EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Hamilelikte cinsel hayat sona ermeli mi?

Hamilelik döneminde cinsel hayatla ilgili yanlış bilinenler…

profil
Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu
28.10.2015
Hamilelikte cinsel hayat sona ermeli mi?
Hamilelikte cinsel hayat nasıl olmalı? Toplumumuzda cinsel hayat konusunda normal dönemler için bile birçok asılsız bilgi söz konusu iken özellikle hamilelik döneminde bu yanlış yönlendirmeler doruğa ulaşıyor.

Hamilelik dönemi, tüm kadınlar için hem fiziksel, hem de psikolojik olarak hayatlarının en karmaşık süreçlerinden biridir. Fiziksel olarak da, hormonal olarak da yoğun değişim yaşanan bu dönemde, hamile kadınlar bir yandan bu değişikliklere uyum sağlamaya çalışırken, diğer yandan da çevrelerinden gelen doğru ya da yanlış birçok yönlendirme ile karşı karşıya kalırlar.

Cinsel hayat sona ermeli mi?

Hamilelik dönemi bir hastalık değil, hayatın fizyolojik bir dönemidir. Dolayısıyla anne adaylarına hasta muamelesi yapılması gereksizdir. Ancak bu özel dönemde hem anne adayı için, hem de bebek için bazı risklerin bizi beklediğini de unutmamak gerekir. Bu yaklaşım doğrultusunda hamilelik süresince her anne-baba adayı için cinsel ilişkinin yasaklanması yerinde bir karar olmayacaktır. Bebeğin yerleştiği rahim boşluğu ile cinsel ilişkiye girilen vajina ayrı organdır. Vajina ile rahim arasında yer alan anatomik ve kimyasal bariyerler nedeni ile cinsel ilişki sırasında bebeğe zarar vermek söz konusu olamaz.

Yapılan birçok bilimsel araştırma göstermiştir ki, sağlıklı anne adaylarında cinsel ilişkinin düşük, erken doğum, hamilelik zehirlenmesi, su kesesinin erken açılması gibi sorunlara yol açmamaktadır. Buna benzer şekilde toplumdaki yaygın inanışın tersine hamilelik sırasında yaşanan orgazmın da anne ve bebek sağlığı açısından olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak yapılan kontrollerde düşük riski yüksek olduğu saptanan, sularının geldiği izlenen ya da vajinal kanama şikayeti bulunan hamilelerde cinsel ilişki mutlaka kısıtlanmalıdır.


Baba adayları nelere dikkat etmeli?

Baba adayları için dikkat etmeleri gereken en önemli nokta anne adayının psikolojisidir. Özellikle erken hamilelik döneminde bulantıların da arttırdığı bir halsizlik, sersemlik ve uyku hali söz konusudur.

Bu dönemde anne adayın da cinsel isteksizlik oluşması çok doğal ve aynı zamanda geçici bir süreçtir. Baba adaylarının böyle durumlarda yardımcı ve anlayışlı olması sürecin daha kolay geçirilmesini sağlamaktadır. Hamileliğin dördüncü ayından sonra hormonal değişiklikler ile anne adayı daha enerjik, mutlu ve heyecanlı hale gelmektedir. Bu aylar hamile kadınlar için cinsel isteğinin (libido) en yüksek olduğu dönemdir. Hamileler, bu dönemde genital organlardaki kanlanma artışı sayesinde daha kolay uyarılır ve daha kolay orgazma ulaşabilir. Ancak bebeğin büyümesi ile değişen vücut şekli cinsel ilişki sırasında yeni gereksimleri beraberinde getirir. Anne adayının karnının büyümesi ile bazı fiziksel kısıtlamalar başlar. Cinsel ilişki sırasında kadının karının rahat olacağı pozisyonlar tercih edilmeli, bebeğin sıkışmamasına dikkat edilmelidir.

Hamileliğin tadına varmak gerekir

Sonuçta doktorunuz tarafından aksi bildirilmedikçe hamilelik süresince cinsel ilişki bebeğiniz ve sizin için zararsızdır. Herhangi bir tıbbi problem saptanmadığı durumda cinsellik yaşamaktan çekinmek gereksizdir. Hamilelik, normal hayatınızı devam edebileceğiniz ve kadın olarak yaşayacağınız en güzel ve özgün deneyimdir. Hayatınızın bu özel döneminin tadını çıkarmalısınız.

Önceki ve Sonraki
Haberler