Dior Sonbahar 2023 koleksiyonu, Hint sanatından esintiler taşıyor

Dior Kadın Koleksiyonları Kreatif Direktörü Maria Grazia Chiuri’nin 2023 sonbaharı için hazırladığı koleksiyon, yakın iş birliği içinde olduğu Hindistan’ın kültüründen esintiler taşıyor. Koleksiyondaki sofistike paltolar ve düz kesimli etekler, ‘sari’ adı verilen Hint elbiselerinden ve bu kültüre dair kalıplardan alınan ilhamla tasarlanmış

Dior Sonbahar 2023 koleksiyonu, Hint sanatından esintiler taşıyor

Maria Grazia Chiuri imzalı Dior Sonbahar 2023 koleksiyonu, Hindistan’ın en büyük şehirlerinden biri olan Mumbai’de düzenlenen görkemli bir şovla tanıtıldı.

Maria Grazia Chiuri’nin Dior Sonbahar 2023 koleksiyonu için başarmaya çalıştığı, bizleri bir ülkeye ve onun kültürüne bağlayan duyguları ve düşünceleri ifade etmek üzere yeni yaratıcı yollar bulmaktı. Chiuri’nin Hindistan ile Mumbai’de yer alan, kâr amacı gütmeyen bir okul olan Chanakya School of Craft Kreatif Direktörü Karishma Swali ile kurduğu dostluk, yıllar içerisinde bir iş birliğine dönüştü. Dior Kadın Koleksiyonları Kreatif Direktörü Chiuri, tasarladığı görünümler aracılığıyla kusursuz zanaatkârlığın çoğunluğunu kutlayan ve böylelikle Mösyö Dior ile ardından gelen tasarımcıların vizyoner ruhlarıyla oluşan ışıltının dünyanın dört bir yanında parlamasını sağlayan bir koleksiyon hazırladı.

Sonbahar 2023 koleksiyonunda yeşil, sarı, pembe ve mor ipeklere adanan renk blokları sekansı ile Marc Bohan’a saygı duruşunda bulunulurken; sofistike paltolar ve düz kesimli etekler, ‘sari’ adı verilen Hint elbiselerinden ve bu kültüre dair kalıplardan alınan ilhamla tasarlanıyor. Terziliğin hakiki soyağacını temsil eden bu kesimler, modanın mirasları aracılığıyla tanımlanıyor. Bu büyüleyici yolculuk ile yalnızca sınırlar değil, çağlar da aşılıyor.

CHANAKYA SCHOOL OF CRAFT ÖĞRENCİLERİNİN EL EMEKLERİ SERGİLENDİ

Defilenin Hindistan’da yapılmasının sebebi esasında Dior Kadın Koleksiyonları Kreatif Direktörü Maria Grazia Chiuri’nin bölgeye olan özel ilgisiydi. Kendisi her zaman için yerel zanaatkarlık tekniklerinden çokça ilham alıyor ve defilelerin yapıldığı lokasyonlarda yöreye ait geleneksel üretim biçimlerine mutlaka yer veriyor. Bölgenin kültürü ve yetiştirdiği sanatçılar da kendisi için daimi bir ilham kaynağı teşkil ediyor. Bunun örneklerinden birine, Chiuri’nin yakın arkadaşı olan Karishma Swali’nin artistik direktörlüğündeki Chanakya School of Craft aracılığıyla tanık oluyoruz. Burada, öğrencilerin işleriyle hazırlanan ve defilenin setinden koleksiyondan parçalara kadar birçok unsura ilham veren sergiyi, şovun konukları da izleme şansı bulmuştu. Bölgeye özgü motifler ve renklerin, el emeğiyle kumaşa işlendiği sergiden öne çıkan eserler, hazırlanan bir videoyla yansıtıldı.

Önceki ve Sonraki
Haberler
psikolog çift terapisi