EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Çocuklar kaç yaşında TV izlemeye başlamalı?

İlerleyen teknoloji ile artık her şeyin dijital olduğu bir ortamdayız ve bu nedenle çocukların televizyonla tanışma yaşları git gide düşmeye başladı. Merve Terim Çetin, çocuklara erken yaşta televizyon izlettirmenin zararlarını ve bu alışkanlığı önlemenin yollarını yazdı.

profil
Merve Terim Çetin
09.03.2016
Çocuklar kaç yaşında TV izlemeye başlamalı?
Birçok anne çocuğunun televizyondan sayıları ve yeni kelimeleri hızla öğrendiğini ve bunun iyi bir şey olduğunu söylüyor. Ama maalesef bu doğru değil. Bunları sizden veya aile büyüklerinden öğrenmesi çok daha sağlıklı olacaktır.

Çocuklar televizyonun büyülü dünyasına kendileri kaptırıp, dış dünya ile ilişkisini kesiyor.

Aslında uzmanlar 4 yaşına kadar televizyon seyredilmemesinden yana ancak içinde bulunduğumuz dünyada bunu yapmak sanırım çok zor. Ben 2 yaşına kadar kesinlikle televizyon ile tanıştırılmasını sağlıklı bulmuyorum, hatta 4 yaşına kadar dayanabilirseniz ne mutlu size.

Televizyon izleyen çocuklarda gözlenen bazı davranış bozuklukları şöyle:

– Öğrenme güçlüğü

– Hiperaktivite

– Dikkat dağınıklığı

– Yeme problemleri

– Dersleri dinlemede zorlanma

TELEVİZYON KARŞISINDA YEMEK

Ailelerde gördüğümüz en büyük hatalardan biri ise televizyon karşısında yemek yedirmektir. Yapılan araştırmalara göre aşırı derecede televizyon seyreden çocuklarda obezite belirtileri görülmüştür. Televizyon karşısında uzun zaman geçiren çocuk, hareketsiz kaldığından yediği tüm besinleri yakamıyor. Yediği tüm yüksek kalorili yiyecekler, daha az enerji harcadığından kendisine kilo olarak geri dönüyor. Uzmanlar, televizyon karşısında yemek yiyen çocukların diğer çocuklara göre daha fazla yemek yediğini gözlemlemişlerdir. Bu da yine sağlıksız beslenen çocuklara temel hazırlamaktadır.

İÇERİĞİ KONTROL EDİN

Küçük yaştaki çocuklar, gerçek ve hayal dünyası arasındaki farkı anlayamayabilirler. Korku veya şiddet içeren yayınlar psikolojilerini bozduğu gibi, tüm seyrettiklerini gerçek sanabilirler. Eğer ben yine de televizyon seyrettirmek istiyorum kararı aldıysanız, içerik konusunda hassas olmanızda yarar var.

Aşırı televizyon seyreden çocuklar, bir süre sonra asosyal davranışlar sergilemeye başlarlar. Bir topluluk içine girdiğinde diğer çocuklarla iletişim kurmakta zorlanabilir ve bu onun yalnızlaşmasına sebep olur. İleri zamanlarda içine kapanık bir çocuk olmasına kadar gidebilir. Belki çocuğunuz ile baş edemediğiniz de televizyon karşısına onu bırakmak sizin için bulunmaz bir fırsat. Ancak unutmayın ki, uzun vadede çocuğunuza sadece zarar veriyorsunuz.

TELEVİZYON YERİNE OYUNLAR

Televizyon seyretmesini teşvik etmek yerine, çevresini keşfetmeye, hareket edip enerjisini doğru yerlere yönlendirmesine fırsat verin. Televizyon seyretmek için tutturan bir çocuğa, daha keyifli oyun seçenekleri yaratabilirseniz bir müddet sonra bu alışkanlıklarından vazgeçeceklerdir.

Ailecek televizyon başına geçmektense, oyunlar oynayıp sohbet etmeyi tercih etmelisiniz. İletişim kurabilen ve her şeyini konuşarak paylaşan bireyler yetiştirmek bizlerin elinde.

Bulunduğumuz şartlar içerisinde elbette televizyondan uzun süre uzak tutmak elimizde değil. Ama süresini kısıtlar, içeriklerini denetlerseniz, televizyonun çocuğun üzerindeki etkisini fazlasıyla azaltmış olursunuz.

Önceki ve Sonraki
Haberler