EN ÇOK
OKUNAN
MODA - TRENDLER

Yükselen trend: Balaklava

NewYork, Kopenhag, Londra ve Milano’da düzenlenen moda haftalarında bu kışın yükselen trendinin balaklavalar olduğu ortaya çıktı. Kar maskesi olarak tanımlanabilecek balaklava, çoğu lüks markanın koleksiyonunda kendisine yer buldu ve sokak modasında da hızla yayılmaya başladı

profil
BT Ekip
07.03.2022
Yükselen trend: Balaklava

Geçtiğimiz günlerde dünyanın dört bir yanında peş peşe gerçekleşen moda haftalarında ortaya çıkan trenlerden biri de ‘balaklava’lar oldu. Türkçe’de kar maskesi dediğimiz tarzdaki berelere verilen balaklavanın ismi; 1854’deki Kırım Savaşı sırasında, Sivastopol yakınlarındaki kasaba olan Balaclava’da yaşanan Balaclava Savaşı’ndaki kullanımından geliyor. Savaş esnasında İngiliz askerlerini soğuk havadan korumak için el yapımı yünler gönderilmiş. Bu yünlerle de askerlere sonradan balaklava adı verilen bereler örülmüş. O günden sonra da balaklavaların kullanımı dünya geneline yayılmış.

Balaklava takan ilk ünlü isim ise 2013 yılında Kanye West oldu. West’in Paris Moda Haftası’nda taktığı kırmızı balaklavanın, ünlü şarkıcının eline makası alarak kendisinin yaptığı iddia edilmişti. Onun hemen arkasından, yüzlerini fotoğrafçılardan gözlemek için bunun iyi bir yöntem olduğunu fark eden Beyoncé ve Justine Bieber gibi diğer ünlüler de balaklava takmaya başladı.

Ancak, bu berelerin birer moda parçası olması, ünlü markaların 2018 koleksiyonlarıyla gerçekleşti. Raf Simons’un 2018 yılında Calvin Klein için tasarladığı koleksiyon, ileri görüşlü bir hareketle distopik bir gelecek için yapılmış tasarımlardan oluşuyordu. Julianne Moore’un oynadığı ‘Safe’ giysiler ve örme balaklavalarla donatmıştı. Aynı sezon Dior, Gucci, Marni, Preen gibi markalar da koleksiyonlarında berelere ve balaklavalara yer verdi. Balaklava trendi, o tarihten sonra her sezon hem erkekler, hem de kadınlar için podyumlarda yankılanmaya devam etti. Miu Miu’nun 2021 sonbahar/kış sezonu için hazırladığı çıkarılabilir yüz koruması ve uyumlu eşarbıyla dikkat çeken balaklavaları tüketiciden büyük ilgi gördü. Ve bu başlıklara duyulan ilgi, gün geçtikçe artmaya devam etti.

Balaklavalar kısa süre içinde sosyal medya platformlarında, özellikle de Instagram ve Tiktok’ta da viral haline geldi. Birçok influencer ve kullanıcının balaklavalarla verdiği pozlar, çektiği videolar; kitlesel pazardaki eğilimin güçlenmesine yardımcı oldu. Moda/kayak giyim iş birliklerinin artması da balaklava trendi açısından tam bir fırtına yarattı.

Önceki ve Sonraki
Haberler