MODA - TASARIMCILAR

Louis Vuitton'un en sevilen çantalarından GO-14, 2023’te kapitone dikiş ‘Malletage’ ruhuyla yeniden doğuyor

2014 yılında Louis Vuitton’un Kadın Artistik Direktörü Nicolas Ghesquière tarafından tasarlanan ve lüks moda evinin ünlü sandıklarının izlerini taşıyan GO-14 çanta; 2023’te kendisine eşsiz bir karakter katan kapitone dikiş ‘Malletage’ ruhuyla yeniden doğuyor

Louis Vuitton'un en sevilen çantalarından GO-14, 2023’te kapitone dikiş ‘Malletage’ ruhuyla yeniden doğuyor

Louis Vuitton'un deri ürünleri tarihinde çok özel bir yere sahip olan GO-14, iç içe geçmiş tutkuların birleşme noktası olarak hafızalara kazınıyor. GO-14 tasarımına imza atan Nicolas Ghesquière'in ilhamı, sandık yapımcısının sırları ve zanaatkarın yaratıcılığı... GO-14 hem bir başlangıç, hem de bir doruk noktası olarak tüm bu kavramları bir araya getiriyor.

Nicolas Ghesquière'in ilk tasarımlarından olan GO-14, bir başlangıç çantası olması sebebiyle ismini Louis Vuitton Kadın Artistik Direktörü olarak podyuma ilk çıktığı tarihten, ‘Ghesquière October 2014’ (Ghesquière Ekim 2014) kodlamasından alıyor. GO-14, 2023’te çantaya eşsiz bir karakter katan kapitone dikiş ‘Malletage’ ruhuyla yeniden doğuyor.

Sandıkların iç kısmında yer alan ‘Malletage’ dikişler, tarihi sandık yapımcılığının mirasını günümüze taşıyor. Galon süsleme, seyahat esnasındaki harekete rağmen belgeleri yerinde tutan sadece bir yaratıcılık öznesiyken Nicolas Ghesquière, Louis Vuitton bu inovatif bakış açısını yeniden keşfediyor. Aynı anda bu gizemli lüks detaya yer vererek, yeniden ortaya çıkarıyor.

"Sadece Louis Vuitton'da var olan bazı evrensel kodlar var. Bu çalışma, onları yeniden sahiplenmek ve yeni bir ortama aktarmak ile ilgiliydi" sözleriye Nicolas Ghesquière, bunu çarpıcı bir imzaya, kıyafet ve aksesuarlar için bir grafik tasarım diline dönüştürüyor.

Bugün, GO-14; nazik bir deri çantaya dönüşürken tasarımın kıvrımlarını ve yastık hissini vurgulayan üst dikişlerle son derece yumuşak ‘malletage’ ile kaplamasıyla en sert siyah ve beyazdan, dokusunun inceliklerini ortaya çıkaran sıcak tonlara kadar farklı renklerle tasarlanıyor.

GO-14, her kadının ruh haline uyacak şekilde, farklı tarzlarda takılabilen çok yönlü bir çanta olma özelliğini taşıyor. Altın bir kolye kadar kıvrak ve esnek olan yeni mücevher zinciriyle, omuz üzerinde veya çapraz şekilde asılarak taşınabiliyor. İç içe geçmiş iki kıymetli virgülü andıran yeni yapısıyla zincirin uzunluğu iki katına çıkabilirken çanta kolda veya elde kullanılabiliyor. GO-14, farklı modelleriyle eşsiz bir sofistikasyonu yansıtıyor. Çantanın fiyatı ise 6.750 dolar!

GO-14 bir zanaatkarlık harikası ve durmaksızın gelişen bir mirasın özü olarak koleksiyonlardaki yerini alıyor. İlk sandıklardan bu yana iyileştirme ve nihai zarafet arayışıyla sürekli gelişen çantanın simgesi haline gelen ‘malletage’, zanaatkârlar için gerçek bir meydan okuma niteliği taşıyor. Yaratıcı süreç, mat ya da parlak bitişleri elde etmek ve ince renk geçişlerini mükemmelleştirmek üzere en üst düzeyde titizliğin de dahil olduğu 20’den fazla farklı adımı gerektiriyor. Her bir GO-14'ün yuvarlak ‘malletage’ı için 17 metre uzunluğundaki aksesuar yerleştirilmesinde de son derece hassas bir tekniğe ihtiyaç duyuluyor. Bu anlamda her bir model, geleneksel kapitone işlemlerine kıyasla çok daha karmaşık bir zanaatkarlık çalışması gerektiriyor. GO-14 ile hayat bulan bu kusursuz uyum, Louis Vuitton atölyelerinin uzmanlığını en özgün şekilde yansıtıyor.


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog