EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

4 adımda verimli çalışma alanı düzenlemesi

İyi tasarlanmış bir çalışma ortamı işteki verimliliği artırır mı? Cevap "Kesinlikle Evet!" Zamanımızın büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz ofis ortamında verimliliğinizi artırmak istiyorsanız İç Mimar Serra Özbay'ın önerilerine göz atın.

profil
Serra Özbay
06.04.2016
4 adımda verimli çalışma alanı düzenlemesi

İster home-ofis çalışıyor olun, ister plaza 'da.. Çalışma ortamındaki en önemli faktörlerden birisi aydınlatma. Gün ışığı alan aydınlık ofis ortamı veriminizi artıracaktır. Gün ışığının yetersiz kaldığı durumlarda ise mutlaka gün ışığına en yakın renkteki ışıklar tercih edilmelidir. Beyaz ışıktan kaçının! Genel aydınlatma harici masalarda kullandığınız masa lambaları ise size ihtiyaç duyduğunuz anda lokal bir aydınlık sağlayacaktır. İdeal ofis ortamında sıcaklık 20-25,5 derece aralığında olmalıdır. Çalışma ortamınızı sıkça havalandırın. Yeterli miktarda temiz havanın çalışma ortamınızda bulunmaması halinde, baş ağrısı, konsantrasyon problemleri, karar verme güçlüğü gibi negatif etkilere maruz kalmanız kaçınılmaz bir durumdur.

4 adımda verimli çalışma alanı düzenlemesi

Saatlerce oturduğunuz o sandalye.. Gerçekten yeterince belinizi destekliyor mu? Sırtınızı sürekli yaslıyor ve dik duruyor musunuz? Otururken ayaklarınızdan yeterince destek alıyor muyuz? Tüm bu soruları yanıtlayabiliyor olmanız için öncelikle ayarlanabilir ergonomik bir ofis koltuğu kullanıyor olmanız lazım. Basitçe bu durumu test etmek gerekirse oturduğunuzda sırtınız ve dizlerinizin 90 ve 120 derece açıyla konumlandırabiliyor olmalısınız. Bu şekilde otururken hala bel kısmımızda boşluk varsa mutlaka bel desteği kullanmalısınız. Yükseklik ayarlarken ayaklarımızın oturur pozisyonda 120 derecede yere basmasına ve koltuğun kolçaklarının masanın altına girecek yükseklikte olmasına dikkat etmeliyiz. Eğer bu yüksekliği sağlayamazsanız masa altına ayaklarınızı basmak için koyacağınız bir yükselti işe yarayacaktır.  Mini testimizde eğer tüm maddeleri başarıyla geçtiyseniz gelelim masa ve bilgisayarın konumlanmasına. Bilgisayar ekranının üst hizasının sizin göz hizanızın çok az altında olmasına dikkat edin. Ayrıca ekran, baş hizanızdan minimum 40 cm uzakta olmalıdır, aksi durumda gözleriniz kısa sürede yorulacaktır. Masa 73-78 cm yüksekliğinde olmalı ve masa yüzeyi parlak olmayan, ışığı yansıtmayan mat bir malzemeden üretilmiş olmalıdır.

4 adımda verimli çalışma alanı düzenlemesi

Meslek gruplarına göre değişiklik gösterebilen evrak,dosya ve ofis malzemesi miktarına göre çekmece, raf veya dolap ihtiyacı belirlenmelidir.  En sık kullandığınız dosyalar ve ofis malzemeleri ile ilgili basitçe bir liste hazırlayın. En sık kullandıklarınızı en kolay ulaşabileceğiniz çekmece veya rafa konumlandırın. Hiç kullanmadıklarınızdan en kısa sürede kurtulun. Masa altındaki çekmeceler en kolay ulaşılabilir depolama alanıdır ve en sık kullandığınız öğeleri burada depolamak mantıklı olacaktır. Düzenli bir çalışma ortamı motivasyonunuzu kesinlikle artıracaktır. 

4 adımda verimli çalışma alanı düzenlemesi

Yoğun geçen bir iş günü arasında kısa bir nefes almak, dikkatinizi, kısa süreliğine de olsa, sevdiklerinize yoğunlaştırmak size iyi gelecek. Ailenizin resmi, köpeğinizin fuları, sevdiğiniz bir söz, erkek arkadaşınızdan gelen çiçekler... Size neyi görmek iyi geliyorsa. Tabii abartmadan..

4 adımda verimli çalışma alanı düzenlemesi
Önceki ve Sonraki
Haberler