YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Çocuğunuz kimin için giyiniyor?

Her ne kadar sevimli görünse de çocuklarınızla aynı kıyafetleri giymek doğru mu? Bu trendi doğru ve sevimli bulanlar varken bir o kadar da yanlış olduğunu düşünenler de mevcut.

Çocuğunuz kimin için giyiniyor?
Son zamanlarda dikkatimi çeken bir konu var; çocuklarını, kendileri gibi giydiren anneler. Bu konuyu çevremdeki anne olan ya da olmayan arkadaşlarımla konuştuğumda iki farklı görüş olduğunu gördüm. Çocuğu kendi kopyası gibi giydirmenin doğru olmadığını, çocuğun gelişiminde olumsuz etkilere sahip olacağını düşünenler ve tam tersine bunun çocuğunuzla daha sık ve kaliteli zaman geçirmenizi sağlayan, aranızdaki bağı güçlendirecek bir aktivite olduğuna inananlar.

İlk olarak, çocuklarını küçük kopyaları gibi giydirmeyi doğru bulmayanlara bakalım. Bu anlamda duyduğum en vurucu cümle “Çocuklarını, kıyafetlerini tamamlayan bir aksesuar gibi kullanıyorlar.” oldu. Çocuğunu kendi gibi giydirme işi hangi boyutlara ulaşırsa bu kişiler haklı olabilirdi? Babasıyla aynı mayoyu giyen çocukla, annesiyle baştan aşağı aynı kıyafeti giyen çocuk aynı kaderi paylaşıyor muydu? Doğumdan itibaren, çocuğun seçme şansı olmadığı için onu giydiren anne, bunu kendinde bir hak olarak görmeye başlayabilir. Fakat çocuk ne giymek istediğinin farkında olacak yaşa gelip de bunu ifade ettiğinde ona kulak vermeli; vermeli de nereye kadar? Oğlunuz sokakta sürekli Örümcek Adam olarak dolaşmak istediğinde ya da kızınız Katy Perry gibi giyinmek istediğini söylediği zaman da ona kulak vermeli misiniz?

Burada şu fark da göz ardı edilmemeli, çocuğu doğru olduğuna inandığınız şekilde giydirmekle, kendiniz gibi giydirmek arasındaki fark. Onu kendiniz gibi giydirdiğinizde sadece seçme şansını elinden almış olmuyor, bununla birlikte, kendi kişiliğini geliştirme yoluna da engel çıkartmış oluyorsunuz.

Gelelim diğer görüşe, hayatın gerçekleri, birçok çalışan annenin iş ve ev arasında denge kurmasına müsaade etmiyor. Çocukla paylaşılan saatler ise şansınız varsa aynı masada yemek yemenin ve gününün nasıl geçtiğini sormanın ötesine geçemiyor. Bazı anneler, çözümü çocuklarını kendi işlerine dahil etmekte buluyor. Bunlardan biri de haliyle alışveriş ve giyim. Anne, rutinin dışında bir paylaşımda bulunarak çocukla daha kaliteli zaman geçirdiğini, onu hayatına daha derinden dahil ettiğini düşünüyor. Doğru dozajlarda çocuk ve ebeveyn arasındaki bağı güçlendirebilecek bir aktivite sürekli hale dönüşünce, gelişimi için çocuk aktivitelerine ihtiyacı olan çocuğun, herhangi bir yarar sağlayamayacağı bir yetişkin aktivitesinde hapsolmasına sebep olabiliyor.

Peki, aslında gayet masumane sebeplerle, yani çocuğunuzla bağ kurmak ve daha sık vakit geçirmek için tercih ettiğiniz bu aktiviteyi ona zarardan çok yarar sağlayacak hale nasıl dönüştürebilirsiniz? Bunun için 2 önerimiz var,  ilk öneriyi yerine getirmeden ikinciye geçmemeniz gerekiyor. İlk adım çocuğunuzun bunu isteyip istemediğini öğrenmek. Belki ona sorarak, belki de onu gözlemleyerek bunu öğrenebilirsiniz. Olumlu yanıt aldıktan sonra ikinci adıma geçebilirsiniz. Bu adımda ise anahtar, kopyanızı yaratmak yerine uyumlu giyinmek olabilir. Birebir aynı kıyafeti giydirmektense aynı tarzda benzer kıyafetler ya da uyumlu renkler giymeyi tercih edebilirsiniz. Hatta sizin seçtiğiniz kıyafeti gördükten sonra kendi kıyafetini kendi seçmesini isteyebilirsiniz. Bunu yapacak yaşta değilse sizin de izlemeniz gereken yol küçük bir anne ya da baba yaratmak yerine uyumlu kıyafetler seçmek olacaktır.

Selma Blair ve oğlu gibi bir örnek giyinmek yerine, Katie Holmes ve kızı, Kate Moss ve kızı gibi aynı tarzda iki farklı kıyafet seçimi yapmaktan söz ediyoruz. Tıpatıp aynı giyinerek bunu çocuğunuz için bir oyuna da dönüştürebilirsiniz. Ancak bu sık tekrarlanmayan özel günler için uygun olacaktır, Madonna ve oğlu gibi.

Şehrin Çocuk Hali

Yazan: Moda/Stil Editörü Zeynep Erkan 

Önceki ve Sonraki
Haberler