EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Diş estetiğinde son gelişmeler

Pasparlak, tavşan dişleri artık kimse istemiyor! Günümüzdeki diş estetiği trendleri neler, nasıl uygulanıyor Diş Hekimi Kerem Adalet soru DentGroup Estetik Diş Hekimi Ozan Şener cevapladı.

profil
BT Ekip
17.06.2017
Diş estetiğinde son gelişmeler

Günümüzde estetik anlayışı doğallığa kaymış durumda. Yapıldığı belli olamayan saçlar, burunlar, vücut hatları ve son olarak da dişler isteniyor. Kusursuz bir gülüşe sahip olmak isteyenler bunun en doğal yolla yapılmasını talep ediyorlar. Tavşan dişler, opak beyazlar artık eskisi kadar istenmiyor, itici bulunuyor. Teknolojinin ve tıbbın sunduğu yeni yöntem ve materyaller sayesinde arzu edilen o doğal gülüşe ulaşmak da oldukça kolaylaştı. Bundan sonrası hekimin hünerli ellerine kalıyor.

Doğal gülüş nasıl elde edilir?

DentGroup Estetik Diş Hekimi Ozan Şener, dişin dokusu ve formunu birebir taklit eden yeni materyaller ile doğal gülüşün yakalanmasının mümkün olduğunu ve uygulamalarda çok güzel sonuçlar elde ettiklerini söylüyor. “Hastalarımız, artık bizlere çürük gibi problemlerinden ziyade estetik kaygılarından dolayı başvurmaktalar. Doğal gülüş, yüz, ağız ve dudak yapısına en uygun şekilde tasarlandığında mümkün. Yapılacak dişleri, mevcut dişlerin genel biçim, dizim ve renginden yola çıkarak, onlardan çok farklılaştırmadan tasarlıyoruz. Böylece insanların kendi dişleri zaten güzelmiş gibi oluyor.” diyor.

“Siyah dolgulara veda”

Şener, Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün siyah renkli amalgam dolguların yerine kompozit ve seramiklerin de rahatlıkla kullanılabileceğini, en az amalgam kadar sağlam olduğunu açıklamasından sonra sıkça tercih ettiklerini belirtiyor. “Böylece dolgular da beyazlamış oldu, daha doğal ve estetik bir görünüm sağlanmış oldu. CAD/CAM* sistemlerimizle eski, renklenmiş dolgu ve çürük dişleri porselen inley/onley’lerle çok kısa sürede yenileyebiliyoruz.” diyor.

“Metal alt yapılı porselenler tarihe karıştı”

Diş etlerinde mor bir görüntüye neden olan metal alt yapılı porselenler de tarihe karıştı. Kron, köprü ve laminalarda  artık metal alt yapısı olmayan dişe uyumlu zirkon, empress, e-max gibi estetik materyalleri kullanmaktayız. Empress ve e-max diş dokusuna bire bir uyumlu olan estetik özellikleri çok üstün gülüş tasarımlarında sıklıkla kullandığımız materyallerimizdir. Bu materyallerin bir diğer avantajı ise CAD/CAM sistemleriyle olan uyumudur.

CAD/CAM: Yeni nesil ölçü yöntemi

Estetik Diş Hekimi Ozan Şener “Eski ölçü kaşıklarımızı çöpe atmanın vakti geldi. Yeni çıkan dijital ölçü alma yöntemi CAD/CAM sayesinde yeni nesil estetik materyaller bilgisayarda tasarlandıktan sonra birebir uyumlu estetik restorasyonlar yapabiliyoruz.” diyor.

DentGroup

Önceki ve Sonraki
Haberler