EN ÇOK
OKUNAN
MODA - TASARIMCILAR

Podyumlara sıfır beden yasağı

Bünyesinde Gucci, Saint Laurent gibi markaları bulunduran Fransız moda devi LVMH ve Kering defilelerde sıfır beden ve 16 yaşından küçük mankenlerin yürümesini yasakladı.

profil
BT Ekip
07.09.2017
Podyumlara sıfır beden yasağı

Sıfır beden mankenler, Fransız moda devi LVMH ve Kering tarafından yasaklandı.

İki lüks Fransız moda gücü, podyumda ve fotoğraf çekimlerinde çok ince modellerin kullanılmasını durdurmak için birlik oldular.  Doğru yönde atılmış bir adım olarak kabul edilen LVMH ve Kering’in bu kararı, aralarında Gucci, Saint Laurent, Louis Vuitton ve Dior'un da bulunduğu markaların sıfır beden manken kullanmama kararı almalarına neden oldu. Bu kararla birlikte defilelerde en küçük 34 beden karşımıza çıkacak.

Ayrıca fotoğraf çekimleri ve defilelerde modellerin sağlığı için 16 yaşından küçük mankenlere yer verilmeyecek.

New York Moda Haftası başlamadan önce alınan bu kararın mankenlerin haklarını korumak için olduğu belirtildi.  Şirketler, moda endüstrisinin insanları yeme bozukluklarına ittiğini belirten eleştirilerin olduğunu açıkladı.  Bunlara ek olarak, Şubat ayında gerçekleşen Paris Moda Haftası'nda mankenlerin çalışma koşulları yoğun bir incelemeye alındı. 

Fransa bu yıl medyada "gerçek dışı beden görsellerini" ve yeme bozukluklarını simgeleyen, sağlıksız ince modellerin kullanılmasını getirdiği yeni bir yasa ile yasaklamıştı. Modellerin artık sağlıklı olduklarını kanıtlayan ve vücut kütle endeksinin sağlıklı bir aralık içerisinde olduğunu ispatlayan bir doktor belgesi sağlamaları gerekiyor.

Fransız dergileri bir manken fotoğrafının ne zaman rötuşlanmış veya photoshop’landığını belirtmekle yükümlü. Eğer belirtmezse 37 bin Euro para cezası ödemek zorunda bırakılıyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler