EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Emzirilen bebekler sebzeyi daha çok seviyor

Yeni bir araştırma emzirilen bebeklerin ileride sebze tüketmeyi daha çok sevdiğini ortaya koydu.

profil
BT Ekip
08.09.2017
Emzirilen bebekler sebzeyi daha çok seviyor

Çocuklara sebze yedirmek ebeveynler için adeta bir savaşa dönüşebilir

ABD'nin Philadelphia şehrinde yer alan Monell Chemical Senses Merkezi'nde yapılan yeni bir araştırmaya göre, anne sütüyle emzirilen çocukların ileriki yaşlarda sebzeli yemek sevmelerinin daha kolay olduğunu kanıtlıyor.

Araştırmacılar, emzirilen bebeklerin anne sütüyle sebze tadını aldıklarını ve böylelikle katı gıdalara geçildiğinde sebze tadına aşina olduğunu belirtti. Böylelikle bebekken emzirilen çocuklar emzirilmeyenlere oranla verilen sebzeyi daha kolay ve severek tüketebiliyor.

Araştırma anneleri beş gruba ayrılarak yapıldı.  Dört farklı gruptan birine farklı zamanlarda sebze suyu içirilirken diğer gruba hiçbirş ey verilmedi. Bebekler sekiz aylıkken katı yiyecekler yemeye başladığında, havuç veya brokoli aromalı tahıllar verildi. Araştırmacılar, anneleri sebze suyu içen bebeklerin havuç-aromalı tahılları tercih ettiklerini keşfettiler. Ayrıca bu araştırmada zamanlamanın da büyük bir rol oynadığı belirlendi. Anneleri en erken sebze suyu içmeye başlamış olan bebekler, havuç-aromalı tahılı daha fazla ve hızlı yediler.

Önceki ve Sonraki
Haberler