EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Sıcak havada kuşkonmaz yemeyin, smoothie içmeyin!

Hava sıcaklığının iyice artmasıyla birlikte vücudumuz da daha fazla sıvı kaybetmeye başlıyor. Ama yiyip içtiklerimize dikkat edersek hem vücudumuzun su kaybetmesini önleyebilir, hem de daha fazla su tutmasına yardımcı olabiliriz. Örneğin sıcak havalarda, vücutta sıvı kaybına neden olan kuşkonmazdan uzak durun ama bol bol salatalık tüketmeye özen gösterin

Sıcak havada kuşkonmaz yemeyin, smoothie içmeyin!

Tüm Avrupa’yı vuran dayanılmaz sıcak hava dalgaları nedeniyle bu yaz binlerce insan, dehidrasyon (vücutta sıvı kaybı) ve sıcak çarpmasından kaçınmanın yollarını arıyor. Bununla birlikte, yiyip içtiklerimiz, vücudumuzdaki hidrasyon yani sıvı seviyesinde çok önemli rol oynuyor. Forbes Advisor uzmanları da Beslenme Uzmanı Abi Roberts ile birlikte bu kavurucu havalarda susuz kalmamak ve sağlıklı olabilmek hangi yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi, hangilerinden kaçınılması gerektiğini araştırdı. İşte araştırmanın sonuçları:

1. Kuşkonmaz

Şaşırtıcı bir şekilde, kuşkonmaz en az sıvı barındıran gıdalardan biridir. Bunun nedeni, vücudun fazla sıvıyı atmasını sağlayan doğal bir diüretik olmasıdır. Yani kuşkonmaz yediğinizde daha fazla idrara çıkmanız gerekir ve tükettiğiniz sıvıyı kaybedersiniz. Diüretikler ayrıca vücudunuzun tuzdan kurtulmasına yardımcı olur, bu nedenle vücut için faydalıdır, ancak ölçülü olarak tüketilmeleri gerekir.

 

2. Tuzlu atıştırmalıklar

En iyi bilinen dehidrasyon gıdaları tuzlu atıştırmalıklardır. Çok fazla tuz, böbreklere zarar verir, bu nedenle tuz alımını sınırlamak genel sağlık için de önemlidir.

 

3. Ekmek

Ekmek, dilim başına tuz oranı çok yüksek olmasa da, insanların diyetlerinde çok fazla tuz olmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Ekmek genellikle tüm öğünlerde ve hatta atıştırmalıklar için kullanılır, bu nedenle yüksek tuz alımına neden olabilir. Yediğiniz ekmek miktarını sınırlamak, tükettiğinizi bile bilmediğiniz sinsi tuzu azaltmanıza yardımcı olacaktır.

 

4. Tütsülenmiş etler

Tütsülenmiş etler genellikle ağır bir şekilde tuzla kaplanır. Kan dolaşımında çok fazla tuz olduğunda böbrekler bunu telafi etmeye çalışır ve vücudun başka yerlerinden su çekerek dehidrasyona neden olur.

 

5. Şeker

Şeker alımını sınırlamak için nedenlerin listesi sonsuz! Şeker tükettiğinizde; böbrekler kan dolaşımında fazla şeker istemediğinden, tuzla karşılaştıklarında verdikleri tepkilere benzerlerini verirler.


1. Kafein

Kafein doğal olarak dehidre edicidir, yani yüksek kafeinli içecekler (su ile karıştırılsalar bile) sizi dehidre edebilir veya su içeriğindeki hidrasyonu nötralize edebilirler. Gazlı içecekler, genellikle yüksek şekerin yanı sıra kafein içerir ve bu da onları vücuda en az sıvı sağlayan içeceklerden biri yapar.

 

2. Alkol

Alkol dehidrasyona neden olur ve alkol içeriği ne kadar yüksek olursa, içeceğin dehidrasyonu o kadar fazladır. Alkol, vücudunuzdaki dokulardan suyu uzaklaştırır, bu nedenle bir gece içtikten sonra ertesi gün kendinizi kuru erik gibi hissedebilirsiniz.

 

3. Sıcak çikolata

Sıcak çikolata, yüksek şeker içeriği nedeniyle dehidrasyona sebep olabilir. Genellikle gazlı içeceklerden daha fazla şeker içerir ve bazen lezzet için yüksek yağlı sütle birleştirilir. Düşük şekerli ve su bazlı sıcak çikolatayı tercih etmek, susuz kalmanızı bir nebze de olsa engeller.

 

4. Enerji içecekleri

Enerji içecekleri genellikle kafeinle doludur. Bu, enerji seviyesini artırmak için harika bir araçtır, ancak hidrasyon için çok iyi değildir. Büyük ölçüde artan kafein içeriği ve genellikle çok fazla şeker; enerji içeceklerinin vücutta su kaybına neden olmasına sebep olur.

 

5. Smoothie'ler

Meyve ve sebzeler genellikle suyla dolu olsa da, smoothieler hidrasyon için doğru seçim değildir. Çok sayıda meyve ve sebzeyi birleştirip karıştırdığınızda, şeker açığa çıkar ve bu da hidrasyon etkisini azaltır. Meyve veya sebzede bulunan şeker, vücutta daha yavaş sindirilir.


1. Salatalık

Salatalık büyük ölçüde su bazlıdır ve yüzde 96 su içerir. Salatalık, antioksidan özelliklerinin yanı sıra A, C ve K vitaminleri, manganez, magnezyum ve potasyum içerir ve bu da onu son derece besleyici bir seçenek haline getirir. Bunun yanı sıra, bütün bir salatalıkta ortalama 30 kalori vardır, bu da onu hidrasyon seviyenizi artırabilecek düşük kalorili bir atıştırmalık haline getirir.

 

2. Göbek marul

Göbek marul, salatalık gibi yüzde 96 su içerir. Aynı zamanda salatalık gibi A, C ve K vitaminleri, potasyum ve magnezyumun yanı sıra kalsiyum ve demir içerir. Bu çok yönlü yiyecek, herhangi bir öğle veya akşam yemeğine, hatta atıştırmalıklara harika bir katkı sağlayabilir.

 

3. Turp

Yüzde 95 su içeren turp, sağlık için inanılmaz faydalı bir besindir. Turpların antikanserojen olduğu bilinmektedir, ayrıca birçok gıdada nadir bulunan ve genel sağlık için gerekli olan B vitaminlerini içerir.

 

4. Karpuz

Her bir karpuz ısırığı ile, yüksek oranda sıvı alırsınız. Yüzde 92'si sudan oluşan karpuz, lezzetli olduğu kadar hidrasyon seviyesini artırmak için en doğru seçimlerden biridir. A, B6 ve C vitaminlerinin yanı sıra karpuz, vücudumuzun protein üretmesine ve yiyecekleri parçalamasına yardımcı olan amino asitleri de içerir, dolayısıyla sindirim sistemi için çok faydalıdır.

 

5. Domates

Domates belki de en çok yönlü gıdalardan biridir ve yüzde 94 su içeriği ile tam bir sıvı kaynağıdır. Domates anti kanserojendir, antioksidan özelliklerle doludur ve vücudun işleyişi için gerekli olan karaciğer için harika bir sağlık kaynağıdır.


1. Su

Su, elbette en nemlendirici içecektir. Hayatta kalmamız için gereklidir ve hidrasyonu korumak için mutlak en iyi seçimdir.

 

2. Az yağlı süt

Az yağlı süt, hidrasyon için mükemmeldir. Süt, bir süre dehidrasyondan sonra vücudu yeniden sulandırmaya yardımcı olan elektrolitlerle doludur.

 

3. Meyve veya sebze ile hazırlanmış su

Meyve veya sebzeler, suyunuza ekstra vitamin ve mineral eklemenin yanı sıra lezzet katmanın harika bir yoludur. Bildiğimiz gibi salatalık, yüzde 96 su oranıyla en nemlendirici sebzedir. Bu nedenle suyunuza salatalık dilimleri eklemek, salatalığın içerdiği antioksidan özellikleri ve vitaminleri verirken hidrasyonu daha da artırır.

 

4. Meyve suyu

Meyve suyu seçerken, hidrasyon seviyenizi artırmak için ‘Yüzde 100 meyve suyu’ etiketli olanı seçtiğinizden emin olun. Ortalama olarak, meyve suyunun yüzde 85'i sudan oluşur, bu da onu nemlendirici yapar ve ayrıca genel sağlığınızı artırmak için vitamin ve minerallerle doludur.

 

5. Kafeinsiz çay

Kafeinsiz çaylar, ister sıcak ister soğuk olsun, hidrasyon için mükemmel bir seçimdir. Çay, güçlü antioksidanlar içerir ve neredeyse sade su kadar nemlendiricidir.


  • İdrar yolu enfeksiyonları, dehidrasyonun yaygın bir uzun vadeli etkisidir. Dehidrasyon sorunu çözülmezse tekrar ortaya çıkabilir ve vücuda zarar verebilir.
  • Elektrolitleriniz dengesizse, dehidrasyon ile şiddetlenebilen nöbetler meydana gelebilir.
  • Hipovolemik şok potansiyel olarak yaşamı tehdit eder ve dehidrasyonun uzun vadeli bir etkisidir. Düşük kan hacmi; kan basıncı ve ayrıca vücuttaki oksijen miktarında düştüğünde meydana gelir.

Dehidrasyon, vücudun her bölümünün düzgün çalışması için su alması gerektiğinden, organlarınızın kapanmasına neden olabilir. Kısa bir süre için susuz kaldığınızda bu risk doğmayacak olsa da, uzun süreli dehidrasyon veya ciddi dehidrasyon organ yetmezliğine yol açabilir.

Dehidrasyonun ilk belirtisi aslında susamış hissetmektir. Susadığınızı fark ettiğinizde, vücudunuz zaten susuz kalmıştır, bu nedenle susuz kalmamak için gün boyunca sıvı yudumlamak ve nemlendirici yiyecekler yemek; su kaybını tamamen önlemenin en iyi yoludur.


  • Yaygın bir yanılgı, hidrasyonu korumak için herkesin her gün sekiz bardak su içmesi gerektiğidir. Ama vücuda sıvı almak için bardak bardak su içmeye gerek yok. Yukarıda da okuduğunuz gibi birçok yiyecek ve içecek nemlendirici olabilir. Bu nedenle sıvı alımınızı yalnızca saf su yoluyla değil, bu yollardan herhangi biriyle yapabilirsiniz.
  • Su içmenin kilo kaybına neden olduğu da bir efsanedir. Kilo verme diyetinde faydalı olabilse de, aslında kilo vermenize neden olan su değildir. Su, midenizi doldurduğu için iştahı azaltabilir, bu da daha az yemeniz anlamına gelir. Bir araştırma, yemeklerden önce iki bardak su içenlerin, içmeyenlere göre Yüzde 44 daha fazla kilo verdiğini göstermiştir.
Önceki ve Sonraki
Haberler