MODA - TASARIMCILAR

Murat Türkili: Moda tasarımı için eğitim ve sabır şart

Beymen Artistik Direktörü Murat Türkili ile tasarım kariyerini, sezon trendlerini ve yeni sezon Beymen Club koleksiyonunun hikayesini konuştuk.

Murat Türkili: Moda tasarımı için eğitim ve sabır şart

Endüstri Ürünleri Tasarımı eğitimi almışsınız. Buradaki eğitiminizi moda kariyerinize nasıl uyarladınız?

Tasarım ve moda çok erken yaşlardan beri bende varolan bir tutkuydu. Çocukluk  yıllarımda ailemin moda ve ürünle olan iş ilişkisi ilgimi çekti ve zamanımın büyük bir kısmını modayla geçirir oldum. Bana mutluluk veren bu yaratım süreci, üniversite eğitiminde de tasarım odaklı bir formasyona girmemi sağladı. O yıllarda moda tasarımı eğitimi veren bir kurum olmadığı için tasarımcı formasyonumu geliştirebileceğim bir eğitim almak bana çok makul göründü ve O.D.T.Ü’de tasarım eğitimi aldım.Öğrencilik yıllarım dönem projelerini daima moda ile birleştiren çözümler üreterek geçti.

27 yılı aşkın süredir Beymen ile çalışıyorsunuz. Yollarınız nasıl kesişti?

Beymen ile ilişkim, öğrencilik yıllarında Beymen Ankara mağazasının okul projeme destek vermesiyle başladı. Üniversite ile eş zamanlı olarak 1990 yılında  yarı zamanlı olarak Beymen’de çalıştım.  90’lı yıllarda katıldığım Academia Tasarım Yarışması ve orada aldığım birincilik ödülü, moda dünyasında tanınmamın ilk adımları oldu. Ardından Paris’e yerleştim. Daha sonra Beymen’den gelen teklif üzerine  İstanbul’a geri döndüm.  İşin mutfağında başlayan bu aşk 27 yıla yakın bir evliliğin çok sağlam temellerini oluşturdu. Bugün Beymen Artistik Direktörü olarak Beymen Club, Beymen Collection Kadın, Academia markalarının sorumlulukları ile birlikte kurumun her türlü yaratıcı sorumluluk ve disiplin gerektiren konularında servis veren bir genel müdür yardımcısı olarak  görev alıyorum.

Moda tasarım alanında kariyer yapmak isteyenlere ne tavsiyeler verirsiniz?

Bu konuda en temel şart, eğitim ve bu formasyonu kazanmak. İkinci sırada sabırlı olmak ve çok çalışmak geliyor. Çalıştığınız kuruma ve yaptığınız işe sadık olmak ise önemli prensiplerden bir diğeri. Kariyerinde yükselmek isteyenler yaptıkları işe konsantre olduklarında bu doğal olarak gerçekleşiyor. Bu nedenle yaptığımız işte hedeflerimizi mükemmellik üzerine kurgulamak ve onun için çalışmak önem kazanıyor.

Beymen Club’ın son koleksiyon çekimleri Sicilya’daydı bu kez ise bir şehre dönüş havası seziyoruz. Peki size en çok iham veren şehir hangisi?

Beymen Club her sezon farklı şehirlerden ilham alıyor ve son altı sezondur kampanya çekimlerimiz farklı şehirlerde gerçekleşti. Bu sezon ile birlikte farklı bir yol ile ilerliyoruz, yeni kampanya temamız Road Trip.

Road Trip teması ile yeni keşfleri ve yolculukları vurgulamak istedik. Tabii yine şehirler hep gündemimizde. Endülüs road trip’i kapsamında çekimlerimiz Malaga şehri ve etrafında gerçekleşti.

En çok ilham aldığım şehir Paris. Karakterimin romantik yönünü fazlasıyla besleyen bu şehirle yaşadığım çok büyük bir aşk var.

Koleksiyondaki roadtrip teması bizi günlük hayatın hangi döngülerinden kurtarıyor?

Beymen Club kendine has tavrı ve stili olan lifestyle bir  marka. Doğadan beslenen ve onu baz alan aynı zamanda geleneğini her zaman kendi DNA’sında tutup onu tekrar tekrar yorumlayan bir marka. Bu sezon road trip teması ile yepyeni bir yolculuğa başlıyoruz; yeni keşifler ve heyecanlar ile. Road trip var olan günlük kalıplaşmış hayatımızın dışına çıkmaya yönlendiriyor bizleri. Şehir dışına yapılan minik kaçamaklar, uzun haftasonları, yeni yolculukların ve deneyimlerin yarattığı heyecan söz konusu kaçamaklar stilimize de yansıyor. Kıyaftelerdeki farklı kombinler beklenmedik kumaş ve renk kullanımları ile günlük stilimizde de heyecan katıyoruz.

Şu sıralar sizi en çok heyecanlandıran tasarımcı kim?

Phoebe Philo\Celine, Rei Kawakubo \comme des gravons, Miuccia Prada 

Son zamanlarda artık görmekten sıkıldığınız bir trend var mı?

Oversize giyim tarzı. 

Beymen Club yeni sezonunda sizce hangi parça ‘hit’ olacak?

Bu kış işleme detaylı tasarımlar öne çıkıyor. Şifon elbiseler ile kombilenen göğsü işlemeli tüvid blazer çeketler, işlemeli detayları ile feminenleşen pardesüler var. Patchwork el örgüsü şal ve oversized hırkalar, uzun şifon elbiseler ve dantel şifon detaylı etekler bu kışın hitleri arasında yer alıyor. Kırmızı ise kışın en hit rengi.

Önümüzdeki ilkbahar/yaz sezonunda bizi neler bekliyor?

Beymen Club 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonu için şehirden yola çıkan ancak etnik zenginliklerden, sanattan ve doğanın yansımalarından ilham alan yenilikçi ve keyifli tasarımlardan oluşan bir koleksiyon hazırladık. Yeni silüetlerin yanı sıra samimiyet ve içtenliğin naif dokunuşlarıyla modaya zamansız bir yaklaşım getiren tasarımlar gelecek sezon bizlerle olacak.

Beymen Club kadınını neler tanımlar ya da belli kalıplara girebilir mi?

Beymen Club kadınını şehirli, romantik, geçmişten ilham alıp günümüzün dokunuşları ile onu güncel kılan, doğayı seven ve doğada vakit geçiren, yeni keşiflerden keyif alan ve beslenen farklı deneyimlerden heyecan duyan, hayatı dolu dolu yaşayan bir kadın.

Dolabınızın vazgeçilmez parçası nedir?

Beyaz  gömlek ve tişörtlerim…

Önceki ve Sonraki
Haberler