EN ÇOK
OKUNAN
MODA - ALIŞ - VERİŞ

Dikkat çeken 7 organik t-shirt koleksiyonu

5 Haziran Dünya Çevre Günü, iklim krizi ve Coronavirüs gündemimizde... Moda dünyası da bu gerçeğe kayıtsız kalmıyor ve doğa ile dost, sürdürülebilir koleksiyonlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Renkleri ve tasarımları ile dikkat çeken 7 koleksiyonu bir araya getirdik.

profil
BT Ekip
05.06.2020
Dikkat çeken 7 organik t-shirt koleksiyonu

Nesli tükenen hayvanlar başta olmak üzere, doğayı korumak üzere Dünya çapında aktif olan WWF'in Türkiye ekibi doğayla dost ürünler bulabileceğiniz bir online alışveriş platformu sunuyor. WWF Market  adresinden çeşitli giyim ve aksesuar tasarımları bulabilirsiniz. Markanın organik t-shirt koleksiyonları arasında moda tasarımcısı Arzu Kaprol'un imzası öne çıkıyor. Arzu Kaprol x WWF Market adlı koleksiyonda Turna kuşu ve yeşil deniz kaplumbağası gibi nesli tükenme tehlikesi bulunan türler oldukça estetik çizgilerle hayat buluyor. WWF Market'in t-shirt, sweatshirt ve hoodie'den oluşan tasarımları, %100 GOTS sertifikalı organik Ege pamuğundan ve üretiminde %32 daha az sera gazı salımı sağlarken %97 daha az su kullanılıyor.


H&M group, tüm malzemelerini daha sürdürülebilir bir yolla tedarik etme yolunda ilerlemeye devam ediyor. Kar amacı gütmeyen global Tekstil Borsası tarafından yayınlanan 2019 Malzeme Değişimi Analiz Raporu'na göre H&M group, organik pamuk kullanımında ve Sorumlu Kaz Tüyü Standardı tarafından sağlanan sorumlu kaz sertifikası sıralamasında lider oldu. Grup ayrıca, eski balık ağlarından, halılardan ve üretimden arta kalan atıklardan geri dönüştürülmüş naylon ve geri dönüştürülmüş polyester ile dünyanın en büyük geri dönüştürülmüş malzeme kullanıcılarından biri. Geçen yıl H&M group, yaklaşık 537 milyon PET şişeye eşdeğer geri dönüştürülmüş polyester kullandı. H&M group, 2030 yılına kadar tüm malzemelerinin geri dönüştürülmüş veya daha sürdürülebilir yollarla tedarik edilmiş olması hedefi doğrultusunda çalışmaya devam ediyor.


Pour Pur t-shirt ve iç çamaşırı sunan bir organik giyim markası. Pour Comfort ve Pour Nature olmak üzere iki koleksiyonu bulunan markada haki tonlarını yaratmak için yeşil çay yaprağı, kahverengimsi tonları yakalamak için ise fındık kabuğu kullanılıyor. Marka hem kadınlar hem de erkekler için sunduğu nefes alan, son derece yumuşak ve renkli alternatfileri ile öne çıkıyor.


Danimarka kökenli %100 organik ürünler tasarlayan Colorful Standard’ın İlkbahar/Yaz 2020 koleksiyonunda bulunan t-shirt ve hoodie’leri, birbirinden farklı renk seçenekleriyle günlük yaşamınızda ve seyahatlerinizde kullanabileceğiniz kilit parça olarak gardırobunuzda yer alıyor. Giysilere daha canlı bir his vermek için dikim süreci bittikten sonra boyanan kıyafetler, sürekli konforlu kullanabilmeniz için de dikim öncesi yıkama işleminden geçiyor. Colorful Standard genetiğiyle oynanmamış tohumları yetiştirerek elde ettiği %100 organik pamuktan oluşan parçalarıyla, moda dünyasına sürdürülebilir bir bakış açısı kazandırıyor. Portekiz’de yüksek kaliteli çalışma ortamlarını istihdam eden Colorful Standard, sadece %100 organik ürünlerle ve adil ücret politikası ile üretim yapmaya önem veriyor ve gelirlerinin %5'ini yardım kuruluşlarına bağışlıyor.


Beymen dünya çapında güvenilirliği kanıtlanmış pek  çok markanın organik ürün alternatiflerini de bünyesine katıyor. Markanın mağazalarında ve online alışveriş sitesinde havludan giyime, oyuncaktan çoraba yüzlerce seçenek mevcut. Organik tercih ederken de dünya çapında trendleri yakalamak isteyenler için önemli bir adres.


Londra merkezli moda markası COS, geçtiğimiz yıl sunulan “White Shirt Project”’i takiben, Mart 2020'de “White T-shirt Project”’ kapsül koleksiyonunu piyasaya sürerek markanın klasikleşmiş parçalarından birini tekrar sundu. COS’un kadınlar ve erkekler için yedi parçadan oluşan özel kapsül koleksiyonu, modern kesimler ile geleneksel desenleri bir araya getirerek, zahmetsiz benzersiz stiller oluşturuyor. Hareketli kesimlerden, farklılaştırılmış kalıplara, COS mükemmel t-shirt’ü oluşturan unsurları araştırırken her durum için yeniden tasarlanabilen stiller yaratıyor. COS, tamamen organik pamuktan hazırlanan koleksiyonu ile fonksiyonel, zamansız tasarımlar ve yenilikçi tekniklerle kalite, işçilik ve uzun ömürlü olmaya odaklanıyor. 
 


Pratik ürünleriyle hafızalara kazınan Tchibo, organik tekstil konusunda atılım yapan markalardan. Markanın mağazalarında ve online alışveriş sitesinde ev tekstilinden iç giyime pek çok seçenek bulmak mümkün. Kadın, erkek ve çocuklar için çeşitli alternatifler mevcut.


Önceki ve Sonraki
Haberler