MODA - TASARIMCILAR

Les Benjamins Sonbahar Kış 2024 koleksiyonu ‘Eastern Punk’, Doğu'nun anlatılarına çağdaş bir bakış açısı sunuyor

İstanbul merkezli lüks sokak giyim markası Les Benjamins Sonbahar-Kış 2024 koleksiyonu ‘Eastern Punk’, Türk punk'ının köklerine saygı gösterirken geleneksel unsurları modern tasarımlarla birleştiriyor. Les Benjamins'in marka öyküsünü ön plana çıkaran bu özel koleksiyon, mücadeleci ve özgün bir modaya odaklanan bir çıkışı temsil ediyor

profil
BT Ekip
15.01.2024
Les Benjamins Sonbahar Kış 2024 koleksiyonu ‘Eastern Punk’, Doğu'nun anlatılarına çağdaş bir bakış açısı sunuyor

Les Benjamins’in Sonbahar-Kış 2024 koleksiyonu ‘Eastern Punk’, Türk kültürünün ince işlenmiş desenleri ve köklü hikayeleri ile punk'ın çıplak özünü bir araya getiriyor. 1970'ler Türkiye punk sahnesinin efsanevi ismi Tünay Akdeniz'e bir selam niteliğindeki koleksiyon, geleneksel motifleri ve modern siluetleri cesurca harmanlıyor. Pileli eteklerden eskitilmiş detaylı dış giyime, koleksiyonun çeşitli parçaları unisex olarak toplumun cinsiyet kurallarına bağlı kalmadan yaklaşımla tasarlandı.

Markanın kurucusu ve kreatif direktörü Bünyamin Aydın, koleksiyonun vizyonunu, şöyle anlattı: “Köklerinizle ve farklı müzik türlerinin ülkenizde nasıl başladığıyla yeniden bağlantı kurduğunuzda, ancak o zaman yeni hareketler oluşturabilir ve buna devam edebilirsiniz. Les Benjamins Eastern Punk koleksiyonu ile Türk kültür hazinelerini gençlere yeniden tanıtmak istedik.”

Eastern Punk, yırtık bitişlerle ve cesur detaylarla süslenmiş cesur siluetlerle sınırları zorluyor. Canlı pembelerden ateşli kırmızılara, derin morlardan şık siyahlara kadar uzanan dinamik bir renk paleti, Türk kültürünün karmaşıklığına ve punk'ın enerjik ruhuna selam duruyor. Trompe l'oeil illüzyonist detayları, dış giyimde klasik Türk desenlerini ve markanın DNA’sı klasik halı motifi desenini denim üzerinde deri görünümüyle ustaca sunuyor.

DNA’sında Türk kültürü ile punk’ın buluştuğu koleksiyonda; punk kültürünün simgeleri olan çiviler, fermuarlar ve çözülmüş dokular, koleksiyonu yeraltı müzik sahnesinin heyecan verici nabzıyla birleştiriyor. Drainpipe jean’ler ve takımlarda yer alan yama süslemeleri ve güvenlik iğneleri, punk'ın meydan okuyan havasını vurguluyor. Bu koleksiyon, giyim ötesinde geleneksel ile avangartı birleştirerek isyankar bir moda anlayışı sunuyor.

Les Benjamins'in kadın giyim baş tasarımcısı Lamia Al-Otaishan Aydın ise koleksiyonun odak noktasını "Odak noktamız cinsiyetsiz, herkesin keyif alabileceği parçalar yaratmak ve zengin yeraltı müzik topluluğumuzu dünyayla paylaşabilmek; bundan daha ödüllendirici bir şey yok" sözleriyle aktarıyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler