MODA - TASARIMCILAR

Nike, futbolda cinsiyet ayrımını kaldırmak için kadın futbolculara özel koleksiyon hazırladı

Nike ve İngiliz tasarımcı Martine Rose, Avustralya ve Yeni Zellanda’da devam eden 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası sırasında kadın futbolcuların giymesi için özel bir koleksiyon hazırladı. Rose amaçlarının, futbolda cinsiyet ayrımcılığını kaldırmak ve kadınların da erkekler gibi takım elbise içinde kendilerini güçlü hissetmelerini sağlamak olduğunu söylüyor

Nike, futbolda cinsiyet ayrımını kaldırmak için kadın futbolculara özel koleksiyon hazırladı

Londra merkezli tasarımcı Martine Rose, spor giyim devi Nike ile kadın futbolcular için tasarladığı takım elbise ceket, pantolon, trençkot, gömlek ve aksesuarlardan oluşan yeni koleksiyonunu görücüye çıkardı.

Nike x Martine Rose koleksiyonu, kadın futbolcuların, Avustralya ve Yeni Zellanda’da devam eden 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası sırasında giymeleri için hazırlandı.

Koleksiyon, ‘uçaktan inme’ anlarını ‘sahaya varma’ anlarıyla birleştirmeyi hedefliyor. Koleksiyon, kadın sporu için düşünülmüş, özenle hazırlanmış terzilikte bir çizgi oluşturarak, elit kadın görünümünü cinsiyet farkını kapatacak şekilde yükseltiyor. Nike, koleksiyonu ‘daha kapsayıcı, eşitlikçi, güçlendirici ve ilham verici’ olarak tamamlıyor.

İş birliği hakkında konuşan Martine Rose, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bir kadın takım elbise giydiğinde bu; gücü, dayanıklılığı ve güzelliği ifade eder. Kadınların da erkekler gibi takım elbise içinde kendilerini güçlü hissetmelerini istiyorum. Dahası, hikayeyi anlatmak için kadınları kullanmama rağmen, takım elbiseye bağlı bir cinsiyet yok, herkes giyebilir… Umarım bir gün sporda cinsiyetten bahsetmeyiz ve sadece spordan bahsederiz ve geriye sadece oyun kalır."

Rose; oyuncuların ceketi, pantolonu, trençkotu ve gömleğinin yanı sıra çorapları, eldivenleri ve güneş gözlükleri gibi aksesuarlarını da tasarladı. Nike x Martine Rose Shox Mule MR 4 ayakkabının göz alıcı mavi ve mor renkleri, 1990'ların meşhur canlı kaleci formalarına bir selam niteliğindeyken, siluet futbolda eşitlik için bir tılsım görevi görüyor.

Nike x Martine Rose koleksiyonu, 25 Temmuz'dan itibaren dünya çapında yalnızca Martine-Rose.com'da ve 27 Temmuz'dan itibaren seçkin mağazalarda satışa sunuldu.

Önceki ve Sonraki
Haberler