MODA - ALIŞ - VERİŞ

Moda yapay zeka ile yeniden şekilleniyor

Boyner ve Türkiye’de ilk defa yapay zeka destekli tekstil tasarım danışmanlık hizmeti veren E 4.0 Design Studio bir araya geldi, moda dünyasında ezber bozan bir yaklaşımla yepyeni bir koleksiyon tasarladı. E 4.0 Design Studio’nun kullandığı yapay zeka ‘DU’, Boyner’in özel markası Fabrika için sosyal medyadaki en güncel moda akımlarını, en sevilen renkleri, popüler desenleri ve modelleri yorumlayarak yapay zeka destekli kapsül koleksiyon tasarladı

profil
BT Ekip
20.02.2024
Moda yapay zeka ile yeniden şekilleniyor

Yeniliklerden ve güncel teknolojilerden ilham alan Boyner, özel markalarından Fabrika için Türkiye’de ilk kez yapay zeka teknolojisi desteğiyle kapsül bir koleksiyon tasarladı. 

E 4.0 Design Studio iş birliği ile hayata geçirilen E 4.0 Design Studio X Fabrika koleksiyonundaki kumaş, renk ve modeller tamamen yapay zeka seçimlerinden oluşuyor. 

Kadın ve erkek olmak üzere toplam 32 parçalı koleksiyonda yalın ve işlevsel bir stil görülürken, tasarımlarda inovatif kumaşlar öne çıkıyor. 

Moda dünyasında stilin yanı sıra işlevsel parçaların da önemi giderek artarken, E 4.0  Design Studio X Fabrika kapsül koleksiyonunda akıllı kumaş teknolojileri kullanıldı. Koleksiyonda kadın ve erkekler için tasarlanan su itici özellikli montlar, kırışmayan parçalar ve cildin nefes almasını sağlayan organik pamuklu özel dokulu tişörtler dikkat çekiyor. Sezonun güçlü temsilcisi maksi kabanlar, günlük stilin şık tamamlayıcısı ceketler ve çağdaş bir yorumla tasarlanan pantolonlar da koleksiyondaki kilit parçaların başında geliyor.

Fabrika markasının DNA’sına uygun ve markanın sevilen çizgisinden dışarı çıkmayan, yapay zeka desteğiyle hazırlanan kapsül koleksiyonun kendileri için bir ilk olduğunu ifade eden Boyner Büyük Mağazacılık Özel Markalar Kreatif Direktörü Uğur Borak, şöyle konuştu: “Moda dünyasında deneyselliğin, yaratıcılığın ve yeni nesil teknolojilerin cesurca kendini gösterdiği yepyeni bir dönem başladı. Yapay zeka artık alışveriş yolculuğunun da en önemli parçalarından biri. Günümüz moda sektörünün dinamiklerini değiştirmeye aday ‘Yapay Zeka’ teknolojisi bize modanın tek bir dili olmadığını da gösteriyor. Biz de Boyner’in moda bakış açısını bu çığır açan teknolojinin yansımasıyla buluşturduk ve yeni bir dil oluşturduk. Değişen koşullara kısa zamanda uyum sağlayan bir marka olarak E 4.0 Design Studio ile beraber bir yola çıktık. Moda ekosistemini heyecanlandıran yapay zeka ile tasarlanan, 32 parçadan oluşan kapsül koleksiyonumuzu yapay zekanın hızıyla çok kısa zamanda hayata geçirdiğimiz için mutluyuz.” 

E 4.0 Design Studio Kurucu Ortağı Ezgi Yurdusev ise şunları ekledi: “Hayal edebileceklerimizin sınırsız olduğunu bize gösteren yapay zeka ile modayı buluşturmak bizim için de keyifli bir deneyim oldu. Bu sayede oyun alanımızı genişlettik. Koleksiyonun tasarım sürecinden kumaş, renk ve model tercihine kadar her aşamasında yapay zeka dokunuşu yer alıyor. E 4.0 Design Studio’nun kullandığı endüstriyel ölçekte tekstil tasarımı yapabilen DU ile yapay zeka gücünü Boyner’in perakende ve modadaki deneyimiyle buluşturduk. Herkesin içinde iyi hissedeceği, inovatif, şık ve işlevsel parçalar ortaya çıktığı için mutluyuz.” 

 

Önceki ve Sonraki
Haberler