YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Çocuğunuza hangi spor uygun?

Sportif aktiviteler çocukların fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimi ile obezitenin önlenmesi için oldukça önemlidir. Yaşam boyu sağlık için düzenli olarak günde en az bir saat fiziksel aktivite yapılması gerekir. Düzenli spor yapan çocuklar daha kuvvetli, daha özgüvenli, takım çalışmasına yatkın ve öz disiplinli bireyler olarak yetişir. Peki çocuk spora jimnastik mi, futbol mu, çocuk yogası mı yoksa yüzmeden mi başlamalı? Çocuk Gelişimci Günseli Arı, çocuklar için uygun spor aktivitelerini yazdı

Çocuğunuza hangi spor uygun?

Çocuğunuz için en iyi spor, keyif aldığı spordur. Ama bunun hangisi olduğunu öğrenmek o kadar kolay değildir. Hem çok fazla spor kulübü alternatifi var, hem de her spor her çocuk için uygun değil. Bu konuda kulüplerdeki spor hocalarının veya okuldaki spor öğretmenlerinin uzmanlıklarını kullanabilir ve çocuğunuzun, yaşına uygun olarak hangi spordan başlaması gerektiği konusunda tavsiyelerini sorabilirsiniz.

Birçok kulüp başlangıçta spora yeni başlayanlar için çocuk jimnastiği dersleri vermektedir. Bu gerçekten bir spor değil, egzersiz yaparken eğlenmek ve genel olarak kas geliştirme, denge ve koordinasyonu teşvik etmekle ilgilidir. Oynarken koşma, tırmanma ve denge kurmanın yanı sıra farklı boyutlarda toplar, bantlar veya rollerboarlar da kullanılır. 1 ila 5 yaş arası çocuklar, baskı olmadan buradaki materyalleri deneyebilir ve başlangıçta ebeveynleri ile yapabilecekleri ebeveyn-çocuk jimnastiği hoşlarına gidebilir. Daha sonra kendi başlarına jimnastik yapabilirler. Diğer çocuklarla birlikte grup halinde, takım ruhu, adalet, kurallara uyma, paylaşma, kaybetme ve bekleme gibi bir dizi sosyal beceriyi de öğrenirler.

2-4 yaş aralığı, bedensel gelişimin hızlı olduğu bir dönemdir. Bu dönemde koşma, zıplama, ağırlıklı egzersizlere öncelik verilmeli, uzman kişiler eşliğinde jimnastik aracılığı ile çocuk sporla tanıştırılmalıdır. Bu dönemde çocuğun hayatında mutlaka hareket yer almalıdır. Günde en az bir saat hareket etmesini sağlayacak fırsatlar sunmak, çocuğunuzun rahatlaması ve kas-kemik gelişimi için son derece önemlidir.

4-6 yaş döneminde çocuğunuzu yönlendirebileceğiniz spor seçeneği, çocuğunuzun hareket ve kas becerisi arttığı için daha fazla olacaktır. Bu dönem için yine ilk seçenek jimnastik ve dans olabilir. Bu sayede çocuğunuz daha esnek olacaktır. Yüzme de bu dönemde tercih edilebilecek spor dallarındandır. Su, bu dönem çocukların rahatlamasını da sağlar.

5-6 yaş itibariyle basketbol, çocuğunuzun ilgi durumuna da göre yönlendirebileceğiniz spor dalıdır.


12 yaşına kadar çocuklar, birçok sporu ve egzersizi denerler. Ebeveynleri olarak onları destekleyin ve kulüplerin deneme oturumlarında farklı sporları tanıma fırsatı sunun. Mümkünse, çocuğunuzun neyi seveceği düşüncesini ve kendi tercihlerinizi bir kenara bırakarak onun seçim yapmasına izin verin. Bu yaşta çocuğunuzun size gelip artık futbol oynamak ya da ata binmek istemediğini söylemesi son derece normaldir; dört ay önce hayattaki en büyük isteği bu olsa bile… 


‘Babam her pazar yürüyüşe çıkar, annem yüzmeyi sever...’ Rol model işlevinizi mümkün olduğu kadar uzun süre kullanın, o zaman çocuğunuz da büyük olasılıkla spor ve egzersizden keyif alacaktır. Bu arada iyi örnek olma fikri sadece kulüp sporları için geçerli değil. Araba yerine bisiklet sürün, çocuklarınızı kreşe denge bisikletiyle götürün veya okula yürüyerek gidin. Asansör yerine merdivenleri kullanın ve hafta sonu bisiklet turunda çocuğunuza yakın çevrenizi gösterin. Bir bahçeniz veya arsanız varsa, burada spor da yapabilirsiniz. Çocuklar bisiklet kullanmayı en iyi 5 yaşında öğrenirler.

Çocuklar yaşama hazırlanırken gördükleri ve örnek aldıkları ilk modeller anne ve babalarıdır. Eğer ebeveynler sağlıklı, spor ile iç içe bir yaşam tarzını ailece benimseyebilir ve bunu ailece yapılan bir sosyal aktivite haline getirebilirse, çocuklar da bu alışkanlığı erişkin yaşantılarına ve kendi çocuklarına aktarabilirler.


Önceki ve Sonraki
Haberler