MODA - DÜĞÜN

2022 düğünlerine hangi şarkılar eşlik edecek?

Düğün sezonu açıldı. Hatta pandemiden sonraki ilk yaz olan 2022 yazında düğün organizasyonlarında neredeyse bir patlama olacağı öngörülüyor. Bu vesileyle Spotify, dünyada ve Türkiye’de en popüler düğün müzikleri trendlerini açıkladı.Türkiye’deki düğünlere Sezen Aksu, Tarkan ve Serdar Ortaç ile son ses eğlence hakim. ‘Erik Dalı’ olmadan da hiçbir düğünün tadı çıkmıyor. Erkeklerin ve kadınların bekarlığa veda partilerinde ise meydan okuma var. Erkekler Rober Hatemo’dan ‘Senden Çok Var’, kadınlar ise Nil Karaibrahimgil ile ‘Bütün Kızlar Toplandık’ diyerek son bekar gecelerinin tadını çıkarıyor

2022 düğünlerine hangi şarkılar eşlik edecek?

Doğru şarkılar eşlik etmeden düğünlerin tat vermediği bir gerçek. Spotify’da dünya genelinde, düğünle ilgili olarak kullanıcılar tarafından oluşturulmuş 14.8 milyondan fazla çalma listesi yer alıyor. Spotify verilerine göre düğün içeriklerinde resmen bir patlama yaşanıyor. Örneğin, Spotify’ın ‘Country Wedding’ çalma listesinin dinlenmesinde yüzde 620, bir diğer popüler düğün çalma listesi olan ‘Wedding Songs’ dinlenmesinde ise neredeyse yüzde 150 oranında artış yaşandı. 2022 Nisan ayında 2021 Nisan ayına kıyasla dünya genelinde kullanıcılar tarafından yapılan düğün şarkısı aramaları yüzde 42, ilk dans aramaları ise yüzde 52 oranında arttı.   

Peki, Nisan ayı kullanıcı verilerine dayanarak dünyada ve Türkiye’de düğün, ilk dans ve bekarlığa veda partilerinin en popülerleri, 2022 yazında hangi şarkılar olacak? Bu yıl Spotify’da düğün müzikleri kapsamında görülen müzik dinleme trendleri şöyle:

Whitney Houston’ın ‘I Wanna Dance With Somebody (Who Loves Me)’ adlı şarkısı, dünya genelinde düğünle ilgili olarak kullanıcılar tarafından oluşturulan çalma listelerine en çok eklenen şarkı olarak zirvede yer alıyor. Globalde en çok eklenen diğer şarkılar ise şöyle: Bruno Mars’tan ‘Marry You’, Beyoncé’den ‘Crazy In Love (feat. Jay-Z)’ ve John Legend’dan ‘All of Me’. Türkiye’de düğün çalma listelerine en çok eklenen şarkı, Sezen Aksu’dan ‘Rakkas’ oluyor ve böylece Türkiye’deki düğünlerde hareketli şarkı seçimleriyle eğlence son hızla devam ediyor. ‘Rakkas’ı takip eden diğer şarkılar ise şöyle: Ömer Faruk Bostan’dan ‘Erik Dalı/Sendemi Oldun Ankaralı/Huriyem’, Tarkan’dan ‘Gül Döktüm Yollarına’ ve Serdar Ortaç’tan ‘Karabiberim’.


Dünya genelinde Z Kuşağı ve genç milenyum dinleyicilerin ilk dans tercihlerinde öne çıkan sanatçı Ed Sheeran. ‘Perfect’ ve ‘Thinking out Loud’ ise bu yaş grubunda ilk dans çalma listelerine en çok eklenen şarkılar.  Türkiye’de de ilk dans tercihi değişmiyor. Ed Sheeran’dan ‘Perfect’, Türkiye düğünlerinde ilk danslara eşlik ediyor. Türkiye’de ilk dans çalma listelerine en çok eklenenlerde yine Ed Sheeran’dan ‘Thinking out Loud’ adlı şarkıyı görüyoruz. John Legend’ın ‘All of Me’si, ilk danslarda popüler olan bir diğer şarkı. Türkiye’de en çok eklenen ilk dans şarkılarında başı çeken Türkçe şarkı ise Özdemir Erdoğan’dan ‘Pervane - Bana Ellerini Ver’.


Kadınların bekarlığa veda partilerine, dillere pelesenk olan kadın şarkıları eşlik ediyor. Spice Girls’ün ‘Wannabe’, TLC’nin ‘No Scrubs’, Beyoncé’un ‘Crazy In Love (feat. Jay-Z)’ ve Miley Cyrus’ın ‘We Can’t Stop’u; dünya genelinde kadınların bekarlığa veda çalma listelerine en çok eklenen şarkılar olarak öne çıkıyor. Türkiye’de kadınların bekarlığa veda partilerine, düğünlerde olduğu gibi yine Sezen Aksu’dan ‘Rakkas’ ve Serdar Ortaç’tan ‘Karabiberim’ eşlik ediyor. Nil Karaibrahimgil’den ‘Bütün Kızlar Toplandık’ ve Babutsa’da ‘Yanayım Yanayım’ da veda partilerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Erkeklerin bekarlığa veda partilerinde ise nostalji rüzgarları esiyor. Thin Lizzy’den ‘The Boys Are Back in Town’, The Notorious B.I.G’den ‘Hypnotize - 2014 Remaster’, blink-182’den ‘All The Small Things’, 50 Cent’ten ‘In Da Club’ ve House Of Pain’den ‘Jump Around’, dünya genelinde bu çalma listelerine en çok eklenen şarkılar. Türkiye’de erkeklerin bekarlığa veda partilerine eşlik eden şarkılarda ise ilginç bir karma var. Erkekler evlilik öncesi son bekar gecelerinde Türkiye’de en çok şu şarkılarla eğleniyor: ‘Dolu Kadehi Ters Tut’ ve Sedef Sebüktekin’den ‘Gitme’, Madrigal’den ‘Seni Dert Etmeler’, Rober Hatemo’dan ‘Senden Çok Var’, Batuflex ve Lvbel C5’ten ralli!

Yaz düğünü sezonunu kutlamak için Spotify, global Düğün Sezonu sekmesini yeniledi ve özel bir düğün çalma listesi oluşturmak için ünlü düğün organizatörü, sektörün efsane ismi Mindy Weiss ile iş birliği yaptı. Bu sezonun en popüler düğün şarkılarını içeren çalma listeleri için Düğün Sezonu sekmesini ziyaret edebilirsiniz.


Önceki ve Sonraki
Haberler
psikolog çift terapisi