EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

6 adımda daha temiz bir mutfak

Kirli ve dağınık mutfaklarda yemek pişirmek ve keyifli vakit geçirmek neredeyse imkansızdır. Birkaç kolay ipucu ile az zamanda dahi mutfağınızı her zaman temiz ve toplu tutabilirsiniz.

profil
BT Ekip
10.07.2017
6 adımda daha temiz bir mutfak

1. Tezgahınız her zaman boş ve temiz olsun

Küçük ev aletleriniz, bulaşıklık, kahve makinesi tezgahınızda sadece yer kaplamakla kalmaz aynı zaman temizliği de zorlaştırır. Etrafları toz toplar ve yağlı bir tabaka oluşturur. Eğer düzenli ve temiz bir mutfak istiyorsanız bu gibi aletleri her zaman nemli bir bez ile silerek dolaba kaldırın.

2. Her gün tezgahınızı, lavabonuzu ve ocağınızı silin

Bir önceki maddeden yola çıkarak eğer tezganızın üstü boşsa her gün hızlıca kısa bir temizlik yapmak çok kolay olacaktır. Dökülen yemekleri, kırıntıları her günün sonunda temizlerseniz işiniz kolaylaşacaktır. Beklettiğiniz lekeler her zaman daha fazla vaktinizi alır.

3. Çöp kutusunu göz önünde tutmayın

Mutfağın tam ortasında duran bir çöp kutusu temiz bir görüntü değildir. Çöp kutunuzu lavabonun altı gibi daha kapalı alanlarda tutabilirsiniz. Ayrıca kötü kokulara karşı çöpünüzü sık sık, bekletmeden değiştirin.

4. Bulaşıkları hemen yıkayıp kaldırın

Eğer bulaşıkları elinizde yıkayacaksanız tezgâhınızdaki bulaşıklıktan hemen kurtulun! Bulaşıkları yıkadığınız gibi hemen kurulayarak dolaplarınıza kaldırın. Aksi halde bulaşıklığınızın üzerinde kurumayı bekleyen bir yığın mutfağınızı dağınık gösterecek ve buradan akan sular leke ve küflenmeye neden olacaktır.

5. Buzdolabınızın yüzde 30’u boş olsun

Artık kalan yemekler, yeni alınan malzemeler… Bir türlü yer bulamıyorsanız buzdolabınızda her zaman belli oranda bir boşluk bırakın.

6. Ocak yanında malzeme tutmayın

Genellikle yemek yaparken elimizin altında olması için baharat şişelerini ocağın yanına yerleştiririz. Ancak yemek pişerken sıçrayan yağlar bu kapları kirletir ve sıcaklık nedeniyle de raf ömürleri kısalır. Bu gibi malzemeleri geniş bir kutunun içinde topluca bir dolapta tutun. İhtiyacınız olduğunda kutuyla birlikte yanınıza alın. 

Önceki ve Sonraki
Haberler