EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

‘Seni seviyorum’ demenin gücünü keşfedin

14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşırken, sağlıklı bir ilişki için iletişimin gücünün çok önemli olduğunu unutmamak gerek. İçin için sevildiğimizi hissetmek ve bunu duymak sizin için ne kadar önemliyse, partneriniz için de durum aynı. Sevginizi, samimi olduğu sürece sıkça dile getirin. Bir şey beklediğimiz için ‘Seni seviyorum’ demekle sadece o an içteki sevgiyi dile getirmenin titreşimi tamamen farklıdır ve bu fark hissedilir. Psikosentez Yaşam Koçu Cangül Soydemir, sevgi sözcüğünün üstün bir enerji içerdiğini söyleyip “Sevgi samimi bir yürekten çıkarak sözcüğe bürünmek ister” diyor.

‘Seni seviyorum’ demenin gücünü keşfedin

Her 14 Şubat yaklaştığında gündemin ilk sırasına yerleşen Sevgililer Günü, her ne kadar son yıllarda alışverişle öne çıkan bir gün olsa da aslında sevgi sözcüklerini en çok duyduğumuz gündür. Sadece bu yönüyle bile gezegene oldukça yüksek ve pozitif bir enerji veren 14 Şubat’tan herkesin beklentisi büyük. Pandemide ayrılıkların artışına tanık olduğumuz kadar yeni ilişkilere, yeni aşklara, yeni çiftlere de daha çok rastlamaya başladık. İşte büyük umutlarla girdiğimiz 2022’nin 14 Şubat’ına sayılı günler kala, Psikosentez Yaşam Koçu Cangül Soydemir’in sevgi dolu güçlü ilişkiler için önerileri…

Sağlıklı bir ilişkide partneri dinleyebilmek çok önemli. Çoğu zaman duyarız ama gerçekten çok az dinleriz. Partnerimizi anlamanın yolu, onu gerçekten dinlemekle başlar. Partnerimizin söylediklerine subjektif anlamlar yüklemeden, sadece söylediğini dinlemek ve anlamak çok önemli. Belki o, bir yanıt ya da yorum beklemeden sizin onu sadece tarafsız bir şekilde dinlemenizi bekliyordur. Bunu bir deneyin. Onu sabırla, gerçekten dinleyin. Belki de bu deneyim onu ilk kez gerçekten anlamanızı sağlayacak ve o da, ilk kez anlaşıldığını hissedecektir.

Özellikle tartışmalarda, genel olarak gerçek tartışma sebebi o anki konu değildir. Çoğu kez daha önce yaşanmış ve bastırılmış bir öfke, bir acı ya da hayal kırıklığı tetiklenir. Ve kişi o anki duruma eski deneyime dayalı bir ‘tepki’ gösterir. Burada tepki sözcüğü çok önemli. Tepki bilinç dışı, dürtüsel bir davranıştır. Tepki yerine bilinçli bir yanıt vermeyi öğrenmek tartışmaları büyümekten ve asıl anlamını kaçırmaktan korur. Böyle bir durumda, kendimize şu soruyu sormak yararlı olur: Şu an ben onun söylediğine bir yanıt mı veriyorum, yoksa söylediği şeyler içimdeki eski bir yarayı tetiklediği için dürtüsel bir tepki mi gösteriyorum? Sadece bu soruyu sormak bile o dürtüsel enerjinin değişmesine neden olur. Bunu sık sık yaparsak partnerimizle ilişkimizde bazen yine tartışma yaşarız ama bunun gerçek bir nedeni olur ve büyümez, çözümü kolaylaşır.

Sevgiyi dile getirmek çok önemli. İçin için sevildiğimizi hissetmek ve bunu duymak bizim için ne kadar önemliyse partnerimiz için de durum aynıdır. Sevgimizi sıkça dile getirmek önemlidir ve ilişkiyi de besler. Burada samimiyet önemli. Bir şey beklediğimiz için ‘Seni seviyorum’ demekle sadece o an içteki sevgiyi dile getirmenin titreşimi tamamen farklıdır ve bu fark hissedilir. Sevgi sözcüğü ince ve süptil bir enerji içerir. Sevgi, samimi bir yürekten çıkarak sözcüğe bürünmek ister. ‘Seni seviyorum’ demenin gücünü keşfedin!

Önceki ve Sonraki
Haberler