EN ÇOK
OKUNAN
MODA - ALIŞ - VERİŞ

Black Friday hakkında merak edilenler

Pek çok ülkede Black Friday adı ile kutlanan indirim günleri her yıl Kasım ayının son Cuma günü gerçekleştiriliyor. Türkiye’de ise “Muhteşem Cuma, Beklenen Cuma, Efsane Cuma” gibi isimlerle gerçekleştirilen indirim günü 29 Kasım’a denk geliyor.

profil
BT Ekip
29.11.2019
Black Friday hakkında merak edilenler

Peki bu gelenek nasıl başladı? 


Bu alışveriş gününden tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O gün, Philadelphia'da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. 1932‘den bu yana yılbaşı alışveriş sezonunun başlangıcı olarak da kabul edilen ‘Black Friday’, önce ABD’de başladı. Daha sonra Kanada ve İngiltere’nin ardından tüm dünyaya yayılan bu alışveriş festivalinde indirim oranları bazen yüzde 90’ların üzerine çıkabiliyor. Cuma’ya özel ABD’de mağazalar kapılarını saat 05:00’te açıyor, geç saatlere kadar alışveriş imkanı sağlıyorlar. E-ticaret şirketlerinin perakende sektöründe söz sahibi olmasıyla Black Friday satışları da internet üzerine taşındı.


Black Friday ABD'de Şükran Günü'nünden sonraki ilk Cuma’ya (Kasım ayının dördüncü Cuma günü) verilen addır. Black Friday, 1952'den bu yana ABD'de Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir ve birçok ünlü marka ürünlerinde ciddi indirimler ve fırsatlar düzenler. Black Friday resmi bir tatil günü olmasa da Kaliforniya ve diğer bazı eyaletlerde hükümet çalışanlarına 'Şükran Günü'nden sonra' adı altında bir tatil günüdür. Black Friday, ABD'de 2005 yılından bu yana en yoğun şekilde alışveriş yapılan gündür.  

Önceki ve Sonraki
Haberler