MODA - TASARIMCILAR

Bulgari, gizemli yılanı ile sanat dünyasındaki derin bağı üç çağdaş sanatçıyla kutluyor

Bulgari, gizemli yılan ile sanat dünyası arasındaki derin bağı kutlamak amacıyla üç çağdaş sanatçıyla iş birliği yaptı. Lüks moda evi; Sunwoo Kim, Zhou Li ve Sophie Kitching ile birlikte tasarlanan Serpenti Forever çantalardan oluşan bir kapsül koleksiyon hazırladı. Sanatseverlere ve Serpenti meraklılarına adanan özel kreasyonlar, Bulgari’nin Paris Haute Couture haftasında düzenleyeceği Serpenti in Art etkinliğinde tanıtılacak. İkonun 75. yılını kutlamak için yaratılan bu koleksiyondaki her çanta, 75 adetlik limitli edisyon olarak satışa sunulacak. İşte üç ünlü sanatçının hayata geçirdiği özel çantalar…

Bulgari, gizemli yılanı ile sanat dünyasındaki derin bağı üç çağdaş sanatçıyla kutluyor

Özgürlük ve mutluluk arayışını temsil eden sembolik dodo kuşlarıyla tanınan Koreli ressam Sunwoo Kim, sanatsal evrenini Serpenti Forever Top Handle çantanın merkezine taşıyor.

Zamansız zarafet ve çok yönlü kullanılabilirliğin simgesi olan çanta, iki farklı versiyonla sunuluyor. Day (Gündüz) versiyonunda hayali bir orman betimleniyor. Dana derisi gövdenin üzerindeki kabartma yeşil yapraklar görünümün üç boyutlu etkisini ve dinamik dokusunu artırıyor. Kapağın içinde eğlenceli bir sürpriz bulunuyor. Komik bir dodo kuşunun süslü yaprakların arasından çıktığı görülüyor. Canlı yeşil tonlarda mineli yılan başı klips ise siyah oniks gözlerle tamamlanıyor.

Night (Gece) versiyonu Bulgari’nin ikonik sekiz köşeli yıldızlarıyla süslü bir gece manzarasının içine uzanıyor. Sembolik dodo kuşu, adeta hayallerinin peşinden giderek altın yaldızlı ve nakışlı detaylarla parlayan lacivert gökyüzünde uçuyor. Çantaya altın rengi bir ışıltı katan büyüleyici yılan başı klips, düz yerleştirme pavé gibi parlayan dokulu metalik parçası ve hipnotize edici lapis lazuli gözleriyle ‘elmas kesim’ efekti yaratıyor.


Resimden heykele, enstalasyondan kamusal sanata pek çok alandaki yeteneğiyle tanınan Çinli sanatçı Zhou Li, lirik soyut resimlerinin kendisine has diliyle Serpenti Forever Top Handle çantayı yeniden tasarlıyor.

Sanatçı, görünümünün uyandırdığı histen dolayı Ocean (Okyanus) adını verdiği ilk kreasyonu için insanlığın özgürlüğü ve umudu temasına odaklanan Landscape of Nowhere: Water and Dreams (Hiçbir Yerin Manzarası: Su ve Hayaller) adlı tablo serisinden iham aldı. Mavi ve pembe tonların ikonik kombinasyonu ve Zhou Li’nin nadide fırça dokunuşları, düşsel bir evren çizerek çantanın dana derisi gövdesinde yeniden hayat buluyor.

Sanatçının Spring (İlkbahar) adlı bir başka ünlü serisinden ilham alan ve Forest (Orman) adını taşıyan ikinci yorumda ise doğanın gücü ve sonsuz yaşam döngüsü kutlanıyor. Çağrışım sembolizmine ve Çin manzara tablolarına göndermeler, ormanın romantik atmosferiyle bir araya getirilirken detayların inceliği, doku zenginliği katan altın işlemeler ve değerli uygulamalarla dana derisi çantayı canlandırıyor.

Her iki çanta da uyumlu mineli pullarla süslü ikonik yılan başı klips ve geometrik pirinç üst taşıma sapıyla tamamlanıyor. Zhou Li ile Bulgari’nin sanatlarının karşılaşmasının bir sonucu olarak altın ayna yüzeyler içeren bu taşıma saplarından birinde malakit, diğerinde pembe kuvars girintiler yer alıyor. Tamamıyla yeniden yaratılan tasarım, sanatçıların Metamorphosis – The Ring of Life (Metamorfoz: Yaşam Döngüsü) enstalasyonundan geliyor ve Çin ile Avrupa kültürü, mantık ve canlılık, metal ve değerli taşlar, Art Nouveau ve Minimalizm buluşmasının sembolü olarak yılanı kutluyor.


ABD’de yaşayan 33 yaşındaki sanatçı Sophie Kitching, kavramsal yaklaşımını Serpenti Forever Top Handle çantanın iki versiyonuna uyguladı. Yılanın dualitesine ve sonsuz dönüşüm gücüne odaklanan sanatçı; gece ve gündüz, içerisi ve dışarısı gibi zıt güçlerle oynuyor.

Sanatçının Invisible Green (Görünmez Yeşil) başlıklı tablolar serisinin bir görseli gibi, beyaz dana derisi zemin üzerinde aynı sayısız renk; yaprakları yansıtıyor. Yılanın etkileyici pullarını anımsatan canlı ve çağrıştırıcı fırça darbeleri, uyumlu çok renkli mine girintilerle süslü ikonik yılan başı klipsle tamamlanıyor.

Sanatçının ikinci tasarımında da doğadan ilham alan motifler hayat buluyor. Burada, sanatçının Nocturne (Gece) adlı tablosundan esinlenen yoğun renkler ve siyah dana derisi zemin arasındaki büyüleyici kontrast, yılanın gizemli şekillerine ve başkalaşımına göndermede bulunuyor.


Önceki ve Sonraki
Haberler