EN ÇOK
OKUNAN
MODA - TASARIMCILAR

İyi hissettiren 5 yönü ile MBFWI

Moda ile pozitif duygular arasında bir ilişki olabilir, Uzman Pozitif Psikolog Hazal Aktan bu sezon dijital olarak gerçekleşen Mercedes Benz Fashion Week Istanbul’u ele alarak anlattı...

profil
Hazal Aktan
20.10.2020
İyi hissettiren 5 yönü ile MBFWI

Mercedes Benz Fashion Week İstanbul, bu sezon dijital olarak gerçekleşti ve bu sayede herkes ön sıradan defile izleme şansını yakaladı. Sydney’deki Positivity Institute’ta Senior Associate olan Lisa Baker’ın da dikkat çektiği gibi, pandemi sebebiyle fiziksel olarak etkileşimimizi minimal düzeyde tuttuğumuz bu dönemde sosyal olarak bağlantıda ve etkileşimde olmak her zamankinden çok daha büyük önem taşıyor. Bu anlamda MBFWI’nin herkes herkes tarafından eşit şartlarda ulaşılabilir olması sosyal olarak bağlantıda ve aynı konumda olma duygularını besleyerek well-being’e de katkı sağlıyor. Bu sezon herkes kolektif bir şekilde MBFWI’yi tecrübe ederek, pozitif duygular yaşama fırsatı elde etti. 


Iowa State Üniversite’sinde yapılan bir araştırmaya göre sürdürülebilir moda tüketimi 3 ana psikolojik ihtiyacı karşılayarak mutluluğa ön ayak oluyor. Sürdürülebilirlik ve mutluluk arasında etkileşimi sağlayan 3 ana psikolojik ihtiyaç bulunuyor, bunlar: otonomi hissi – (bireysel olarak adım atmak) beceri (çevreyle aktif bir şekilde etkileşime girebilmek) ve bağlantı (başkalarıyla etkileşimde olma hissi). Bu sezon tüm sektör için büyük önem taşıyan sürdürülebilirlik konusu da MBFWI için önemli bir gündemi oluşturuyor. Özlem Süer de İlkbahar/Yaz 2021 temasını “sürdürülebilir, doğanın enerjisini doğaya katabilen bir koleksiyon” olarak tanımlıyor.


Koleksiyon hazırlama sürecinde her tasarımcı farklı konseptlerden, farklı hikayelerden ilham alıyor. Aslında MBFWI kapsamında sergilenen her koleksiyon bize bir hikaye anlatıyor. Bu hikayeler size de ilham olabilir, yeni perspektifler edinmenizi sağlayabilir. Örneğin; Erdem Erdemoğlu İlkbahar/Yaz 2021 koleksiyonun temasını “Beni bağrına bas” olarak belirleyerek, ön yargılardan sıyrılmanın önemini ve birbirimize her zamankinden daha yakın olmamız gereken bir dönemde olduğumuzu vurguluyor.

2019 yılında The Journal of Positive Psychology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, nezaket jestlerini hem gözlemlemek/fark etmek hem de böyle hikayelerden ilham alarak günlük hayatınıza nezaket davranışları katmanın mutlululuğu arttırıcı bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. 


Journal of Psychology’de yayınlanan bir araştırma, sanatsal ve artistik güzelliklerle aktif bir şekilde etkileşimde olan bireylerde mutluluk sağlayan karakter özelliklerinden biri olan teşekkür dile getirme özelliğinin daha çok gözlemlendiğini gösteriyor. MBFWI’yı takip ederken sanatsal ve artistik birçok güzellikle etkileşime girerek hem mutluluk seviyesini hem de teşekkür etme karakter özelliğini beslemiş oluyorsunuz. 


Neuroscience & Biobehavioral Reviews’de yapılan bir araştırmaya göre; yeniliklere maruz kalmak, dopamin salınımını sağlayarak hafızayı güçlendirici bir özelliğe sahip. MBFWI sırasında her defilede sonsuz yaratıcılık ve yenilikleri gözlemlemek mümkün oldu. Mesela, Niyazi Erdoğan MBFWI kapsamında İlkbahar/Yaz 2021 koleksiyonunu alışılmışın dışında bir yaklaşımla, sanal modeller ile tamamı 3D bir defile sergiledi. Özlem Süer ise İlkbahar/Yaz 2021 koleksiyonunu sergilerken ışıklardan destek alarak bütünsel yaklaşım ile yepyeni bir tecrübe sundu. Son olarak, Özgür Masur’un couture algısını hazır giyim pratiğiyle buluşturması, sezona yenilikçi bir dokunuş sergiledi. 


Önceki ve Sonraki
Haberler