EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Soğuk hava ağrıları tetikliyor

Soğuk hava üst solunum yolu enfeksiyonları kadar boyun, sırt ve bel ağrılarını da tetikliyor. Soğuk havalarda ağrıdan korunmak için ne yapmalı?

profil
BT Ekip
02.01.2019
Soğuk hava ağrıları tetikliyor

İsveç’te yaklaşık 135 bin erkek işçinin gözlemlendiği bir çalışmada, soğuk havada dış mekanda çalışan işçilerin iç mekanda çalışanlara göre daha sık ağrı yaşadığı tespit edildi. Bunun nedeni olarak ise omurgaya destek görevi gören tendon kas ve ligamanların soğuk havada gerilmesi ve sinir uçlarının zorlanması gösteriliyor. Peki, soğuk havalarda boyun ve omurga ağrılarını önlemek için neler yapmalıyız? Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Gülşah Öztürk kış aylarında bel, boyun ve sırt ağrılarından korunma yöntemlerini anlattı.

 

  1. Vücut ısısı ideal seviyede tutulmalı

Soğuk havalarda boyun ve bel çevresi doğrudan soğuğa maruz kalmayacak şekilde giyinilmeli, atkı kullanılmalı. Beli kapatacak giysiler giyilmeli.

  1. Terledikten sonra soğuk havaya çıkılmamalı

Soğuk havalarda kollara ve bacaklara giden kan oranı azalıyor. Bu nedenle kaslarda kramp gelişebiliyor ve bu da yine sırt bel ya da boyun ağrısına neden olabiliyor. Bu durumu tetiklememek için vücut ısısının ani bir şekilde düşmesi önlenmeli, özellikle de terledikten sonra hemen dışarı çıkılmamalı.

  1. Düzenli egzersiz yapılmalı

Uzmanlar hareketsiz bir yaşamın omurgayı zayıflattığının ve düzenli egzersizin vücudu esnettiğinin altını çiziyor. Kış aylarında yüzme ve yürüyüş gibi egzersizler öneriliyor.

  1. Kaymaz tabanlı ayakkabılar tercih edilmeli

Tehlikeli bir düşüşün önüne geçmek için özellikle karlı günlerde kaymaz tabanlı ayakkabı ve botlar tercih edilmeli, topuklu ayakkabılardan kaçınılmalı.

  1. Masa başında hareketsiz kalınmamalı

Uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalmak da kaslarda gerginliğe yol açıyor.  Masa başında çalışanlar ortalama olarak saatte bir, yürüme molalarıyla veya basit esneme egzersizleriyle kaslardaki gerginliği hafifletmeli.

 

 

Önceki ve Sonraki
Haberler