EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

4 adımda art deco stilini yakalayın

Art Deco 1920'lerde Paris'te ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan bir dekorasyon stili. İç mimar Serra Özbay geçmişten günümüze moda, mimari ve ürün tasarımı gibi çeşitli disiplinleri etkileyen Art Deco stilini mercek altına alıyor ve 4 adımda evinize uyarlayabileceğiniz püf noktaları paylaşıyor.

profil
Serra Özbay
24.04.2019
4 adımda art deco stilini yakalayın

Bu akımın en önemli özelliği ihtişam. Parlak malzemeler, en çok da altın detaylar bu akımın olmazsa olmazı! Eğer canlı renkler ve parlak yüzeyleri bir arada kullanmaktan çekinenlerdenseniz, pastel ve sakin tonları, parlak yüzeyler ile birlikte kullanmayı tercih edebilirsiniz. 


Hayvan desenlerini  kanepenizin üzerine yerleştireceğiniz birkaç yastık, abajur veya duvar kağıdı ile pratik bir şekilde mekana uyarlayabilirsiniz. Eğer bu figürleri mekanda daha yoğun görmek isterseniz, desenleri perde veya halıda kullanmayı deneyin. Bu desenlerin dekorasyon dünyasında da yükselişte olan trendler arasında olduğunu söyleyebiliriz. 


Siyah cam, parlak bitişli mermer, pirinç , ayna yüzeyler Art Deco stilinde sıkça gördüğümüz malzemeler arasında. Geniş aynalar ile mekanın daha görkemli görünmesini sağlamak mümkün. Yüksek aynaları hafif eğimli yerleştirerek tavanların olduğundan daha yüksek algılanmasını sağlayabilirsiniz. Tavanlara uygulayacağınız parlak, yansıtıcı özelliği olan boya ile yine bu etkiyi almanız mümkün. Aksesuarlarda da ayna kullanmak kesinlikle iyi fikir! Sehpa üzerine yerleştireceğiniz geniş bir ayna tepsi üzerine aksesuarlarınızı yerleştirmeyi deneyin.


Renk blokları, çizgiler ve parlak malzemeler… Her ne kadar bir arada kullanılması zor gibi görünse de, doğru bir kombinasyonla sanat eseri niteliğinde bir parçaya dönüşebilir. Renk blokları olan bir kilim, mobilya veya aksesuar ile son dokunuşu yapabilirsiniz.


Önceki ve Sonraki
Haberler