YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Çocuğum ne zaman tek başına okula gidebilir?

Çocuğunuz okula başladığında bağımsızlığa doğru büyük bir adım atmış olur. Bu, yakında okula sissiz gitmek isteyeceği gerçeğini de içerir. Ama bir çocuk gerçekten ne zaman okula tek başına gidebilir? Çocuk Gelişimci Günseli Arı, çocuğunuzun, bağımsızlığa en büyük adımlardan birini attığı okula yalnız gitmeye hazır olup olmadığını nasıl anlayabileceğinizi yazdı

Çocuğum ne zaman tek başına okula gidebilir?

Büyük şehirlerde çocuklar da genellikle toplu taşımaya bağımlıdır, bu da ebeveynleri çocuklarının erken yaşta okula kendi başlarına gitmesine izin verme konusunda daha isteksiz hale getirir. Ancak okula ulaşım yürüyerek sağlanabiliyorsa, temelde çocuğun bunu bağımsız yapmasına engel hiçbir şey yoktur. Aksine okula yalnız gitmek, çocuğunuzun sorumluluk duygusunu ve özgüvenini güçlendirir!

En kısa yol en güvenli yol olmak zorunda değildir; mümkün olduğunca az tehlike noktası olan bir rota seçin. Unutmayın, ana yol üzerinde olmayan bir rota seçmek daha iyidir. Ana yoldan gitmek kaçınılmazsa ve caddede kırmızı ışık varsa, ışıkları kullandığından emin olun.

Unutmayın; okul öncesi ve kreş çağındaki çocuklar, anne-babaları olmadan sokağa çıkmamalıdır. Ama bu durum ilkokuldan itibaren değişir. Çocuklar, ilkokuldan itibaren yetişkinlerin refakatinde olmadan okula gidebilirler. Ebeveynler, çocuklarına bakarken ve onları büyütürken, çocuğun büyüyen yeteneğini ve bağımsız hareket etme ihtiyacını dikkate almalıdır. Çocuğunuzun tek başına okula gitmesine izin verilip verilmeyeceği, okula giden yol ve çocuğunuzun kendisi gibi bireysel faktörlere bağlıdır.


Teorik olarak, çocuklar yaklaşık 8 yaşında veya ikinci ya da üçüncü sınıftan itibaren bağımsız olarak okula gidebilirler. Tabii çocuğunuzun yola güvenmesi ve karayolu trafiğindeki tehlikeleri kendisinin fark etmesi şartıyla. Çocuğunuzun tek başına okula gidip gidemeyeceği sadece yaşına değil, aynı zamanda bireysel gelişim düzeyine de bağlıdır. Mesafeleri yargılayabilir mi? Trafik kurallarını biliyor mu? Yaptığı şeye mi odaklanıyor, yoksa dikkati kolayca dağılıyor mu?

Çocuğunuzun kendi başına okula gitmesine izin vermeden önce, onunla tekrar tekrar okula giden yolu denemelisiniz. Yolun kurallarını öğrenmesinin ve rota üzerindeki önemli tehlike noktalarını ezberlemesinin tek yolu budur. Göreve hazır olup olmadıklarını görmek için çocuğunuzu yakından izleyin. Kolayca dikkati dağılıyorsa, eşlik etmeye devam etmelisiniz. En iyisi, rotayı hafta boyunca normal trafiğin yoğun olduğu saatlerde uygulamak ve çocuğunuzun size ‘göstermesine’ izin vermektir. Yavaş yavaş, çocuğunuzun rotanın bazı kısımlarında kendi başına yürümesine fırsat verebilirsiniz. Mahalle çocukları da sizin çocuğunuzun okuluna gidiyorsa, bu yolu birlikte yürümeleri mantıklı olabilir. Önce, çocukların birbirlerinin dikkatini dağıtmamasını ve grup içinde sorumlu davranmalarını sağlayan bir yetişkin eşlik eder. Eğer öyle bir olanak varsa, iki ila dört kişilik küçük bir grubun birlikte okula gitmesinde bir sakınca yoktur.


Önceki ve Sonraki
Haberler
psikolog çift terapisi