YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Çocuklarla yemek pişirmek neden önemlidir?

Yemek yemek ve dengeli beslenmek, çocukluktan itibaren yaşamın temel taşlarından biridir. Çocukları erken yaşta yemek pişirmeye dahil etmek, meyve ve sebzelerin onlara çekici gelmesine yardımcı olur. Aynı zamanda yemek pişirmeye ve dengeli beslenmeye karşı olumlu bir tutumu da teşvik eder. Bu da uzun vadede sağlıksız bir yaşam tarzından ve obeziteden korunmada önemli bir rol oynar

profil
Günseli Erşengün
09.11.2023
Çocuklarla yemek pişirmek neden önemlidir?

Çocuklarıyla birlikte yemek pişiren ebeveynler, çocuklarında birçok beceriyi teşvik eder. Hemen hemen hepimizin aklında yemek pişiren çocuklar görüntüsü vardır: Yarım torba un çalışma yüzeyinin her tarafına yayılır, karıştırma çubuğu her şeyi havaya fırlattığı için kek hamuru mutfak fayanslarına yapışır, zaman ise genel olarak oldukça stresli geçer. Anne ya da baba olarak sakin kalmak ve çocuğunuzla birlikte bir şeyler pişirmenin tadını çıkarmak her zaman kolay değildir. Her şeyden önce, anda kalıp sonrasındaki can sıkıcı temizliği düşünmemek hiç de kolay değil evet ama bu etkinliğin çocuğunuza birçok faydası olacağını hatırlamak, işinizi kolaylaştırabilir.

Eğitimsel açıdan bakıldığında, çocukları yemek hazırlama sürecine dahil etmenin pek çok faydası vardır. Yemek pişirmek çeşitli temel becerileri eğitir; örneğin hamurdaki yumurtaların sayısını saymak veya bir ölçü kabına belirli bir miktar süt dökmek gibi matematik bilgisi… Birlikte yemek tarifi okumak, aynı zamanda çocuğun dil gelişimini de destekler ve kelime dağarcığını genişletir.

Çocuklarla yemek pişirmek aynı zamanda duyularının keskinleşmesine de yardımcı olur. Kesme, karıştırma ve kızartma sesini duyarlar. Ve elbette farklı yiyecekleri görür, hisseder, koklar ve tadarlar. Bu aynı zamanda çocukların yeni yiyecekleri denemeye merak duymasını sağlar ve damak zevklerini genişletir.


Birlikte yemek yemek, birçok ailede birliktelik duygusunu güçlendirmek için önemli bir ritüeldir. Bu, yemek pişirme için de geçerlidir. Çünkü çocuklar kaç yaşında olursa olsun, birlikte yemek yapmak; sadece yemeğe olan ilgilerini uyandırmakla kalmaz, aynı zamanda aile olarak birlikte bir şeyler yapma fırsatı sunar.


Çocuklar yetişkinlerin yaptığı birçok şeye ilgi duyarlar. Anne ve babanın mutfakta yoğun bir şekilde çalıştıklarını gördüklerinde yardım etmek isterler. Bu merak, birlikte yemek pişirmenin en iyi ön koşuludur. Çocuklar yiyecekleri en iyi şekilde nasıl kullanacaklarını, oyun yoluyla ve motor becerilerine göre öğrenirler. Küçük çocukların bile kolayca üstlenebileceği tipik ‘başlangıç ​​seviyesi görevleri’ arasında hamuru karıştırmak veya yoğurmak, meyve ve sebzeleri yıkamak, pizza veya peynirin üzerine sos serpmek ve yemek kitabının sayfalarını çevirmek yer alır.

Çocuklar büyüdükçe ve özgüvenleri arttıkça yeni görevler ortaya çıkar. Örneğin, okul öncesi çocuklar sebze soyucu kullanarak meyve ve sebzeleri soyma konusunda çok başarılıdırlar . Çocuklar hazır olduklarında sebzeleri bıçakla kesebilirler. Elma veya muz gibi yumuşak meyveler normal bir sofra bıçağıyla kolayca kesilebilir, böylece daha küçük çocuklar bile bunu güvenle deneyebilir.


Çocuklar yemek pişirirken yemek hazırlamanın eğlenceli olduğunu öğrenmelidir. İlk yemek pişirme deneyimlerinin keyifli olması ve çelişkili deneyimlere dönüşmemesi önemlidir. Çocuklarını yemek pişirmeyle tanıştıran ebeveynlere; öncelikle kendi beklentilerini kontrol etmeleri ve çocuklarla yemek pişirmenin genellikle daha uzun sürdüğü ve mutfağın biraz daha karmaşık hale geldiği gerçeğine kendilerini hazırlamaları tavsiye edilir.


  • Basit tutun: Özellikle küçük çocukların dikkat süreleri çok kısadır. Genellikle 5 ila 10 dakika sonra bir göreve olan ilgilerini kaybederler. Bu zamanı en iyi şekilde değerlendirin ve miniklerin yemek pişirme süresinin dolacağını kabul edin.
  • Birlikte plan yapın: Çocuğunuzla bir yemek için neye ihtiyacınız olduğunu, hangi malzemeleri ve ayrıca hangi mutfak aletlerini kullanacağınızı konuşun. Bireysel adımları açıklayın. Bu, çocuğun tüm süreci anlamasını sağlar.
  • Önce güvenlik: Ocağın sıcak olduğunu açıkça belirtin ve örneğin çocukların el ve kollarının tavaya değmesini önleyin. Ayrıca çocukları bıçak kullanma konusunda da destekleyin. Güvenli bir şekilde kesmek için bıçağı ve sebzeleri nasıl doğru tutacağını gösterin.
  • Orada olun: Küçük çocuklarla her zaman mutfakta olmalı ve çocukları denetlemelisiniz. Ancak daha büyük çocuklarda ve gençlerde bile en azından arka planda ebeveyn olarak hazır bulunmanız tavsiye edilir. Böylece çocukların yemeğin başarısını ve dolayısıyla yemek yapma motivasyonlarını tehlikeye atacak hatalar yapmalarını önlemiş olursunuz.

 

Unutmayın; çocuklarla yemek yaparken en önemli amaç eğlenmektir!


Önceki ve Sonraki
Haberler