EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Covid-19 sonrası bağışıklık nasıl güçlendirilir?

Güçlü bir bağışıklık sistemi için vitaminler ve mineraller gibi mikro besin kaynaklarının yeterince tüketilmesinin gerekli olduğunu biliyoruz. Covid ile beraber son bir yılda vitamin ve ek takviyeleri almaya yöneldik. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolarını arar olduk.Amerikan Estetik Cerrahi Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Şule Bademli Covid-19 sonrası neler yapılması gerektiğini sorduk.

profil
BT Ekip
09.06.2021
Covid-19 sonrası bağışıklık nasıl güçlendirilir?

Covid-19 geçiren hastaların bir kısmı hiçbir belirti göstermeden atlatıyor. Bir kısmı da hastalığı ağır geçiyor. Ağır geçiren hastaların pcr testlerı negatif olsa bile halsizliği, nefes darlığı, vücut ağrıları, öksürük devam edebiliyor. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler koronayı ağır geçiriyor. Covid-19 sonrası bağışıklık güçlendirmek için ozon terapisi ve IV Nutrition terapileri uygulanıyor. Bu uygulamalar yapıldıktan sonra kişiler kendilerini daha iyi hissediyor.


Dünya Sağlık Örgütü’ne göre geleneksel ve tamamlayıcı tıp tanımı şöyledir; Fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, tanı koyma, tedavi etmenin yanı sıra sağlıklı kalabilmek için farklı kültür ve kadim bilgilere, tecrübelere dayalı uygulamalar bütünüdür.

Ülkemizde 2014 yılında GETAT (Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp) yönetmeliği yayınlanmıştır. Bu yönetmelikte on beş yöntem kabul  görmüştür. Bunlar akupunktur’dan ozon tedavisine; nöral terapiden kupa uygulamasına, homeopatiden sülük tedavisine kadar geniş bir yelpazede yer alıyor. 


Son 20 yıldan beri dünyada İntravenöz Nutrition ( IV Beslenme ) terapileri uygulamaları başlamıştır. Fakat Türkiye’de dediğiniz gibi son yıllarda popülaritesi arttı. Getat merkezlerinin açılması, sağlık sorunlarının artmasıyla takviye gıdalara ihtiyaç duyulması ve başarılı sonuçlar alınması gibi nedenlerle IV terapinin gücü gittikçe arttı. Ama unutulmamalıdır ki, IV beslenme bir tedavi yöntemi değildir. Diyet, egzersiz veya ağızdan alınan destek ürünlerinin yerine geçmez. Herkes için uygun olmayabilir. Günümüzde kötü çevre koşulları, kimyasallar, genetiği ile oynanmış gıdalar, yaşamdaki streslerden dolayı vücudumuzda oksidasyon olmaktadır.

Genel popülasyona baktığımzda her dört kişiden biri gastrointestinal sistem bozukluğuna sahiptir. Sağlıklı bir  sindirim sistemi olmadığı zaman bizim sağlıklı olmamız için gerekli olan vitaminler, minareller yediğimiz besinlerden yeterince alınamıyor.

IV nutrition bazı mineral ve vitaminlerin damar yoluyla verilmesidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yaptığımız uygulamadır. C vitamini, glutatyon, çinko ve magnezyum kişinin ihtiyacına göre serum ile veriliyor. Ayrıca bu uygulamalar koronadan korunmak için ve daha dirençli olmak için uyguladığımız yöntemlerdir. Glutatyon, yüksek doz C vitamini, Meyer’s Kokteyli, saç, tırnak, cilt bakımı kokteyli, Anti-stres Kokteyl, Süper İmmun Kokteyl, Standart Detoks Kokteyl uyguladığımız bazı IV terapi protokollerinden bazıları... Kişinin ihtiyacına göre birçok protokol oluşturulabiliyor. 


Glutatyon bilinen en güçlü antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Sağlıklı kalmak, performansınızı artırmak, hastalıkları önlemek ve yaşlanmanın etkilerinden korunmak için glutatyon düzeyleri yüksek tutulmalıdır. Damar yoluyla verilir ve düzenli yapılması önerilir. Tabii moda oldu diye değil doktor kontrolünde kişinin ihtiyacına göre uygulamak gerekir. 


Ozon o2 ve  03 karışımının belli dozlarda vücut boşluklarına ya da dolaşım sistemine uygulanmasıdır. Amaç hastanın daha çabuk iyileşmesi, daha az ilaç kullanması ve  genel durumunun daha iyi hale gelmesidir. İnsanlarda var olan hastalıkları kısmen  iyileştiren, yaşam kalitesini arttıran ve zararlı atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olan detoks etkisi olan bir tedavidir.

Tabii ki her derde devadır demek doğru olmaz. Tabi böyle pazarlandığını görüyoruz. Önce hastanın mevcut durumunu belirlemek ve bütüncül yaklaşmak gerekir. Ben hastalarımdan özellikle kronik şikayetleri olanlardan ozon öncesi önce mutlaka kan testi isterim. Şikayetlerinin altında yatanı bulmalı ve ona göre bir  bütüncül bir yaklaşım içinde olunmalıdır. O yüzden bu tip uygulamaları mutlakla doktor kontrolünde, tıp merkezlerinde yaptırmak gerekir. Merdiven altı uygulamalardan kesinlikle kaçınmak gerekir. 


Şöyle söyleyeyim dünyanın birçok yerinde Avrupa’da bazı merkezlerde korona olan hastalara da hastalığı sırasında ozon uygulanıyor. Sonuçları gayet iyi. Hatta yoğun bakımdaki hastalara bile uygulandığında o hastaların süratle düzeldiği görülmeye başladı. Covid-19 geçirdikten sonra da hastanın genel durumunu daha iyi hale getirmek ve performansını arttırmak için biz ozon uygulamaları yapıyoruz. Covid-19 geçiren kişilere majör, minör ve sf ozonu uyguluyoruz. Hastamızın durumunu değerlendirip tedavi protokolüne karar veriyoruz.


Tedaviden önce kontrolleri yapıyoruz ve hastaya uygun olan tedavi yöntemini seçiyoruz. Kişiden kişiye değişiklik gösteriyor.

Bonus: Covid-19 sonrası vücut direncini artıran 10 besin


Önceki ve Sonraki
Haberler