EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Romantik bir atmosfer yaratmak için aromaterapi önerileri

Kokular, hislerinizi ve ilişkinizi etkileyebilir mi? Yoga eğitmeni ve İzmir Homemade Aromaterapi işletmecisi Duygu Sayılgangil uçucu yağları kullanmanın yollarını anlattı.

profil
BT Ekip
12.02.2021
Romantik bir atmosfer yaratmak için aromaterapi önerileri

Kokuların dili, sembollerin dili gibidir. Kokular; yaşadığımız durumlar, hissettiğimiz duygular ile birleşen anılarımız için beynimizde yeni kayıtlar açıp işlemeye yarayan da bir mekanizmaya sahiptir. Limbik sistemimiz içindeki hippokampus beş duyumuzdan gelen bilgileri alır bir tehdit anında işlemesi için amigdalaya iletir. Diğer ihtiyaçları ise serebral kortekse dağıtır. Ancak beş duyudan koku duyusunun işlenme merkezi beynin bu bölgesine daha yakın olduğu için daha etkilidir diyebiliyoruz.

Kimi zaman bir sokaktan geçerken gelen bir çiçek kokusu bizi çocukluğumuzda bir yaz akşamına götürür, kimi zaman battaniyeye sarınıp karın dışarıda bir kuş tüyü gibi yeryüzüne indiği bir anıya gideriz elimizde tarçınlı, karanfilli bir kış çayı ya da sıcak çikolata olan... Burnumuza onların kokusu da bir anda geliverir. 

Uçucu yağların da frakanslarının yüksek oluşu bizim o anılara gidebilmemizi o anki duyguyu hissedebilmemizi sağlar. Bu nedenle uçucu yağların kokularını yaşamımızda sakinleşmek, endişe ve kaygı gidermek, konsantre olmak, enerji ve motivasyonumuzu yükseltmek için kullanırız. 

Peki ya konu aşk olursa? O zaman da bitkilerin ruhu dediğimiz uçucu yağlardan faydalanabilir miyiz? Tabii ki faydalanabiliriz. Afrodizyak etkili bitkilerin bizlere sunduğu aşağıda daha detay paylaşacağımız uçucu yağlar ile ruhumuzu aşka hazırlayabiliriz. Bedenimizde afrodizyak etkileri hissederek libidomuzu arttırabiliriz. 

Burada en önemli detay; afrodizyak etkili uçucu yağları kullandığımızda kendi libidomuzu etkileriz. Bu düşük enerjimizi yükseltmek, daralan enerji alanımızı genişletmekten farksızdır. Burada paylaşacağımız yağlar; karşı tarafın etkilenerek bize çekilmesini sağlamaz bizim frekansımızı, beden titreşimimizi aşkın titreşimine uyumlar.
 


Ylang ylang; çiçeklerin çiçeği ünvanıyla birçok çiçeğin pabucunu dama atacak güce sahiptir. Sapsarı çiçekleri ile yeni evli çiftlerin Madagaskar’da evlerini süsler. Menşei Reunion Adaları, Komorlar ve Madagaskar’dır. Afrodizyak etkisi kadar iyi bir antidepresan ve yatıştırıcıdır. Bir damlasını göğüs üzerine bir taşıyıcı yağ ile ( jojoba, badem, susam, kantaron, karite vb.) uygulamak gün içinde buhurdanda koklamak oldukça etkilidir. Sıcak, egzotik, şekerli, ve duygusal bir kokusu vardır. Narenciyeler, lavanta, adaçayı, ıtır ve yasemin karışımları ile de keyifle kullanılabilir. Dişil enerji için güzel bir aşk kokusu olarak, ylang ylang, patchouli ve sedir karışımı denenmeye değer. Eril enerji içinse yeşil mandalina ve sandal ağacı ile karışımı kullanılabilir.


Gül, birçok eski metinde, pek çok uygarlıkta her zaman aşkın ifade kaynağı olmuş muhteşem bir bitki. Uçucu yağı, bu ürün gamında 320 MHz ile en yüksek frekansa sahip olan, İbn-i Sina’nın “Gülün iyileştiremeyeceği hiçbir şey yok” dediği çok özel bir çiçek. Rosa Damascena olarak bilinen pembe taç yapraklı çiçeklerin damıtılmasıyla, kalp çakrasının dengelenmesinde kullandığımız, beden ritmimizi veren, yaşam kalitemizi sağlayan kalbimizin atışını güçlendiren en önemli uçucu yağlardan birini elde ederiz. Romantizm dediğimizde de ilk aklımıza gelen nasıl gülse, aşk ve afrodizyak dediğimizde de en güçlü uçucu yağ gene güldür. Anksiyetemizi giderip, bize huzur verir. 4 ton gül yaprağından 1 litre gül uçucu yağı çıkar. Üretimi oldukça meşakkatli olmakla birlikte etkileri de bir o kadar güçlüdür. Ylang ylang, Itır, Lavanta, Yasemin uçucu yağları ile karışımı uyumludur. Buhurdan da koklamak da bir taşıyıcı yağ ile karıştırıp kullanmak da oldukça etkilidir. 


Yetiştiği başlıca yer Asya toprakları olup İran, Kaşmir ve Çin’e kadar uzanır. Anlamı Farsça olup Tanrı’nın Hediyesi demektir. Haziran ve Eylül ayları yaseminin çiçek açma mevsimidir. Bu nedenle de bize yazı hatırlatan bir kokusu vardır. Yaklaşık 1 ton çiçekten 1 kg gibi uçucu yap elde edebiliriz. Birçok parfümde özellikle en çok tercih edilen kokulardan da biridir. Bedenimize sakinlik veren, depresyona iyi gelen, anksiyeteyi azaltan, kadınlarda adet düzenlemede çok eski zamanlardan beri kullanılan bir uçucu yağdır. Düşük cinsel istek ve uykusuzluk için de yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Yasemin; bedenimizin stres karşısındaki tepkisini, vücut sıcaklığımızı değiştirebilme etkilerine sahiptir. Eşsiz kokusunu daha net almak için jojoba baz yağı ile karıştırarak parfüm gibi kullanabiliriz ya da masaj yağımızda bu karışımı tercih edebiliriz. Buhurdan ya da difüzörde koku yoluyla ya da banyolarımızda kullanabiliriz. Yasemin de Sedir, Karanfil, Itır, Lavanta, Yeşil Mandalina, Patchouli ve Ylang Ylang ile karıştırılarak da kullanılabilir. 


Menşei Madagaskar olan bitkiyi en çok mutfaklarımızdaki kullanımından tanımaktayız. Kokusunun iştah açıcı bir özelliği mevcut. Egzotik bir uçucu yağ olup canlandırıcı, moral verici ve afrodizyak özellikleri bulunmaktadır. Orkide sınıfında bir bitkidir. Başta saydığımız yağlar dışında Vanilyanın farklı bir özelliği bulunmaktadır. O da şu; tatlı ve sıcak bir kokusu olup insana kendini güvende hissettirir. Sevdiğiniz ve çok güvendiğiniz biri tarafından sarılıp kucaklanıyormuş gibi bir his yaşatır. Bu nedenle de cinsel enerjiyi arttıran, güveni yükselten kokulardan biridir. 

Tüm bu değerli uçucu yağları ister koklayarak ister bedenimize masaj yağı olarak kullanacaksak (yüz hariç) mutlaka %2 oranında bir baz yağ ile seyrelterek kullanabiliriz.. 

Sevginin en güçlü halinin yaşamlarımızda akması ve uçucu yağların güzel frekanslarının bizlere hep iyi gelmesi niyetiyle… 

Tisserand, R. & Young, R. (2014) Essential oil safety, 2nd Edition. Churchill Livingstone Elsevier. 
Dr.David Perlmutter & Dr.Alberto Villoldo, (2011) Beynine Güç Ver – Aydınlanmanın Nörobilimi

Mutlaka okuyun: Sakinleştirici 5 uçucu yağ
 


Önceki ve Sonraki
Haberler