MODA - TASARIMCILAR

Dior Cruise 2024 koleksiyonunun ilham kaynağı Frida Kahlo

Dior’un geçtiğimiz günlerde Mexico City’de düzenlediği bir defileyle tanıttığı Cruise ’24 koleksiyonu, Meksika kültürüne ve ünlü Meksikalı ressam Frida Kahlo’ya saygı duruşunda bulunuyor

Dior Cruise 2024 koleksiyonunun ilham kaynağı Frida Kahlo

Dior Kreatif Direktörü Maria Grazia Chiuri, Mexico City'nin canlılığından ilham alan ve yerel zanaatkarlarla iş birliği içinde yaratılan 92 görünümden oluşan Cruise '24 koleksiyonunu, geçtiğimiz günlerde düzenlenen defileyle tanıttı. Defile, koleksiyonun ilham kaynağı ünlü Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun eğitim gördüğü Colegio de San Ildefonso'da düzenlendi. Büyük beğeni toplayan koleksiyon, Dior'un Meksika’ya olan aşkını gözler önüne seriyor.

Çift cinsiyetliliğe selam veren, kelebekler, danteller, ince terzilik ve işlemelerin ağırlıkta olduğu koleksiyon; aynı zamanda bölgenin en ünlü figürü ünlü ressam Frida Kahlo'ya ve onun renk ve feminenliğe olan sevgisini yansıtan eşsiz stiline şapka çıkarıyor. Koleksiyondaki bazı kıyafetlerde, Kahlo'nun modayı, çeşitli fiziksel rahatsızlıklarını vurgulamak için nasıl kullandığına dair göndermeler de bulunuyor. Örneğin bir gömlek ve etek kombinasyonunda kelebek tipi bir bel kemeri; Kahlo'nun omurgası için taktığı korseyi nasıl daha güzel görünmenin bir yolu olarak gördüğüne dair bir örnek olarak karşımıza çıkıyor. Bölgeye özgü geleneksel huipil üstler, jüponlar, yelekler ve uzun katlı etekler, ceketlerdeki işlemeli ve kadife güncellemeler; koleksiyonun temelini oluşturuyor.

Frida Kahlo, aynı zamanda kural yıkıcı giyim tarzıyla da tanınıyordu ve bu nedenle, onun üç parçalı takım elbiseli ünlü imajına selam çakan kıyafetler, smokin tarzı elbise ve takım elbiseler de koleksiyonun öne çıkan parçaları arasında yer alıyor.

Mexico City’de gerçekleşen Dior Cruise 2024 defilesi için Maria Grazia Chiuri; Dior ve Meksika arasındaki bağlara saygı duruşunda bulunmak üzere sanatçı Elina Chauvet’yi bu eşsiz organizasyon için bir enstalasyon tasarlaması amacıyla

davet etti.

2023 ilkbaharında Elina Chauvet, projeyi İspanyolca ‘açık kalp’ anlamına gelen ‘A Corazón Abierto’ adı altında yeni bir versiyonla genişletmek amacıyla, nakış işleme üzerine çalışan 16 kadından oluşan bir grupla bir araya geldi. Dior arşivlerinden alınan 20 beyaz koton müslin elbise üzerine, Paris’teki atölyelerde kırmızı ipliklerle eserin bir sonraki bölümünü oluşturan sözcük ve semboller nakşedildi. Bu performans sanatçının öngördüğü şekilde, Dior Cruise 2024 defilesinin bir parçası olarak sunulmasının ardından, topluma yönelik işlerin doğasında yer alan devamlılık esasına sadık kalınarak farklı alanlarda sergilenmeye devam edecek.


Önceki ve Sonraki
Haberler
psikolog çift terapisi