MODA - ALIŞ - VERİŞ

Swatch ve Tate Gallery’den sanat kokan saat koleksiyonu

Swatch bu yıl, Art Journey aracılığıyla daha fazla insana daha fazla sanatı ulaştırabilmek için dünyaca ünlü Tate Gallery ile iş birliği yaptı. Swatch x Tate Gallery Koleksiyonu’nda Chagall, Miró, Matisse gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerinden yola çıkılarak tasarlanmış yedi saat yer alıyor

profil
BT Ekip
22.03.2024
Swatch ve Tate Gallery’den sanat kokan saat koleksiyonu

Swatch x Tate Gallery Koleksiyonu, daha önceki sanat iş birliklerinde görülmemiş bir şekilde Swatch markasının özünü yansıtıyor. İş birliği; zamanın, tarzın ve kişisel ifadenin bir yolculuğunu temsil ediyor. Bu yılki koleksiyon için seçilen ikonik sanatçılar ve benzersiz eserler, Swatch’un sınırları zorlayan, yenilikçi, pozitif provokasyon ve yaşama sevincini benimsiyor. Swatch uzun süredir süregelen sanat iş birlikleri ile biliniyor ve daha fazla insanın sanata erişmesini sağlıyor. Swatch, kullanıcılarına eşsiz sanat eserlerinden ilham alarak tasarladığı saatlerle kendilerini ifade etme fırsatı sunuyor. Swatch'un değerlerine benzer şekilde Tate'de, dönem ve türleri kapsayan koleksiyonları ile herkesi müzenin yaşamına dahil olmaya davet eden benzersiz Tate Modern Lates programıyla tanınan bir ortak. Swatch, kullanıcılar için başyapıtlar tasarlayıp onlara saat seçimleriyle kendilerini ifade etme şansı veriyor, tıpkı sanatçıların eserleriyle kendilerini ifade ettikleri gibi. Bu sayede kullanıcılar, başkalarıyla bağlantı kurabilir ve kendilerini özgürce ifade edebilirler.

Tate Enterprises CEO’su Hamish Anderson, “Swatch ile iş birliği yapmaktan ve aynı vizyona sahip bir kuruluşla ortak çalışmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Tate’in çeşitli koleksiyonunu daha geniş bir kitleye ulaştırmak için saat koleksiyonu oluşturmak, bizler için harika bir fırsat” diyor.

Swatch x Tate Gallery Koleksiyonu, 21 Mart’tan itibaren dünya çapında tüm Swatch mağazalarında ve swatch.com.tr’de satışa sunuldu. Ayrıca koleksiyon Tate’in galeri mağazalarında ve shop.tate.org.uk adresinde de satılıyor.

İşte Swatch x Tate Gallery Koleksiyonu’nda yer alan saatler…

JMW Turner genellikle ‘modern sanatın babası’ olarak tanımlanır ve Britanya’nın en büyük ressamlarından biridir. Benzersiz fırça darbeleri ve renk kullanımı bugün hala şaşırtıcı ve keyif vericidir. Daha önce hiç görülmemiş modern sanat betimlemeleriyle ünlenmiştir. Turner’s Scarlet Sunset saati, simgesel bir manzarayı ele alıp saat tasarımı boyunca ışık ve renge odaklanır. Çok renkli bir takvime sahip olan tasarım, gün boyunca hareket ettikçe kadranda görülen güneş ve suyun rengini değiştirerek eserin görünümünü ve duygusunu da değiştirir. Turner’la geçirilen zaman kullanıcıyı gün doğumundan gün batımına doğru taşıyacaktır.


Modernizmin öncüsü olarak bilinen Marc Chagall’ın tarzı birçok farklı etkiyi bir araya getirir. Sirkin renkli atmosferinden etkilenen Chagall, sirki ‘dünyanın belirdiği ve yok olduğu bir sihir gösterisi’ olarak tanımlar. Sirkin neşeli karakterleri Chagall’ın sanatına hayatı boyunca ilham verir. Chagall’s Blue Circus, kayış ve kadran boyunca canlı ve hareketli mavi tonlarıyla sirk dünyasını anlatır. Akrep ve yelkovanın uçlarında dengede duran bir ay ve bir göz, akrobatların dinamizmini betimler. Chagall’s Blue Circus ile geçirilen her rüya dolu bir an, kullanıcıyı büyük sirk çadırına ve ötesine götürebilir.


Joan Miró, Barselona’da doğmuş İspanyol bir ressam, heykeltıraş ve seramik sanatçısıdır. Kendine özgü tarzı, Sürrealizm ve dönemin diğer sanat akımlarından etkilenir. Miró’nun kullandığı şekiller ve parlak renklerin kişisel ve sembolik anlamları vardır ve eserleri genellikle Katalan kimliğini yansıtır. Miró’s Woman and Bird in the Moonlight, kadran ve kayış boyunca neşeli ve renkli bir şekilde yansıtılır ve soyut vurgular içerir. Cam üzerine basılan indeksler, derinlik ve boyut katarak tasarımda öne çıkar. Kullanıcının kendisine ayırdığı zaman ister güneş ışığında ister ay ışığında olsun, Miró’nun ünlü eseri kullanıcıyı mutlu olduğu yere götürecektir.


Fernand Léger, 20. yüzyılın başlarında Paris’te Kübizm ile ilişkilendirilen avangart akımın öncülerindendir. Daha sonra modern yaşam, endüstriyel nesneler ve teknolojiden ilham alan sanatçı, renk ile çizgi arasındaki ayrıma dayanan cesur ve yalın bir üslup geliştirir. Renk, çizimin kendisinden ayrı olarak tuvalin farklı bölümlerine dağılır. Cesur ve parlak renkler, Léger’s Two Women Holding Flowers saatinde kayış ve kadran boyunca odak noktası haline gelir ve üç farklı renge sahip ibreler tasarıma parlaklık katar. Kendinize bir dakika ayırın ve Léger sizi zamanda geriye götürsün.


Resim sanatı üzerinde önemli etkisi olan Fransız sanatçı Henri Matisse, 20. yüzyılın başlarında sanatta devrim yaratılmasına yardımcı olur. Canlı renkler ve fırça darbeleri kullanarak etkili ve cesur bir resim tarzı Fovizm akımını başlatır. Sanatçının 50 yılı aşan kariyerinde, kesik kağıt çalışmaları ile birlikte özellikle son dönem eserleri popülerdir. Matisse’s Snail saatinde, şeffaf kayışı ile kadranın üzerinde sanatçının ünlü eseri yer almaktadır. Kendinizi sanata bırakın ve Matisse’in kesik kağıt sanatı ile birlikte sanatın sizi nereye götüreceğini görün.


İngiliz sanatçı Wilhelmina Barns-Graham’ın tabloları zengin renkler, enerjik ve serbest fırça darbeleriyle doludur. Sanatçı, sanatını ‘yaşamın bir kutlaması’ olarak ifade eder. Wilhelmina Barns-Graham’ın soyut çalışmaları, cesur ve sade bir hal alarak yaşama ve hayata duyduğu sevgiyi yansıtır. Kadranın üzerine basılan kalın, siyah indeksler sanat eserinin güçlü enerjisini artırır. Barns-Graham’s Orange and Red on Pink saatindeki renkler, Swatch’un doğal yaşam sevincini yansıtır ve kullanıcıyı bir anlığına kendisini renk cümbüşüne bırakmaya davet eder.


Büyük ölçekli heykelleri ve enstalasyonlarıyla tanınan Fransız-Amerikalı sanatçı Louise Bourgeois, aynı zamanda eserlerinde spiralleri sıklıkla kullanan yetenekli bir ressam ve baskı sanatçısıdır. Ona göre sarmalların dışa doğru hareketi ‘kontrolü bırakmayı, güveni ve pozitif enerjiyi’ sembolize eder. Arkanıza yaslanın, rahatlayın, pozitif enerjiye odaklanın ve Bourgeois’s Spirals saatinin sizi her şeyden uzaklaştırmasına izin verin.


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog