonuç ise hangi açıdan baksanız farklı güzel.

Akdeniz’in kalbinde bir villa

Üst katta bulunan yatak odası, çatı eğimi, küçüğü üstte geniş olanı altta olmak üzere iki penceresi, ahşap zemini, renkleri, yatak başı ve nevresim takımıyla dört dörtlük denebilecek kadar eksiksiz. En önemli özelliği ise aslında hiçbir önemli özelliğinin olmaması. Öne çıkan, göze batan, fazla iddialı, gereksiz heybetli herhangi bir mobilya ya da aksesuara kesinlikle yer verilmemiş. Hatta renklerde bile olabildiğince sade, sakin ve pastel tonlar tercih edilmeye çalışılmış. Tüm bunların sonucunda ise ortaya harika bir uyku vaat eden ve gelip geçici trendlerin hiçbirine kolay kolay yenik düşmeyecek zamanlar ve modalar ötesi bir yatak odası çıkmış. 

Akdeniz’in kalbinde bir villa
Önceki ve Sonraki
Haberler