EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Çocukların babalarını örnek alacağı 8 durum

Düşüncelerinizi ve duygularınızı çocukların önünde yüksek sesle söylemekte zorlanıyor musunuz? Peki baba-oğul/kız ilişkisinde rol model olarak bunun ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Elbette tüm ebeveynlerin çocuklarına karşı belirli bir rol model işlevi vardır. Peki sevgili babalar, çocuklarınızla kendi hisleriniz hakkında konuşmaya ne dersiniz? Bu, çoğu zaman bazıları için o kadar da kolay olmuyor. Oysa küçükler, büyüklerden çok şey öğrenir. Bu şekilde, çocuklarda diğer insanlarla ilişki kurma, empati ve duygusal zeka teşvik edilebilir. Örneğin özür dileme, iltifat etme, sevgiyi kelimelere dökme veya kırılganlık gösterme şekillerinde daha açık olabilirsiniz. Çünkü kesin olan bir şey var: Çocuklar aklımızı okuyamıyor. Çocuk Gelişimci Günseli Arı, çocukların farklı durumlarda babalarından duymaları gerekenleri yazdı

Çocukların babalarını örnek alacağı 8 durum

İster şifoniyerin tamiri, ister yemek pişirme olsun; bir şeyler ters giderse veya istediğiniz gibi gitmezse, sakin olmanız önerilir. Küfür etmek yerine, ‘Kahretsin, bunu berbat ettim!’ gibi bir şey söyleyin. Hayal kırıklığı iyidir ve bazen başarısız olmak normaldir. Tek önemli olan, sonraki düşünce sürecini ifade etmektir. Örneğin, ‘X'i deneyebilirim, ancak Y nedeniyle çalışmayabilir, bu yüzden belki farklı şekilde yaparız’ gibi bir şey söyleyin. Çocuğunuz, pes etmek için hiçbir neden olmadığını bu şekilde öğrenir.

Çocuğunuzun önünde sevinmek ve mutlu olmak çok önemlidir. Üzgün olduğunuzu göstermek de bir o kadar önemlidir. Çocuğunuza endişelerin hayatın bir parçası olduğunu göstermek istiyorsanız, ona bunların konuşulmasının önemli olduğunu ve bunları bastırmanın bir anlamı olmadığını, aksi takdirde çözülemeyeceğini açıklayın. Bu, çocuğunuzun stresli durumlarla başa çıkmasına yardımcı olacaktır.

Anneye veda ederken ‘Seni seviyorum’ demek, ebeveynlerin çocuklarına günlük hayatta birbirlerini sevdiklerini göstermelerinin klasik yoludur. Bununla birlikte, çocukların yanında eşinize onda neleri sevdiğinizi söylemeniz daha da önemlidir. ‘Annen en iyisidir çünkü xx'i çok iyi yapabilir’ veya ‘Annen çantasını çoktan topladı çünkü o çok ileri görüşlü ve her zaman hepimiz için en iyisini düşünüyor. O harika biri…’ Bu şekilde oğlunuz/kızınız birlikte bir hayatın daha da iyi olduğunu öğrenecek. Buna karşılık, çocukların da her sinirli göz yuvarlamasını fark ettiğini bilmelisiniz. Çocuğunuzun önünde bu tür hareketlere çok dikkat etmelisiniz.

Bir yabancıdan yol tarifi istemek ya da eşinizden tavsiye istemek ya da en iyi arkadaşınızdan bir konuda yardım istemek… Bu tür durumlar oğlunuza/kızınıza, babanın her şeyi kendi başına çözemeyeceğini ve destek isteyecek kadar güçlü olduğunu gösterecektir. Bu şekilde çocuklar, bunun sadece yetki vermekle değil, iş birliğiyle ilgili olduğunu öğrenirler.

‘Hangi yaprak hangi ağaca aittir?’, ‘Zürafalar hangi kıtada yaşar?..’ Çocuklara gerçekleri ve bilgileri vermek önemlidir, ancak yaratıcı olmayı ve çocuğunuza dünyayı farklı açılardan görebildiğinizi göstermeyi unutmamalısınız. Örneğin, yatarken gölge oyunları oynayın ya da çocuğunuzla gökyüzüne bakın ve onunla tahmin oyunları oynayın.

Çocuğunuza çevrenizdekilere karşı şefkatli ve anlayışlı ve onların duygularına açık olduğunuzu gösterin. Çocuğunuza, başka birinin neler hissettiğini veya neler yaşadığını anlamaya çalıştığınızı açıklayın. Ve ona arkadaşlar arasındaki ilişkilerin bu şekilde geliştiğini anlatın. Ona nasıl soru sorulacağını gösterin, meraklı olun ve diğer kişiye kendisi hakkında konuşması için alan verin. Bu şekilde çocuğunuz cömert ve sabırlı olacaktır. 

Arkadaşlar değerlidir. Çocuğunuza kesinlikle örnek olmalısınız. Arkadaşlarına güvenebileceğini ve birlikte olmanın çok özel bir değeri olduğunu ona gösterin.

Hata yapmayan birini tanıyor musunuz? Hepimiz zaman zaman hata yaparız. Ancak önemli olan mazeret bulmak değil, özür dilemektir. Açıklama yapmanız çocuğunuzun önünde gerçekleşmiyorsa, büyük özür çocuğunuzun önünde tekrar söylenmeli. Bu, çocuğunuzun sizi ve karşı tarafın onayını doğrudan duyabilmesi için önemlidir. Bunlar, özellikle sonraki yetişkin yaşamı için önemli derslerdir.

Önceki ve Sonraki
Haberler