İYİ HİSSET - SAĞLIK

Nefes ve stres ilişkisi

Nefes Uzmanı ve Yazar Nevşah Karamehmet nefes ve stres ilişkisi hakkında detaylı bilgiler paylaştı.

profil
Nevşah Karamehmet
07.12.2018
Nefes ve stres ilişkisi

“Nefesle stres yönetimi olur mu?” sorusunu çok sık duyuyorum ve bu soruyu soranlara şu yanıtı veriyorum: Doğal ve sağlıklı bir nefes alışkanlığına sahip olduğumuzda, solunum kimyasal eksenimiz, dolayısıyla vücut sıvılarımızın ph değerleri dengede ve stabil kaldığı için stres, anksiyete, panik, korku, endişe gibi negatif duyguları zaten hiç deneyimlemeyiz. Doğamız gereği pozitif ve iyi hissederiz.

Stresi iyi yönetmek ve psikolojiyi dengede tutmak adına yapılan bilinçsiz nefes çalışmaları hastalıklara davetiye çıkarabilir, kaş yapayım derken göz çıkmasına sebep olabilir. Ben de  gerginliği yönetmek, psikolojinizi dengelemek için en az 100 tane nefes tekniği yazabilirim. Ama bunu yapmam. Çünkü bir nefes uzmanıyım, nefesin solunum sistemimiz ve genel sağlığımız üzerinde yarattığı etkileri iyi araştırmış, öğrenmiş, anlamış biriyim. O deneyimlediğiniz nefes tekniği psikolojinizi manipüle ederken harika hissetmenizi sağlayabilir, ancak diğer yandan sizi hipokapni veya hiperkapniye sokabilir, solunum kimyanızı bozabilir, oksihemoglobin değerlerinizi, kanın hücrelere oksijen taşıma becerisini olumsuz yönde etkiliyor olabilir. O an iyi hisseder, belki iyi konsantre olur, stresi iyi yönetir, psikolojinizi dengede tutarsınız ama birçok hastalığa da davetiye çıkarmış olabilirsiniz.

Stres altındayken rahatsız olup derin derin nefesler almaya başlarsanız solunum kimyanızı bozarak solunum alkalozuna girer, konsantrasyonunuzu, enerjnizi kaybedebilirsiniz. Bunları deneyimlememek  için nefes tekniklerini değil, doğru ve uzman kişilerle nefes analizini ve nefes koçluğu sistemini tavsiye ediyorum.

Önceki ve Sonraki
Haberler