MODA - TASARIMCILAR

Stefano Pilati, Fendi için ‘Fendi'nin Dostları’ koleksiyonu hazırladı

'Friends of FENDI – FENDI’nin Dostları', Kim Jones ve Silvia Venturini Fendi tarafından başlatılan, moda endüstrisinin 'parti çizgilerini' aşan ve stratejiden ziyade samimiyete olan inançla ayırt edilen, kalbinde gerçek bir dostluk nosyonu olan çeşitli projeler ve koleksiyonlar dizisi olarak moda severlerin karşısına çıkıyor. Proje kapsamında ünlü tasarımcı Stefano Pilati, FEND için özel bir koleksiyon hazırladı

profil
BT Ekip
06.11.2023
Stefano Pilati, Fendi için ‘Fendi'nin Dostları’ koleksiyonu hazırladı

Stefano Pilati'nin küratörlüğünde hazırlanan ve FENDI'nin hem geleneksel kadın giyim, hem de erkek giyim tarafını keşfeden ‘Friends of FENDI’ koleksiyonu; cinsiyetin ötesine geçerek daha karakter odaklı ve ikonoklastik yeni bir sonuca ulaşıyor. Hem 1920'leri, hem de 2020'leri yansıtan Pilati, bugün için 'flapper' fikrini araştırıyor ve hem kıyafetler, hem de oyuncu seçimi yoluyla bu rolü kimin yerine getirebileceğine dair cevaplar öneriyor.

1920'lerin bu genç kadını, cüretkar kadın özgürlüğünün sembolü olarak görülen ince, korsesiz, küt saçlı, çocuksu kız, Pilati tarafından artık her iki cinsiyet için de özgürlüğün sembolü olarak algılanıyor. Sismik kültürel ve estetik değişimlerin yansıtıldığı ve giyim geleneğinin yıkıcılıkla birleştiği koleksiyonda, çocuksu masumiyet ön plana çıkıyor.

FENDI'ye özgü bir nitelik olan ikilik (dualism) duygusu ve melezleşme, koleksiyonda hem tek tek giysiler ve aksesuarlar, hem de giysi kombinasyonları açısından önem taşıyor. Erkeksi bir dünyanın titizliği ve yapısı, özellikle daha yumuşak, daha hacimli bir yapıya sahip olan terzilikte kadınsı bir doğrusal eğri ile birleştiriliyor. Erkek koleksiyonuda, erkekler için alışılagelmişin dışında ipek detaylar, derilerle kombinleniyor. Kadın koleksiyonu her iki cinsiyet tarafından da rahatlıkla giyilebilecek şekilde tasarlanıyor. Geleneksel konstrüksiyon deneyleri koleksiyon boyunca yer alıyor, ancak her zaman titiz ve rahat örnekler sunuyor.

Kısacası, Stefano Pilati hem erkekler, hem de kadınlar için bir kesim ve konstrüksiyon ustası, kuralları nasıl çiğneyeceğini ve her ikisi için de geçerli kılacağını bilecek kadar kurallara aşina.

Dualite, koleksiyonda Milano'nun Roma ile buluştuğu yere kadar uzanıyor. Burada Milano burjuva şıklığı Roma özgürlüğüyle buluşuyor. Burjuva dünyası, aristokrat bir soğukkanlılıkla birlikte ele alınıyor. Siluet, malzeme ve zevk klasikleri, Milano'lu Pilati tarafından, iki dünyanın gerçekten bir araya geldiği FENDI’de titizlikle ve eğlenceli bir şekilde ele alınıyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog