EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Çocuğunuzla sağlıklı bağ kurmak için 10 ipucu

Ebeveynler, aktif olarak çocuklarının ihtiyaçlarıyla ilgilendiklerinde, çocuklar ve ebeveynleri arasında yakın bir bağ gelişir. Bu yakın bağ, çocuğa hayatı boyunca eşlik eder. Çocuğun stresle nasıl başa çıkacağını, çatışmalara nasıl tepki vereceğini ve bir gün kendisi için hangi bağları kuracağını etkiler. Çocuk Gelişimci Günseli Arı, ebeveynlerin çocuklarıyla nasıl bağ kurabileceklerine dair 10 ipucu yazdı

Çocuğunuzla sağlıklı bağ kurmak için 10 ipucu

Çocuğunuzun, ona olan sevginizin şartlara bağlı olmadığını hissetmesine izin verin. Bir çocuk sadece iyi davranırsa, odasını temizlerse ya da iyi notlar alırsa sevildiğini düşünürse, bu onun duygusal gelişimini etkileyecektir.

Ebeveynler ve çocuk arasında güçlü bir duygusal bağ için çocuğun duygularına saygı duymak ve onları ciddiye almak önemlidir. Küçük çocuklar bazen içlerinde olup biteni henüz ifade edemedikleri için sinirlenirler. O zaman ebeveynlerin duyarlı bir şekilde yanıt vermesi ve çocuğun kendi duygularını anlamasına yardımcı olması gerekir.

Mizah, duygusal ve fiziksel sağlığın önemli bir bileşenidir. Paylaşılan kahkahalar, ebeveyn ve çocuk arasındaki bağ için de önemlidir. Paylaşılan bir mutluluk anını sembolize eder. Anne ya da baba aynı şeyleri komik bulduğunda çocuk kendini mutlu hisseder.

Çocuklar el işleriyle uğraşmayı, pasta yapmayı ve başkalarını mutlu etmeyi severler. Büyükannesi için doğum günü hediyesini birlikte seçin ve çocuğun hediyeyi paketlemesine izin verin (mükemmel görünmese bile). Bu küçük eylemler, çocuk ve ailesi arasındaki bağı artırır ve herkes için şaşırtıcı bir mutluluk deneyimidir.

Çocuğunuza yalan söylemek, zamanla ilişkinizi tehlikeye atacaktır. Çocuğunuz size olan güvenini kaybeder. Bunu eski haline getirmek çok zor olacaktır.

Ebeveynler olarak, küçük şeyler aracılığıyla şaşırtıcı anların yaşanmasına izin verme fırsatını kullanmalıyız. Bu da çocuklarımızla aramızdaki bağı güçlendirmek için başka bir şans olacaktır. Örneğin çocuk odası için bir oyuncak, aslında istek listesinde olan bir figür ya da dondurmacıya sürpriz bir ziyaret çocuklar için özeldir. Bu küçük anlarda çocuğunuz, sizin için ne kadar önemli olduğunu hisseder.

Hata yaparız, bu tamamen normal ve insanidir ama çocuğunuzdan özür dilediğinizde ona saygı göstermekle kalmaz, aynı zamanda hataların hayatın bir parçası olduğunu ve herkesin başına gelebileceğini de göstermiş olursunuz.

Pazar öğleden sonra birlikte hazırladığınız kek veya ailecek her ay yapılan bir yemek organizasyonu gibi ritüellere çocuklar bağlanır. Bunlar, çocukların kendileri de ebeveyn olduktan sonra hatırlayacakları aile gelenekleridir.

Bebekler yorulduklarında bağlanma sistemleri devreye girer. Doğa bunu böyle amaçlar çünkü bebekler en güvenli şekilde ebeveynlerinin yanında uyurlar. Yakınlık, özellikle geceleri önemlidir çünkü çocuk uyurken vücudunun ve duyularının kontrolünü bırakır. Ebeveynlerinin yakında olduğunu bilirse, kendini korunmuş ve güvende hisseder.

Çocuğunuzla vakit geçirirken, dikkatinizi gerçekten ona vermelisiniz. Sadece aynı odada oturmak, telefona bakmak veya telefonda konuşurken bebek arabasını itmek; ebeveynin çocuğun yanında olmadığı anlamına gelir. Çocuk bunu hisseder ve bağlantı kurulamaz.

Önceki ve Sonraki
Haberler