EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Bebekler için beslenme önerileri

Bebekler için 6. aydan itibaren ek gıdaya geçiş tavsiye ediliyor. Diyetisyen Berrin Yiğit bu dönemde kullanılan iki ana yöntemden biri olan ve son zamanlarda gündeme gelen ‘bebek öncülüğünde beslenme’ (Baby Led Weaning) yöntemini anlattı.

profil
Berrin Yiğit
06.03.2019
Bebekler için beslenme önerileri


Anneler bebekleri için her şeyin tabii ki en iyisini istiyor. Beslenme ise belki de en hassas olunan noktalardan biri. Bir bebeğin 6 aylık olması ile birlikte ek gıdaya geçişin başlamasını tavsiye ediyoruz. Bebeği yeni gıdalarla tanıştırırken sütten kesme sürecini sakince, yavaş yavaş yönetmemiz gerekiyor. Bu aşamada kullanılan ve kafa karışıklığı yaratan iki ana yöntem var; Spoon Feeding (Kaşıkla Besleme) ve Baby Led Weaning (Bebek Öncülüğünde Beslenme).


Spoon Feeding, pürelerle başlayarak kaşıkla besleme yöntemine verilen isimdir. Bizim kültürümüzdeki ailelerin çoğunda, bebek ailelerin öncülüğünde sütten kesilir. Kaşıkla yemeye başladıkları zaman, katı besinlere ne zaman ve nasıl başlanılacağına aileler karar verir. Aynı şekilde, meme ya da şişe ile verilen anne sütünün ne zaman sonlandırılması gerektiğine de aileler karar verir. Ancak ‘baby-led weaning (BLW)’ yöntemi farklıdır. BLW’de tüm süreçlerde bebeğin kullandığı içgüdü ve yetenekler ile bu sürece rehberlik etmesine izin verilir.
 
BLW sürecinde nasıl bir yol izlenir?

  • Bebekler yemek zamanlarında ailesi ile beraber masaya oturur ve ne zaman yemeğe hazır olursa o zaman yer.
  • Bebekler yemekleri öğrenmeleri için cesaretlendirilir. Yemek ilgisini çeker çekmez yemeği eli ile alır.
  • Sunulan gıda şekil ve boyut olarak, püreler ve püre edilmiş yemekler dışında bebeğin kolaylıkla alabileceği gıdalar olmalıdır.
  • Birisi tarafından kaşıkla beslenmektense, bebek kendisi yemeğe başlayarak doyabilir.
  • Ne kadar yediği ve hangi hızda yediği önemli değildir. Yemek yerken zevk alması önemlidir.
  • Bebekler süt içmek istediklerinde anne sütü ya da mama şeklinde yemeye devam edebilirler. Bebekler ne zaman azaltmak istediklerine kendileri karar verebilir.

 
Annelerin, bebeklerini besleme konusunda hangi yöntemi kullanacağı konusunda kafa karışıklığı olabilir. Fakat, her iki yöntem ile ilgili net verilerin olmadığı da bir gerçek. Tabii ki bizim toplumumuzda yaygınlıkla görüldüğü gibi kaşıkla çocuğun peşinde koşmak da gerekmiyor tamamen tüm kontrolü ona bırakmak da! Bu noktada en iyi sonuçlar genellikle iki teknik birleştirildiğinde gözlemlenebiliyor. Örneğin ana yemeklerde kaşıkla besliyorken, atıştırmalarda bebek liderliğinde BLW yöntemini deneyebilirsiniz.

Önceki ve Sonraki
Haberler