EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Çocuk, okul, hastalık üçgenindeki soru: Acaba Covid mi, grip mi?

Okulların açılmasıyla birlikte basit bir nezleyi bile Covid-19 sanır olduk. Fakat çocukların her okullar açıldığı dönemde çeşitli mikroplara maruz kalabilecekleri ve hasta olabilme ihtimallerini unutmayalım. Peki, nasıl ayırt edeceğiz?

profil
BT Ekip
23.09.2021
Çocuk, okul, hastalık üçgenindeki soru: Acaba Covid mi, grip mi?

Çocuğunuz öksürüyor, boğazı ağrıyor ve ateşini ölçtüğünüzde sürekli yüksek çıkıyor… Bu tabloya bakınca ilk aklınıza gelen Covid-19 enfeksiyonu olabilir. Ancak bu mevsimde grip ve diğer üst yolunum yolu enfeksiyonlarının da görüldüğünü unutmayın. Peki bu iki hastalık birbirinden nasıl ayrılıyor ve ayırıcı tanı için neler yapılması gerekiyor? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Sapmaz; “Covid-19 virüsü her yaş grubunu etkilediği gibi çocuklarda da görülebiliyor. Özellikle yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte çocuklarda Covid-19’un görülebileceği akıllardan çıkmamalı. Ancak Covid-19 belirtileri çocuklarda grip üst solunum yolu enfeksiyonlarına benzediği için ailelerin kafası karışabiliyor. Bu durumda çocukların koronavirüs ya da grip geçirip geçirmediğini belirlemek için bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı ile görüşülmesi, gerekirse PCR testi yapılması, doktorun önerileri doğrultusunda grip ve Covid aşılarının yapılması hastalığın yayılmaması açısından büyük önem taşıyor” diyor.

Çocuklarda koronavirüs belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

• Ateş

• Öksürük

• Boğaz ağrısı

• Burun akıntısı- tıkanıklığı ve nezle hali

• Kas ağrısı

• Karın ağrısı

• İştahsızlık

• Halsizlik

• Çarpıntı

• Göğüs ağrısı

• Bulantı, kusma, ishal

• Cilt döküntüleri

• Geç dönemde tat-koku kaybı

 

Grip enfeksiyonu influenza A, B ve C virüslerinin neden olduğu bir solunum yolu rahatsızlığı ve belirtileri genellikle şu şekilde:

• Ani başlayan yüksek ateş

• Halsizlik

• Baş ağrısı

• Kas ve eklem ağrıları

• Öksürük,

• Burun akıntısı

• Burun tıkanıklığı

• Boğaz ağrısı

• Titreme

• Bulantı ve kusma.

 

Dr. Serap Sapmaz; “Grip ve Covid-19 belirtileri birbirine benziyor. Gripte, hastanın bir kişiyle teması olursa hastalık 1 ile 4 gün içinde ortaya çıkarken, Covid-19 semptomları temas sonrası 2 ile 14 gün arasında çıkabiliyor. Covid-19 semptomları çoğunlukla temasla birlikte 4-5 gün içinde başlayabiliyor.  

Okulların eğitime devam etmesi ile birlikte enfeksiyon yayılımını önlemek ve sevdiklerimizi korumak adına çocukların belirtileri göstermesi durumunda hekim tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. 

Ayırıcı tanı için çocuklardan PCR testi, boğaz kültürü veya grip için tarama testi istenebiliyor. Çocukların Covid enfeksiyonuna yakalanıp yakalanmadığı konusunda şüphe varsa ve çocuk hastalık belirtileri gösteriyorsa PCR testi burundan ve boğazdan pratik bir şekilde sürüntü alınarak uygulanabiliyor. 

Koronavirüsün ilk dönemlerinde çocukların bu hastalıklardan etkilenmedikleri söylense de, yapılan araştırmalar çocukların da bu hastalıktan olumsuz etkilendiğini gösteriyor. Bazı çocuklar koronavirüse ait belirtiler göstermeden taşıyıcı olabiliyor. 

Çocuklarda pek çok sebepten ötürü ateş gelişebiliyor. Bu; gripten, nezleden, bademcik enfeksiyonundan olabileceği gibi Covid-19’dan da kaynaklanabiliyor. Bu noktada ayırıcı tanı önem taşıyor.

Covid-19’dan çocukların korunması için alınacak temel önlemler soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için alınan önlemlerle aynı. Bunun için eller sık sık ve doğru biçimde yıkanmalı, kapalı ortamda maskesiz bulunulmamalı, sosyal mesafeye dikkat edilmeli. Kapalı ortamlar camlar açılarak havalandırılmalı. 

Koronavirüsten korunmak için bağışıklık sisteminin güçlenmesi amacıyla taze sebze ve meyvelerin tüketilmesi gerekiyor. Bol sıvı alınmalı, mevsimine göre çocuklar giydirilmeli ve düzenli uykuya önem verilmeli. Kaliteli ve düzenli uyku, hem koronavirüs hem diğer hastalıklar açısından koruyucu önlemler arasında yer alıyor. Ayrıca çocukların hareketsiz bir yaşamdan uzak olması ve mümkün olduğunca fiziksel aktivitelere yönlendirilmesi gerekiyor.

Çocuk, okul, hastalık üçgenindeki soru: Acaba Covid mi, grip mi?

1. Ellerini doğru ve iyi bir şekilde yıkamalarını öğretin. Çocukların sabun ve suyla en az 20 saniye ellerini yıkaması önemli.

2. Sınıflar sık sık havalandırılmalı, mümkünse camlar açık tutulmalı.

3. Teneffüslerde açık havaya çıkmaları teşvik edilmeli.

4. Eller için gün içerisinde ara sıra en az yüzde 60 alkol içeren dezenfektan veya kolonya kullanarak temizlenmesi gerektiği anlatılmalı.

5. Hasta görünen çocuklardan kaçınılması gerektiği öğretilmeli.

6. Okullarda kapı kolları, tahta silgisi, sıra gibi malzemelerin doğru dezenfekte olduğundan emin olunmalı. Herkesin dokunduğu noktalara dokunulduğunda çocuklara el yıkanması gerektiği anlatılmalı.

7. Kalabalık noktalardan kaçınılması gerektiği öğretilmeli.

8. Çocuklar AVM gibi kapalı ortamlarda en fazla iki saat zaman geçirmelidir.

9. Kapalı yerlerde, halka açık noktalarda çocukların maske takması gerektiği anlatılmalı.

10. Çocuklara elleriyle göz, burun, ağız gibi bölgelerine dokunmamaları gerektiği öğretilmeli. El yıkamadan kaşınma durumunda parmak ucu ve tırnaklarla değil el sırtı ile kaşınması önerilebilir. 

11. Hapşırıp öksürdükleri zaman bir peçeteye öksürmeleri, o peçeteyi de çöpe atmaları gerektiği konusunda çocuklar uyarılmalı. Peçete temin edilemiyorsa dirsek içine hapşırıp öksürülmeli.

12. Hastalık belirtisi gösteren çocuklar okula gönderilmemeli.

13. Hastalık belirtisi gösteren çocuklar çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanına götürülüp ayırıcı tanıları yaptırılmalı. 

14. Maskeleri ıslanırsa değiştirmeleri söylenmeli. Ayrıca dört saatte bir maske değişimi yapmaları konusunda uyarılmalı.

15. Çocukluk çağı aşılamaları tamamlanmalı.

 

Çocuk, okul, hastalık üçgenindeki soru: Acaba Covid mi, grip mi?
Önceki ve Sonraki
Haberler