EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Ebeveyn-çocuk ilişkisini güçlendiren 10 aktivite

Ebeveynler ve çocuklar arasında iyi ve güvenli bir bağ, çocuğunuz sonraki yaşamı için koruyucu bir faktördür. Çocuk Gelişimci Günseli Arı, ebeveyn-çocuk ilişkisini güçlendiren, birlikte yapılabilecek aktiviteleri anlattı

Ebeveyn-çocuk ilişkisini güçlendiren 10 aktivite

Kelimenin tam anlamıyla hem fiziksel, hem de psikolojik olarak yakınlaşırsınız.  Fiziksel temas, yaygın olarak ‘sarılma hormonu’ olarak adlandırılan nörotransmitter oksitosinin artan salınımına eşlik eder. Bu da insanların kendilerini güvende hissetmelerini ve birbirlerine bağlanmalarını sağlar.

Nefis bir hedef için birlikte çalışmak uyum yaratır ve uyum, ilişkileri güçlendirir. Birlikte adım adım, daha sonra tadını çıkarabileceğiniz bir mutfak eseri yaratırsınız. Anneyle kurabiye pişirmek, babayla makarna yapmak gibi mutfakta birlikte çalışma süreci çok önemlidir. Bu aktivitede tüm duyular kapsamlı bir şekilde ele alınmaktadır. Fırından gelen koku, hamurun yoğurulması, dildeki tat, tavadaki cızırtı ve bitmiş pastanın görüntüsü; tüm duyusal algıları kapsar. Birlikte rahat ve keyifli yemek pişirmek, yakın olmanın ve yakın kalmanın iyi bir yoludur.

Gelişim için oyun önemlidir! Ve sadece insanlar için değil, aynı zamanda sayısız memeli türü de çocukluk ve ergenlik döneminde oyun oynar. Birlikte oyun oynamak aranızdaki bağı güçlendirir. Her şeyden önce, birlikte vakit geçirme faktörü bunun için çok önemlidir. Rekabetçi bir oyun veya özgür bir rol yapma oyunu olup olmadığı önemli değildir; belirleyici olan birlikte geçirilen zaman, birbirini kabul etme ve elbette birlikte gülmektir. Ebeveyn-çocuk ilişkisini pekiştirmek için oyun oynamak oldukça keyifli bir eğlencedir.

Gün sonunda veya içerisinde kanepede rahat bir şekerleme yapabilirsiniz. Çünkü bir şey yaptığınızı düşünmeseniz bile, yine de bir şeyler yapıyorsunuz!  Gevşemenin, vücuttaki stres hormonlarının konsantrasyonu üzerinde kalıcı bir etkisi vardır. O halde kendinize ve çocuğunuza birlikte kısa bir mola verin. 

Küçük çocukları doğa hakkında heyecanlandırmanın ne kadar kolay olduğunu söylememe gerek yok, değil mi? Her kelebek, her rengarenk çiçek, her dal, her kuş onlar için büyüleyicidir. Hem daha büyük çocuklar, hem de yetişkinler doğadaki küçük harikaları keşfedebilir! O halde birlikte bir macera avına çıkmaya hazırlanın. Yürürken bir kelebeğin uçtuğunu ya da bir kedinin koştuğunu görmenin ortak sevincini hiç yaşadınız mı? Bu tür keşifler, birbirinizle olan bağı güçlendirir. Çünkü paylaşılan olumlu deneyimler, birinin diğerine olumlu şeyler atfetmesini sağlar.

Müzik dinlemek, tıpkı fiziksel temas gibi oksitosin salgılanmasını sağlar. Müzik, birlikte deneyimlendiğinde ebeveyn-çocuk ilişkisini güçlendiren olumlu duygulara yol açar. Şarkı seçerken çocukların yaşları, müziksel gelişim düzeyleri dikkate alınmalıdır. Hareketli, neşeli şarkıların yanı sıra ninni gibi sakinleştirici şarkılara da yer verilmelidir.

Mucizevi şeyler sadece doğada değil, günlük hayatta da her zaman olur Gazetede komik bir resim, çimenlerde başarılı bir yuvarlanma ya da kayıp çorabın bulunması… Günlük hayatın küçük ayrıntılarını; birbirinizle konuşmak, gülmek ve bir şeyler düşünmek için bir fırsat olarak görün. Birlikte sanat etkinlikleri yapmak da mutlu olmak için bir sebep olabilir. Ve genellikle çocuklar için, sanat eserlerini ebeveynlerine hediye olarak verebilmeleri önemlidir. Yaptıklarına saygı gösterin, bir rafta veya bir klasörde toplayın. Bu hediyelere çocuğunuzla aynı özeni göstermeniz, ebeveyn-çocuk ilişkisi için önemlidir, çünkü çocuklar için yarattıkları her şey kendileridir.

Çocuklar için tatlı bir şeyler yemek için dışarı çıkmak genellikle çok özel bir şeydir. Çünkü her zaman isterler ama çoğu zaman yasaktır. Dondurma, kek veya çilek soslu tart… Elbette bu, daha güçlü bir ilişki için her gün tonlarca şeker ve kalori almak anlamına gelmiyor. Ancak bir pazar günü veya okuldan sonra, güvenilir pastanenize uğrayabilirsiniz. Güvenli bir anne-çocuk veya baba-çocuk bağı ile ziyafet çekmek kulağa hoş geliyor, değil mi?

Hiç birlikte zorlu ve hatta tehlikeli bir durumda ustalaştınız mı? Birlikte cesur olma yoluyla bağlanmayı teşvik etmenin yolları şunları içerebilir: Kaya tırmanışı, ormanda kamp yapmak, gece yürüyüşü yapmak, hız trenine binmek veya bir engelin üzerinden atlamak. Çevrenizde, paylaşılan deneyimler yoluyla bağı güçlendiren, kesinlikle potansiyel heyecan verici bir aktivite vardır.

Birlikte gülmek sadece canlandırıcı ve sağlıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda bağ kurmayı da destekler. Bunun nedeni, güldüğümüzde beynimizin dışarı akıttığı harika hormon kokteylinde yatmaktadır. Bu, kan basıncını düşürür ve toplu bir sakinleşme başlar. Rahat durumlarda kendimizi rahat hissederiz. Kahkaha, bebeklerin yalnız olmak yerine birlikte olmak istemelerini sağlayan doğuştan gelen bir reflekstir. İstikrarlı sosyal ilişkiler sağlar ve bağları güçlendirir. Bu yüzden mümkün olduğunca sık birlikte gülün. Çocuğunuzla dolaşın, komik şeyler yapın, komik bir film izleyin.

Önceki ve Sonraki
Haberler