EN ÇOK
OKUNAN
MODA - TASARIMCILAR

Fashion Week Istanbul son gün notları

İstanbul Moda Haftası fashionweek.istanbul adresinde dijital olarak yayınlanan koleksiyonların yanı sıra kısa filmleriyle de dikkat çekti. Son iki günün öne çıkanları arasından Nej, Ceren Ocak, Sudi Etuz ve Özgür Masur'un koleksiyonlarını inceledik.

profil
BT Ekip
15.10.2021
Fashion Week Istanbul son gün notları

Sudi Etuz, Fashion Week Istanbul kapsamında sunduğu SS22 koleksiyonunda, memleketi Adana’dan yükselen Anavarza Efsanesi’ni yorumladı. Hikaye, efsanenin geçtiği Anavarza Kalesi’ni günümüz Adanasında görerek, geçmişle bugün, gerçekle simülasyon arasında bir panorama sunuyor. Arka plandaki tarihsel mekanlar ve Adana urban hayatına göndermelerle bir tür füzyon yaratılan filmin hikayesinde, aşk ile çatışma unsurları epik bir formda işleniyor.

Sudi Etuz’un SS22 filminde yorumladığı efsaneye göre, Anavarza Kralı’nın güzelliğiyle nam salmış kızına talip olan Sis Kralı veliahtı, Adana Hürriyet Mahallesi’nden günümüz getto kültürünün prototipi sayılan bir genç. Kendine özgü saç stili ve giyim kuşamıyla, arabesk kent kültürüne referans olan delikanlının kostümü, Sudi Etuz bakış açısıyla izleyiciye sunuluyor. Güzel prensesin diğer taliplisi Misis Kralı’nın oğlu ise filmde bir sokak dansçısı olarak vücut buluyor. Şehrin sokak kültürünü canlı tutan yegane mekanlardan olan Atatürk Parkı’nda, kaykaycılar arasından seyirciye el sallayan Misis Kralı’nın veliahtı, ilerleyen anlarda kıyasıya bir savaşın tarafı olmaya hazırlanıyor. 

Koleksiyon, Sudi Etuz imzası taşıyan tüller, sürdürülebilir denim kumaşlar, sürdürülebilir ketenler, geri dönüşüm polyester fistolarla hayat bulan 35 parçadan oluşuyor. Beyaz, siyah dengesinde pastel tonlarda mavi, sarı ve bejler sezonun sıcaklığına eşlik ediyor. Bra etkisinde farklı bağlama teknikleriyle birleştirilmiş mikro üstler, pleksi boncuk detaylı yarı transparan denim pantolonlar Güneş Dericioğlu’nun çanta ve aksesuarlarıyla kombinleniyor.


Özgür Masur, Fashion Week Istanbul İlkbahar Yaz 2022 kapsamında özlemleriyle, hatıralarıyla, arzularıyla geçmişe yazılan mektupların duygusunu barındıran bir koleksiyonla karşımıza çıkıyor. Dijital dünya karmaşasının getirmiş olduğu kirlilikten çok uzakta, insanın gerçek değerlerini, geride bıraktığı hatıralarla hissettiren bir arayıştan yola çıkılıyor. Gerçek değerlerden sapma, mekanik bir düşünce yapısına daha sanal bir profil algılatma çabasının getirmiş olduğu rahatsızlık irdeleniyor. Herkesin kendi gibi olmaktan vazgeçip sanal dünyanın ihtiyaçlarını karşılayan aslında sahip olunmayan dünyasının içinde, unuttuğu hatıralara ve geçmişe duyulan bir özlem…

Özgür Masur markasının ana prensiplerinden kopmadan yoğun ekru kullanılan 30 parçalık koleksiyon pembe, yeşil, fuşya, mavi ve lavanta ile baharı ve yazı kendine has tonlarda yorumluyor. Organik kumaşların kullanıldığı koleksiyonda Özgür Masur markasının DNA’sını oluşturan şifon, krep ve organze vazgeçilmez oluyor. Markanın ana prensip manipülasyonları olan origamik katlamalar ve drapeler koleksiyonun her zamanki temel yapısını oluşturuyor. Uzun bir aradan sonra dantelin en romantik hali ile şifon birlikteliği gözler önüne seriliyor. Sert materyallerden deneysel drape kompozisyonları genel olarak hakimiyetini gösteriyor.


İklim krizine karşı yaşamı savunan Nej, sürdürülebilir bir gelecek için geçmişi ‘an’a dönüştürerek, gelecek için bir fark yaratıyor. Tarihi, kültürel hafızayı, köklerimizden geleceğe doğa ile bütün, sürdürülebilir moda ile değeri yeniden tasarlıyor.

Su ve okyanuslar sahip oldukları yaşamsal değerlerle, yerküreyi insanlar için yaşanabilir kılan küresel sistemlere hayat veriyor. İklim değişikliğini engellemek için sudaki yaşamı korumak bizim elimizde… Her tohum her cenin yaşamına ancak suda başlayabilir. Dünyamız tüm yaşam biçimlerinin içinde ortaya çıktığı devasa bir su hazinesi… Nej Hafıza-Recall koleksiyonu suyun yaşam enerjisini hafızadan renklere, kumaşlara ve formlara taşıyor. Güneşin sıcak sarı tonlarına, suyun mavi gizemi karışıyor ve doğanın engin tonları sürdürülebilir biodagradeble fillsens kumaşlarla hayat buluyor. Hafif, yumuşak sürdürülebilir kumaşlar, sakin, dingin, eğlenceli arayışlar ve formlarla özgür, rahat bir tavır sergiliyor. 


Ceren Ocak, yeni sezon tasarımlarında, iki yıldır hayatımızı esir alan Covid 19 Pandemisi’nden çıkışı ve bir anlamda umudu temsil eden çok renkli bir koleksiyona imza atıyor. ‘Lila/Karanlıktan Çıkış’ adıyla yayınlanan koleksiyonda mint, lila, sarı, fuşya ve turuncu gibi canlı renkler dikkat çekerken, tasarımcının her zaman kullandığı siyah, bej ve beyaz renklere de yer veriliyor.

İlhamını güçlü kadınlardan alan tasarımcı, koleksiyonundaki özel parçalarla özgür ve stiline güvenen kadınların tarzlarına bir kez daha ışık tutuyor. Tasarımcının İlkbahar/Yaz 2022 koleksiyonunda 25 look yer alıyor. Korsajlı elbiseler, cut out ve asimetrik kesimler, vücuda yapışan formlar ve onların tam zıttı olan palazzo pantolonlar, koleksiyonun göze çarpan özellikleri olarak öne çıkıyor. Koleksiyonda deri, koton, denim ve ipek gibi her zaman kullanılan kumaşların yanı sıra, vegan cupra, tencel ve keten gibi sürdürülebilir kumaşlar da bolca kullanmış.

Hindu inancına göre, evreni harekete geçiren ve dünyanın kendiliğinden yaratılış ve yok oluşunun simgesi olan büyük tanrı anlamına gelen Lila, bir renk olarak koleksiyonda çokça karşımıza çıktığı gibi koleksiyona adını da vermiş.  Ceren Ocak, “Pandemi sebebiyle son iki yıl herkes için zorlayıcı oldu. Aydınlığa, umuda ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu renklerle anlatmayı denedim” diyor. Kampanyanın videosu ise Arkeoloji Müzesi’nde çekilmiş.


Önceki ve Sonraki
Haberler