EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Sabah yorgun uyanmanın 6 nedeni

Güne enerjik başlamanın yolu iyi bir gece uykusunda geçer. Ancak sabah uyandınız ve bir türlü kendinize gelemiyor, yorgun mu hissediyorsunuz? İşte uzun bir gece uykusuna rağmen sabahları yorgun hissetmenizin nedenlerini araştırdık.

profil
BT Ekip
05.02.2016
Sabah yorgun uyanmanın 6 nedeni

-Kalitesiz uyku

Ne kadar uzun saatler uyuduğununuz hiçbir önemi yoktur. Önemli olan kaliteli bir uykudur. Gece geç bir saatte kafeinli içecek tüketmek, ağır bir akşam yemeği yemek ya da gürültülü bir ortamda uyumaya çalışmak uyku kalitenizi düşürür.

-Sosyal medyaya ara

"Hemen bir e-postamı kontrol edeyim", "Yatmadan önce Instagram'a bakayım"la başlayan cümlelerin uykunuz üzerinde büyük bir etkisi var. Telefon ve televizyon sizi huzurlu bir uykudan alıkoyar. Kendinize bir söz verin ve yatmadan bir saat önce tüm teknolojik cihazlarınızla vedalaşın. Kitap okuyun, sıcak bir duş alın ya da sakinleştirici esneme hareketleri deneyin. 

-İlaç kullanımı

Düzenli olarak kullandığınız bir ilaç sabahları uyanmanızı güçleştiriyor olabilir. Bunun için mutlaka doktorunuza danışın.

-Sağlık sorunları

Uyku apnesi ya da depresyon da kronik uykusuzluğun başlıca nedenlerinden. Tıbbi yardım alarak bu sorunların üstesinden gelmek mümkün.

-Telefonunuzu sessize alın

Tüm adımları gerçekleştirdiniz ama gecenin ortasında telefonunuzdan gelen bildirim sesleri bir türlü sizi rahat bırakmıyor. Ah o geceleri gelen WhatsApp grup mesajları yok mu... Gece uykunuzun durmadan bölünmesi ertesi gün yorgun uyanmanızın nedeni olabilir. Sessiz bir telefon huzurlu bir uykunun garantisidir.

-Düşünceler deryası

İşle ilgili sorunlar, arkadaşınızla aranızda geçen bir kavga ya da tatil planları. Hep bu düşünceler yatakta dönüp dolaştırıp uykudan alıkoyar. Yatağınızın yanına bir defter yerleştirin aklınıza gelen fikirleri ve düşünceleri not edin. 

Önceki ve Sonraki
Haberler