EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Restart yapılmış kariyer hikayeleri 1 - Komedyen Miray Akovalıgil

Konfor alanından çıkmak, içinde huzursuz ve rahatsız olunsa bile bilinen, tanınan ortamdan uzaklaşabilmek zor… Yıllarca kurumsal hayatta yol aldıktan sonra, keskin bir dönüş ile yeni bir yola sapan kadınlarla ilham dolu bir yazı dizisi hazırladık. İlk konuğumuz komedyen Miray Akovalıgil.

profil
BT Ekip
18.09.2021
Restart yapılmış kariyer hikayeleri 1 - Komedyen Miray Akovalıgil
Restart yapılmış kariyer hikayeleri 1 - Komedyen Miray Akovalıgil
Restart yapılmış kariyer hikayeleri 1 - Komedyen Miray Akovalıgil

Onu 'Aşk Yeniden' dizisindeki Şaziment karakteriyle tanımış olabilirsiniz. Ya da ilk keşfiniz, sosyal medyadaki kendine özgü mini skeçleri olabilir. Miray Akovalıgil, uzun yıllar avukatlık yaptıktan sonra oyunculuk dersleri aldı ve bir gün arkadaşının stand up gösterisini izlerken, ‘Neden ben bu işi yapmıyorum?’ diyerek hayatına yeni bir yön verdi… Yeniden başlama hikayesini kendisinden dinliyoruz.

“Türkiye’nin, hatta dünyanın en büyük hukuk bürolarında deli gibi çalışan, çalıştıkça hırslanan, ama asla tatmin olamayan bir avukattım! Belli bir süre sonra bunun yetmediğini kendime itiraf etmem gerekti. O zaman, işte tam da o zaman, dünya benim eyleme geçmemi beklemeden işimden kovdurttu beni. Hayatımda yediğim ilk kazık ile kendimi dışlanmış ve kurumsal hayat dışına itilmiş hissedip debelenmeye başladım. Bu debeleniş belli ki beni geliştirecek bir debelenişti, ‘kabul ediyorum’ dedim ve serbest avukatlıkla birlikte para kazanabilmek için mütercim tercümanlık yapmaya başladım. Bu sırada kendime ve çocukluk hayalim olan oyunculuğa zaman ayırdım. Artık çok daha az para kazanan ama mutlu bir insandım. En büyük motivasyonum, iple çektiğim özel ve grup oyunculuk dersleriydi. Bu derslerden birinde tanıştığım bir dostuma tamamen destek amaçlı gittiğim stand up gösterisinde ilahi bir ses bana, bu işi yapmam gerektiğini söyledi. Büyülenmiştim. Kendimi gözüm kapalı açık mikrofon gecelerinde stand up yaparken buldum. O da yetmedi; artık sosyal medyada stand up için yazdığım ama 10 dakikalık sürede bitiremediğim metinlerden tipleme yapan bir sosyal medya fenomeni olmuştum. O da yetmedi, videolarımdan oyunculuğumu beğenen bir yönetmenin dizisinde çılgın bir kadın rolünde buldum kendimi. Yine yetmedi, kendi stand up gösterimi yapmaya karar verdim ve yaptım da…

Değişim yerine gelişimi seçip hem avukat hem de komedyen olarak yaşantıma devam ettim. İşin garibi ne oldu biliyor musunuz? Yıllardır küfrederek yaptığım avukatlık işinden şu an o kadar tatmin oluyorum ki, tahmin dahi edemezsiniz. Ruhum, fiziğim ve zihnim şu an taptaze, dolu dolu ve parıl parıl. Herkese ilham olmak ve bir yol için aslında hiçbir yolu bırakmanın gerekmediğini herkese göstermek dileğimle.”

Bonus: Restart yapılmış kariyer hikayeleri 2 - WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli

 

Önceki ve Sonraki
Haberler