İYİ HİSSET - SAĞLIK

Yeni yıl kararlarını uygulamak

Yeni yıl denince aklımıza hemen yeni yılda hayatımız için planladığımız değişiklikler geliyor. Uzman Psikolog Duygu Karaer ‘yeni yıl, yeni kararlar’ diyenler için sorulması gereken sorular hakkında yazdı.

profil
Duygu Karaer
01.01.2019
Yeni yıl kararlarını uygulamak

Yeni yıl için kendinize koyduğunuz hedefler, kurduğunuz hayaller veya beklentileriniz;

Açık ve net mi?

Bir şeyi gerçekleştirmeye adım atmadan önce onu zihninizde açıkça ifade edebilmek çok önemli. ‘Ne istediğinizi ya da neye ihtiyacınız olduğunu hissedebiliyorsunuz evet ama bunları somut hedefler haline getirebiliyor musunuz?’ diye bir düşünün. Örneğin; “daha çok para istiyorum” demek yerine, “bu yıl kazancımı yükseltecek bir terfi almayı hedefliyorum” dediğinizde, hedefe ulaşmak için önünüzde yer alan bir adımı somutlaştırmış olacaksınız.

Bunları gerçekleştirmek hayatınızı nasıl etkileyecek?

Sonraki adımı düşünerek kaygınızı yükseltmek yerine, anda kalmanın, spontan yaşayabilmenin besleyici olduğu muhakkak. Fakat, uzun vadeli planlardan, hayatınızda köklü değişiklikler yapmaktan bahsediyorsak; bunların olası sonuçlarını da bir düşünün. Olumlu görünen bir hedefin, aslında farkında olmadığınız, sizi olumsuz etkileyebilecek bir sonucu da olabilir. Örneğin, yeni bir eğitim veya bir işe atılmak, özel hayatınızda ne kadar yer kaplar? Sizi ve ilişkilerinizi nasıl etkiler? Bir de bu gözle bakın…

Gerçekleştirmek için yeterli kaynaklara sahip misiniz?

Hayal kurmak güzel fakat ayakları yere basan bir tarafı olmadığında, hayaller kolaylıkla hayalkırıklığına dönüşebilir. Dilediklerinize ulaşmak için planlamayı yapmak, sonuçları düşünmek gibi önemli olan bir diğer nokta da, bunların ne kadar gerçekçi olduğunu sorgulamak. Maddi veya manevi açıdan kaynaklar bu yıl için yeterli görünmüyorsa, o halde hedefi parçalara bölmeyi deneyin. Bu yıl dilediğiniz yere ulaşma yolunda bir ya da iki adımı kapsayabilir. Devamını ise zaman gösterecektir.

Her birinin sizin için anlamı nedir?

Kendinize bir liste belirlediniz,hedefler,istekler sıralandı. Peki ama bunların sizin için anlamını düşündünüz mü? Yoksa listeniz, aşk, para, kilo vermek, spor yapmak, sağlıklı olmak gibi, her insanın isteyeceği, hayalini kuracağı ilk akla gelen temennilerden mi oluşuyor? Öyleyse biraz daha derinlemesine düşünün ve bunları kişiselleştirmeye gayret edin.

Size hitap eden, içinizde bir yerlere dokunan, motivasyon hissedebileceğiniz bir hedefiniz olmadıkça onu gerçekleştirmek için enerji bulmanız da çok zor. O halde, tüm soruların işaret ettiği o en temel soruyu düşünün ve kendinize sorun “ben gerçekten ne istiyorum?” 

İsteklerinizi belirleme ve gerçekleştirme motivasyonu bulacağınız bir yıl olmasını dilerim.

Önceki ve Sonraki
Haberler