EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Yaza özel aromaterapi formülleri

Bitkilerden çeşitli yöntemlerle elde edilen güzel kokulu yağlar aracılığıyla ‘Ruh-Beden-Zihin’ dengesi vermeyi amaçlayan ve hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermeyen aromaterapi formüllerini yaz aylarında hayatımıza nasıl katarız? Aromaterapi uzmanı Aslı Bilgin önerilerde bulundu.

profil
BT Ekip
18.06.2019
Yaza özel aromaterapi formülleri

Nane ve okaliptüs yağlarının antivirüs özelliğinden yararlanarak uçak, otobüs, metro gibi alanlarda kendimizi virüs ve bakterilerden koruyabiliriz. Bu amaçla yanımızda koklama kutuları taşıyabiliriz. Nane ve zencefil uçucu yağlarının bulantı giderici özelliği ile taşıt tutmasını hafifletebiliriz. Uçak, negatif elektromanyetik enerjiyi en çok yüklendiğimiz alanlardan biri, uçaktan indikten sonra tüm vücudumuzu rafine olmamış tuzlar, soğuk sıkım baz yağlar ve saf uçucu yağlar ile hazırlanmış ovmalar ile ovmak bizi topraklar, yükümüzü atmamıza yardım eder.
 


Hayat enerjimizi aldığımız güneş bizler için çok önemlidir. Cildimizde ayna görevi görüp bariyer oluşturan SPF (dışarıdan ilave edilir) içeren güneş ürünleri yerine, güneş ışınlarının vücudumuza filtrelenerek girmesini sağlayan yağlardan hazırlanmış ürünleri kullanmanın daha doğru olduğuna inanıyorum. Tabii bunu kendimizi direkt güneşe maruz bırakmadan yapmalıyız. Güneşten sonra, onarıcı özellikteki Güneş Sonrası Kremlerini kullanmak önemlidir. Shea Butter, Kalendula, Jojoba, Aloe Vera önereceğim yağlar olur. Güneş ve deniz sonrası kuruyan saçlarımızı ve vücudumuzu, soğuk sıkım Hindistan cevizi yağı ile beslemek çok iyi gelir. Saçımıza maske gibi uygulayıp öylece bırakabiliriz de.  Yere, kuma basan çıplak ayaklarımız, aşınan topuklarımız için önerimiz de yine ovmalar olur, özellikle de teatree uy ile hazırlanmış olanı ayaklarımızı mantardan da korumaya yardımcı olduğu için tercih edilebilir.


Sinek ve haşerelerden korunmanın en sağlıklı yolu ise, limonotu, citronella, sedir, okaliptüs gibi uçucu yağlar ile hazırlanmış karışımlardan kullanmak olur. Cilde sürmek için soğuk sıkım tatlı badem yağı bazı ile hazırlanmış Limonotu & Okaliptüs karışımı, ortama ve kumaş yüzeylere sıkmak için ise etil alkol, distile su ve limonotu, okaliptüs ve sedir uçucu yağları ilavesi ile hazırlanmış sprey formları olabilir.

Yüzümüze:

Cildimizin nemini koruyacak shea butter bazlı yüz kremi, ilk distilasyon gülsuyu en güzel bakım önerileridir.


Bonus: Evinizin enerjisini yükselten aromaterapi önerileri

Önceki ve Sonraki
Haberler