EN ÇOK
OKUNAN
MODA - TASARIMCILAR

Virgil Abloh’un ‘Daybreak’ kapsül koleksiyonu erkek giyimini yeniden yorumluyor

Louis Vuitton’un geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden Erkek Koleksiyonları Artistik Direktörü Virgil Abloh’nun hazırladığı ilkbahar gardıroplarına yönelik ‘Daybreak’ isimli kapsül koleksiyon, Mart’ta tüketiciyle buluşacak. Koleksiyon, erkek giyimine yepyeni bir bakı açısı getirecek

Virgil Abloh’un ‘Daybreak’ kapsül koleksiyonu erkek giyimini yeniden yorumluyor

Virgil Abloh imzalı Louis Vuitton’un ilkbahar gardırobuna yönelik Pre-Fall 2022 koleksiyonunun ikinci bölümü, Mart ayında mağazalardaki yerini alacak. Koleksiyon, geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden, markanın Erkek Koleksiyonları Artistik Direktörü Virgil Abloh’nun antropolojik yaklaşımına bir örnek sunuyor. Virgil, koleksiyonu hazırlarkenki düşüncelerini şöyle anlatıyor: “Felsefem, insanların giydiği kıyafetlere gerçekten hakim olmak. Yaptığım şey, bir neslin analizi: İnsanlar ne satın alıyor ve neden onu giyiyorlar? Bu soru, geleneğe ilginin yanı sıra gelenekteki değişime de eşit bir şekilde ilgi uyandırıyor. Bu sorular aynı zamanda kendime meydan okumak ve farklı toprakları keşfetmekle ilgili. İşte bu, yaratıcı özgürlük.”

Virgil Abloh’un tasarım dünyasındaki kahramanlarından biri olan Le Corbusier tarafından inşa edilen Lyon’daki Firminy kompleksi, koleksiyonun arka plan fikrini oluşturuyor. Görsellere dayalı bir diyalogda tasarımcı ve mimarın yaratıcı uygulamaları, işlevsel ve radikal birliktelikle büyük bir yankı uyandırıyor. Bu gözle, spor giyim ve ofis stili kodları nesiller boyu uyum sağlayacak şekilde birbirleriyle özgürce kaynaşıyor. Özel dikim pantolonlar bol hacime kavuşup blazer yerine bluzlarla giyiliyor. Monogram işli deri kollu ve deri logo grafikleriyle siyah tonlarındaki yün ceket, beyaz deri ve yünlü bomber ceket ya da deri panelli yeşil şişme motorcu ceket, Louis Vuitton çiçek desenindeki kapitone turkuaz şişme mont da aynı amaca hizmet ediyor.

Virgil Abloh tarafından yaratılan imza niteliğindeki kopçaya sahip çizgili mavi takım elbisede olduğu gibi, yetişkin kodlar rahat kesimler ve hafif materyaller ile yorumlanıyor. Çizgiler siyah beyzbol ceket ve pantolonun uyumundan ödün vermiyor. Benzer şekilde bu yeni takım elbise fikriyle, siyah denim ceket ve pantolonun mavi kontrast cep ve bağcıklarla bir araya geldiği yeni bir görünüm sunuyor. Dağ silsilesi olarak adlandırılan zikzak deseninden ismini alan Karakoram; dokuma iğnesi, kabartma ve ton jakarlarında, aynı zamanda saten bomber ceketlerde kendini gösteriyor.

Resmi siluetler ceket, pantolon ve anvelop etekten oluşan üç parçalı yeni takım elbise fikri ile şekilleniyor. Balıkçı yakalar, gömleklerin yerini alıyor. İkili takım, uyumlu kapüşonlu sweatshirt’ler ve degrade geçişli fermuarlı örgü hırkalar, çizgili çok renkli tiftik Monogram bir hırka ile genç ruhunun ebedi esansını harekete geçiriyor. Giyim kodlarının değiştirilmesinin ve kaynaşmasının bir sembolü, Keepall’lar ve küçük deri eşyalar koleksiyonun renklerini, desenlerini ve malzemelerini tamamlarken, zengin renk skalasıyla LV Trainer’lar geleneksel bir ayakkabı formundan uzaklaşıyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler