EN ÇOK
OKUNAN
MODA - TASARIMCILAR

Londra'nın Yıldız Tasarımcısı Mary Katrantzou

Desenlerin kraliçesi New York’tan Londra’ya transfer oldu

Londra'nın Yıldız Tasarımcısı Mary Katrantzou
O moda dünyasında altıncı yılına girdi ve bu kadar kısa bir sürede birçok projeye ve hayran kalınacak tasarıma imza attı! Kendine has öyle bir tarzı var ki onun tasarımlarını ayırt etmek hiç zor değil… Mary Katrantzou’dan bahsediyorum, evet…

Dediğim gibi Katrantzou tam bir desen ustası. Onu bu kadar ayrı ve özel kılan renkleri ve desenleri bu kadar yoğun kullanmasına rağmen göze, zevke ve modaya bu kadar hitap edebilmesi ve çok geniş kitlelere ulaşabilmesi. Minimal ve sade giyinmeyi seven insanlar bile onun tasarımlarına hayran kalabiliyor. Ağırlıklı olarak daha yumuşak, açık ve pastel tonları kullanıyor ancak koyu tonlarda da çalıştığında kurduğu denge onun yeteneğinin kanıtı. Bu sene New York Ballet Gala için Resort(Ara Sezon) 2015 koleksiyonundan seçtiği ve işlediği parçalar tüm izleyicileri büyüledi.

Dediğim gibi Mary Katrantzou’nun en beğenilen işbirliklerinden biri şüphesiz Adidas için hazırladığı koleksiyon! Bir spor markası belki de hiç bu kadar canlı, renkli ve “moda işi” olmamıştı. Adidas’a yeni bir kimlik kazandırdı ve onun tasarımları sokak stillerinde çok fazla kullanıldı.

                                         

Mary Katrantzou’nun bir diğer sevilen marka işbirliği ise Topshop için hazırladığı kapsül koleksiyon. Yoğun çiçek desenleri ve renklerin hakim olduğu koleksiyonda desenler yoğun olmasına rağmen kesimler oldukça sportif.

 

Işıl ışıl swarovski taşlarıyla süslü bir Katrantzou koleksiyonuna ne dersiniz? Belki de girdiği en şık en farklı işbirliklerinden biri. Mary’nin desen ve baskı ağırlıklı tarzı ile Swarovski’nin feminen ve asil havası birleşince ortaya aşık olunası tasarımlar çıkmış! Özellikle mezuniyet için genç ve canlı görüntüsü ile ideal bir seçim olabilir.

 

İşte bunların hepsi Mary Katrantzou’nun yeteneği ile ilgili… Kendisi ve yarattığı tasarımları insanı öyle büyülüyor ki Longchamp gibi yılların klasik bir çizgiye sahip Fransız markası bile kendine farklı bir kimlik kazandırıyor. O düz renkteki sade, minimal Longchamp çantaları ve hatta dükkanları bile bu işbirliği ile çiçek açıyor, renkleniyor.

 

Mary’nin pek çok işbirliği var ancak size bu yazımda son olarak bahsetmek istediğim işbirliği kendi tarzıyla ürettiği cıvıl cıvıl tam baharlık Gianvito Rossi ayakkabılar. Hiç birimiz desen ve renk belki bu kadar sevmiyorduk ta ki Katrantzou karşımıza çıkana kadar. Hiçbir şey tesadüf ya da şans değil. Başarı başarıyı çağırıyor ve katlıyor. Ben buna inanıyorum. Mary Katrantzou’nun başarıları da onun emeklerinin ve yeteneğinin karşılığı… 

Önceki ve Sonraki
Haberler