MODA - DÜĞÜN

Ünlü modacıdan gelinlik tasarımının incelikleri

Couture tasarımlarını dünyaca ünlü isimler üzerinde de gördüğümüz tasarımcı Galia Lahav ile gelinlik tasarımlarının inceliklerini, dikim sürecini konuştuk. Lahav, gelinlere özel tavsiyelerini vermeyi de ihmal etmedi.

Ünlü modacıdan gelinlik tasarımının incelikleri

Türkiye’de ilk kez ve yalnızca Vakko Wedding’de satışa sunulan dünyaca ünlü  couture gelinlik markasının kurucusu Galia Lahav, gelin adayları ile geçtiğimiz günlerde İstanbul'da buluştu. Galia Lahav, Vakko Wedding House Zorlu’da gerçekleşen Trunk Show'unun ardından buseterim.com.tr'nin sorularını yanıtladı. 

Gelinlik ve özel dikim tasarlamaya nasıl karar verdiniz?

Ben küçük yaşlarımdan itibaren her zaman sanatla ilgilenen, sanata düşkün biriydim. Aslına bakarsanız tam 15 sene ilkokul öğrencilerine sanat dersleri verdim. Benim için her biri birer sanat eseri olan Haute Couture gelinlikleri ve gece kıyafetlerini tasarlamaya ise ancak 30’lu yaşlarımda, evimdeki stüdyomda başladım. Genç yaştan beri çok güçlü bir couture tasarlama tutkum vardı. Annem bana dikiş konusunda her ayrıntıyı ve inceliği öğretti. Tasarımı ve dikişi çok sevdim ve sizlerin de bugün bildiğiniz üzere, kendime bununla ilgili bir kariyer yolu çizdim.

“Asla kendinizi diğer adaylarla karışlaştırmayın”

Sizce bir gelin vücut farkındalığını göz önüne alarak mı gelinliğine karar vermeli, yoksa ne olursa olsun hayalindeki gelinliği mi giymeli?

Doğru gelinlik, her zaman vücudunuza en iyi şekilde uyum sağlayandır. Fakat bu, vücut ölçüleriyle veya fiziksel özelliklerle ilgili değil, esasında manevi bir durumdur – yani hayalinizdeki görünümünüz ve kendinizi algılama biçiminizin bir nevi kesişme noktasıdır. Biz de Galia Lahav ekibi olarak oldukça şanslıyız çünkü her Galia Lahav gelinin hayal ettiklerini gerçek kılacak çok geniş model ve beden ölçülerinden oluşan seçenekler sunabiliyoruz.

Gelin adaylarına gelinlik seçimlerinde ne gibi tavsiyeler verirsiniz?

Gelin adaylarına verebileceğim en iyi tavsiye, kendilerini asla diğer gelin adaylarıyla karşılaştırmamaları, tamamen kendileriyle ilgili kararlar vermeleri. İçinde rahat ve güzel hissedecekleri bir gelinlik seçmelerini öneriyorum. Dünyadaki ilk gelin olduklarını hayal etmelerini ve ilk gelin ne giyerdi, tasarımcılara nasıl bir miras bırakmak isterdi bunları düşünmelerini ve gerisini de tasarımcılarına bırakmalarını öneriyorum.

Gelin gerçekten ne istediğini bildiği zaman, bir tasarımcının onun hayallerini gerçekleştirememesi mümkün değil.

“Kişiye özel bir deneyim”

Galia Lahav gelinlerini nasıl tanımlarsınız?

Gelinlik “kişiye özel” bir deneyim olduğu için bugün birçok gelin adayının couture ve özel dikim gelinlik tercih ettiğini düşünüyorum. Galia Lahav gelinleri çoğunlukla şık bir tarzı olan ve yüksek moda algısına sahip kadınlar. Butiklerimize de bu yüksek beklentilerinin karşılanacağına dair bir güvenle geliyorlar. Onlar da en az bizim kadar detaylara önem veriyorlar ve ilk provadan itibaren vücutlarına en iyi şekilde oturan özel dikim bir gelinliğin farkını hissediyorlar.

Tasarımlarınıza kırmızı halıda da rastlıyoruz. Tasarımlarınızı hangi ünlülerde gördünüz, en çok kime yakıştırıyorsunuz?

Jennifer Lopez, Michelle Rodriguez, Serena Williams, Nicole Scherzinger, Pixie Lott ve onlar gibi birçok ünlü, son derece yetenekli isim söyleyebilirim. Bence her biri, kendilerine has farklı tarzlarıyla, giydikleri andan itibaren karakterleri ile adeta bütünleşen elbiseleri, bulundukları etkinlik ve mekana son derece uygun olarak taşıdılar.

Yaz sezonu için koleksiyonunuzda hangi modeller öne çıkıyor?

Galia Lahav İlkbahar-Yaz Koleksiyonu’nda moda sektörü ile gelinlik sektörünü birleştirmeyi ve hatta bir adım daha da ilerleyerek aradaki ayrımı "bulanıklaştırmayı" istiyoruz. Bu nedenle, ince el işçiliğiyle tasarladığımız couture gelinliklere dikkat çeken detaylar, bazı özel tonlar ve figürler ekleyeceğiz.  Koleksiyon henüz tamamlanmadı, sürprizler yolda!

Tasarımcı olarak nerelerden ilham alıyorsunuz?

Her şeyden, her yerden, her günden ilham alıyorum.  Sanattan müziğe, edebiyattan her gün gördüğüm sahici insanlara, sokaklara kadar. Ancak en büyük ilham, gelinlerin kendilerinden geliyor. Bana tasarımla, gerçeklik arasında geçen süreç hakkında çok değerli şeyler öğretiyorlar ve 30 yıllık deneyimden sonra bile mutlulukla söyletebilirim ki hala ilk gelinlik provasında o heyecanı görmenin zevkini yaşıyorum.

Tasarımlarınızda ince el işçiliği ve detaylar öne çıkıyor. Bir gelinliğin tasarım ve üretim aşaması ne kadar sürüyor?

Her bir detayı için büyük özenle çalıştığımız tasarımlarımız içn öncelikle Pantone şirketi ile kapsamlı saha çalışmaları yapıyoruz. Renk tonuna karar verdiğimiz andan itibaren, kreatif süreç de başlıyor. Kumaşa karar verip, tasarımcımız Sharon Sever tarafından çizilen eskizlerden bazılarını seçip, kumaşla modelin uygunluklarını test ediyoruz. Her şey hayalimizdeki gibi olduğu noktada da dikime başlıyoruz ve mükemmel uyuma ulaşana kadar provalarımıza devam ediyoruz.

Her gelinlik, birkaç katmanın birleşimidir ki bu tek başına bir sanattır. Kullandığımız tüm kumaşlar bizim için özel olarak yapılır, dolayısıyla zamanımızın yüzde 20'sini araştırma ve geliştirmeye ayırıp, tasarıma daha fazla yön verebilecek yenilikçi kumaşlar ve teknolojiler yaratma üzerine yatırım yapıyoruz.

Dikim işlemi tamamlandıktan sonra son aşamaya geçiyor ve Swarovski kristalleri, inciler ve özel danteller ile gelinliklerimizi tamamlıyoruz. Çalışmalarının her biri kendi başına gerçek birer sanat eseri olan dünyanın en iyi işleme ustalarına sahibiz. Galia Lahav imzası taşıyan ve zenginliği ile dikkat çeken tasarımlar bizim için çok sevdiğimiz bir çizim gibidir.

Bir couture tasarımı ortalama 120 saat yaratım sürecinde tamamlanıyor diyebiliriz.

Sizce gelinlik tasarımları trendlere ayak uydurmalı mı yoksa zamansız mı olmalı?

Markanız için yarattığınız “imza” tasarımların yanı sıra, gelinlik sektöründe "trendy" ve "zamansız" kavramları arasında da bir ayrım mevcut. Bazı trendler zamansızdır, bazı trendler ise hızlıca yükselir ve sonra hemen kaybolup gider. İster kişisel ister güncel modaya uygun bir tasarım yapmak isteyin, zamansız tasarımlar yaratmak için bu hıza ayak uydurup, tüm trend ve eğilimleri takip etmek gerekir. İyi bir tasarımcı her zaman kendini yenilemeli. Biz de sürekli olarak kendimizi yenilemeye ve her zaman daha iyisini yaratmaya çalışıyoruz.

Düğün fotoğraflarına dönüp baktığınızda “vintage” parçaları veya “trendy” parçaları görmek her zaman harika ama bir de bazı parçalar var ki gördüğünüzde “bu gelinlik bugün de harika olur” dersiniz çünkü ona kişisel bir dokunuş eklemişsinizdir ve o dokunuş gelinliği vazgeçilmez kılmıştır.

Önceki ve Sonraki
Haberler